Przez Ziobrę wraca sprawa ekstradycji Polańskiego. Teraz wszystko zależy od Sądu Najwyższego

• We wtorek Sąd Najwyższy podejmie decyzję w sprawie Polańskiego
• Chodzi o odmowę ekstradycji do USA. Taką decyzję podjął krakowski sąd
• Jej uchylenia chce prokurator generalny Zbigniew Ziobro

Ekstradycji Romana Polańskiego domagają się Stany Zjednoczone, gdzie reżyser został uznany za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samathą Gailey. 30 października 2015 r. Sąd Okręgowy w Krakowie nie zgodził się na ekstradycję Polańskiego. We wtorek Sąd Najwyższy rozpozna kasację prokuratora generalnego w tej sprawie. Obrona jest za oddaleniem kasacji.

Dowiedz się więcej:

Jak przebiegała procedura ws. ekstradycji Romana Polańskiego?

Wniosek USA o ekstradycję Polańskiego trafił do Polski na początku 2015 r. W październiku ub. roku Sąd Okręgowy w Krakowie nie wydał zgody na ekstradycję. Uznał, że przed sądem w USA została zawarta ugoda z Polańskim, a kara, która mu groziła, została wykonana z nawiązką. Ponadto stwierdził, że zgoda na ekstradycję wiązałaby się z naruszeniem praw i wolności Polańskiego. W maju Zbigniew Ziobro zapowiedział skierowanie kasacji do SN w tej sprawie.

Jak swoją decyzję uzasadniał Zbigniew Ziobro?

- Tym, iż Polański jest osobą znaną, nie można usprawiedliwiać i tworzyć uzasadnień, że ma być traktowany inaczej. Gdyby to był przysłowiowy Kowalski, to jestem pewien, że z każdego kraju już dawno zostałby deportowany do Stanów Zjednoczonych - mówił minister. Stwierdził, że Polański jest broniony przez "śmietankę towarzyską i pewną część mediów liberalnych".  Ziobro chce ponownego rozpoznania sprawy przez Sąd Okręgowy w Krakowie.     

Jak Roman Polański komentuje kwestię ekstradycji?

W toku szwajcarskiego postępowania ekstradycyjnego Polański opublikował na portalu internetowym artykuł, w którym stwierdził, że "żądanie od szwajcarskich władz ekstradycji jest oparte na fałszu". Wskazał, że 33 lata temu został uznany za winnego, ale 42 dni, które spędził w 1977 r. w więzieniu Chino w Kalifornii, miały być uznane za pełen wyrok. "Kiedy wyszedłem z więzienia, sędzia zmienił zdanie i uznał, że czas, jaki w nim spędziłem, nie wystarczy za pełen wyrok, i to usprawiedliwia mój wyjazd z USA" - napisał reżyser.     

"Dla Ziobry, Polański to symbol obcej kultury i patologii moralnej"


 

 

Więcej o:
Komentarze (250)
Przez Ziobrę wraca sprawa ekstradycji Polańskiego. Teraz wszystko zależy od Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 35 razy 35

  przy okazji zapytam pana prokuratora generalnego :jak toczy się postępowanie w sprawie oszustw dokonanych 15 kwietnia br. podczas głosowań w Sejmie przez poslicę i posła partii kuku15 ?
  sprawcy dalej cieszą się wolnością ?

 • justas32

  Oceniono 41 razy 35

  Najpiękniejszy widok, radujący duszę prawdziwego Polaka ? Po wyborach Ziobro za kratkami . Ale by się chłopaki w pierdlu ucieszyli ...

 • chi-neng

  Oceniono 34 razy 30

  Sadze, ze dudy krakowskie (= Ojciec i Syn) ostro dymaja sprawiedliwego PG - kata - gangstera Zbycha, w celu wymuszenia 'wykonania zadania'; na zyczenie Koscicla i wszystkich 'wiernych oweczek' z moralnoscia Dulskiej...

  .

 • wpac

  Oceniono 31 razy 29

  0 K prowadzi już kampanię prezydencką. Za trzy lata oleje Kurdupla. Zdradę ma we krwi.

 • xouveyer11

  Oceniono 30 razy 24

  Szwajcaria się nie zgodziła, a Polska się zgodzi? Byłoby to symbolicznie żałosne.

 • arius9

  Oceniono 24 razy 22

  A jak tam sprawa ektradycji zboczenca Gila na Dominikane ? Rozumiem, ze ksiedza nie mozna...

 • guru133

  Oceniono 25 razy 21

  Leszcz Zero trwa w swoim kretyńskim uporze, ale mam nadzieję że Sad Najwyższy nie da się spacyfikować temu niedouczonemu prawnikowi.

 • ks.pedofil

  Oceniono 22 razy 20

  Zeby tak traktowali wszystkich rowna miara to moze bym zrozumial. Ale bardziej im zalezy na doprowadzeniu kogos przed sad w sprawie sprzed kilkudziesieciu lat, a inne pedofilskie czyny hierarchow koscielnych pozostaja bezkarne. Nawet nie wszczyna sie sledztw. Tak poza tym gdyby USA tak mocno by zalezalo na sprawiedliwosci maja swoje sposoby by wplynac na takie decyzje. Francja sie nie zgodzi. A Polska w sprawie swojego obywatela wychodzi przed szereg. I to co napisalem wcale nie stanowi pochwaly lub rozgrzeszenia czynu Polanskiego. Doprowadzenie do ewentualnej ekstradycji to tylko chec dopisania do fatalnego CV jednego chociaz sukcesu przez zero. Nic poza tym. Ziobro POPIERA GWALCENIE NASZYCH DZIECI PRZEZ KLER. Nie zdziwylbym sie gdyby sam bral w tym udzial.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX