Dlaczego nazwisko Wałęsy nie pojawia się w nowej podstawie programowej? Wyjaśniamy

W nowej podstawie programowej ani razu nie pojawiło się nazwisko Wałęsy. We wcześniejszej też go nie było. Skąd wzięły się kontrowersje? Co na ten temat sądzą nauczyciele, związkowcy "Solidarności" i Wałęsa?

Zgodnie z założeniami reformy Zalewskiej nauka historii rozpocznie się w czwartej klasie szkoły podstawowej. Uczniowie pierwszy rok spędzą na poznawaniu dziejów Polski, jej bohaterów i znaczących wydarzeń. Program ten spisano w 18 punktach. Każdemu odpowiada co najmniej jedna konkretna postać historyczna. Wyjątkiem jest punkt o "Solidarności". Nie pojawia tam się żadne nazwisko, w tym Lecha Wałęsy, ale nie ma go także w obecnie obowiązującym programie nauczania.

Wałęsa (nie)obecny. Skąd wzięły się kontrowersje?

Kontrowersje jednak nie dotyczą samego nazwiska, lecz formy nowych zapisów. Poszczególne punkty wspomnianej listy skonstruowane są analogicznie: krótkie podpunkty, wydarzenie - postać. To, co budzi wątpliwości, to brak konkretnej osoby w punkcie dot. "Solidarności".

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej taki zapis jest właściwy. Jak odpowiedziała nam rzeczniczka MEN Anna Ostrowska:

W odróżnieniu od pozostałych ujęć, nie pojawia się żadne nazwisko, również Lecha Wałęsy. Nie oznacza to jednak, że w trakcie lekcji postać Lecha Wałęsy nie zostanie przywołana. Intencją autorów podstawy programowej było zwrócenie uwagi na bohatera zbiorowego, ukazania fenomenu wielomilionowego ruchu.
Realny wykaz zależeć będzie zarówno od autorów podręczników, jak i decyzji samego nauczyciela, co pozwoli uwzględnić nie tylko bohaterów ogólnopolskich, ale też lokalnych.

Nad takim sformułowaniem zapisów zastanawia się chociażby Związek Nauczycielstwa Polskiego. Rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis powiedziała nam:

Także nas to zainteresowało. Czy to pominięcie można tłumaczyć związkowym charakterem "Solidarności"? Jednak wymienienie innych bohaterów, a pominięcie ich przy "Solidarności" wydaje się być celowym pominięciem

Natomiast przedstawiciele Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania "Solidarność" uważają zapis za poprawny. Jak skomentował rzecznik prasowy KSOiW "Solidarność" Wojciech Jaranowski:

"Solidarność" to nie tylko Lech Wałęsa. "Solidarność" to wiele osób. Nie można jej osiągnięć przypisywać tylko jednej osobie, to byłaby dyskryminacja innych. To jest wielu działaczy, którzy działali i działają nada. Zdajmy się tutaj na mądrość nauczycieli

Sam Lech Wałęsa wypowiedział się na temat nowej ustawy programowej w rozmowie z Wirtualną Polską.

Ja nie z soli, nie z roli, jeno z tego, co mnie boli. Swoje wywalczyłem, dowiozłem naród do wolności, a jaka jest reakcja narodu? Ja wiem, że Kaczyńskiego przy mnie nie było
Więcej o:
Komentarze (157)
Dlaczego nazwisko Wałęsy nie pojawia się w nowej podstawie programowej? Wyjaśniamy
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 37 razy 33

  Za chwilę w punkcie dotyczącym "S" będzie jako przywódca związku figurował LK i jego doradca JK

 • japka_putina

  Oceniono 23 razy 21

  Pocieszające jest, ze przy Solidarności nie wpisali Lecha Kaczyńskiego. Czyżby resztki przyzwoitości? Nieee wpiszą, tylko trochę później, z zaskoczenia. Mogę się o to założyć.

 • xrafael

  Oceniono 23 razy 19

  zamiast Walesy beda bracia co ukradli ksienzyc ...

 • trebiusz

  Oceniono 21 razy 17

  Trudno żeby komuniści uczyli młode pokolenie o Wałesie,

 • benkenobik

  Oceniono 21 razy 17

  Bo PISdulce i bydło PISowskie mają kompleks Wałęsy!
  Jak kurdupel na kaczych łapach ma dorównać WAŁĘSIE?!
  Nie ma takiej możliwości!

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 17

  Według włodarzy obecnej "S" na wymienienie zasługują tylko LK , Śniadek , Duda który w stanie wojennym z karabinem stał obok ZOMO i jego kundel , no i oczywiście prezio

 • Ada Par

  Oceniono 18 razy 16

  Spokojnie. Za parę lat zadbamy o to,żeby o Jarku,Dudu i pani Broszce oraz Szalonym Antonim od andronów nikt nie zapomniał.
  Będą przestrogą dla przyszłych pokoleń, jako największe szkodniki w historii wolnej RP.
  Zwłaszcza,że stanąprzed Trybunałem Stanu jak nic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX