"Zwracam się do każdej Polki i Polaka...". Szef Rady Lekarskiej walczy z promocją antyszczepionkowców w TVP

• Prezes NRL apeluje w liście otwartym do Polaków, żeby się szczepili
• List to odpowiedź na prowadzoną przez TVP "akcję antyszczepionkową"
• Prezes już wcześniej prosił TVP o zaprzestanie szkodliwych działań

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz opublikował list, w którym stwierdził, że TVP prowadzi groźną akcję antyszczepionkową. Kilka dni wcześniej prosił prezesa TVP o zdjęcie 5. odcinka "Szeptem" ze strony internetowej. Odcinek nie zniknął, a telewizja wyemitowała kolejny podobny materiał - tym razem w programie "Studio Polska".

- Zwracam się do każdej Polki i Polaka, by dbali o swoje zdrowie, rozumiejąc, że zabezpieczenie się przed epidemiami może mieć miejsce tylko przez masowe szczepienia, które medycyna uważa za największe osiągnięcie redukujące choroby, które nie tak dawno dziesiątkowały Europę i świat - pisze prezes NRL.

Dowiedz się więcej:

O co chodzi ze szkodliwym odcinkiem "Szeptem"?

Na początku listopada TVP2 puściło tendencyjny program o szczepionkach. "Eksperci" zaproszeni do dyskusji nie mieli wykształcenia medycznego, za to należeli do ruchu antyszczepionkowego. Odpowiadali na pytania ułożone w taki sposób, żeby wspierać tezę o szkodliwości szczepionek. Program poruszył też wątek związku szczepień z autyzmem, opierając się na fałszywych badaniach Andrew Wakefielda z 1998 roku - badaniach, które już dawno zostały obalone. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

W jaki sposób NRL walczy z mitem o szkodliwości szczepionek?

Hamankiewicz ogłosił, że 9 grudnia członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz publicznie poddadzą się szczepieniom przeciwko pneumokokom. - Wszyscy poddamy się stosownej obserwacji i jeśli u któregokolwiek z nas wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne złożymy stosowny raport i opublikujemy go na naszej stronie - zapewnia prezes NRL. W ten sposób chce dać Polakom dobry przykład i pokazać im, że napędzane przez TVP obawy są bezzasadne.

Więcej o:
Komentarze (242)
"Zwracam się do każdej Polki i Polaka...". Szef Rady Lekarskiej walczy z promocją antyszczepionkowców w TVP
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 65 razy 43

  "Producent szczepionki nie odpowiada za ewentualne powikłania spowodowane zażyciem szczepionki. "

  Dopóki koncerny będą bezkarne i nie będą odpowiadały za to co wyprodukowały człowiek będzie sceptycznie podchodził do każdej szczepionki. Staracie się chronić wielkie korporacje stwarzając im specjalne prawa. To samo jest z bankami. Są ponad jakimkolwiek prawem.

  Czy szanowny Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej też optował za wyższością margaryny nad masłem jak większość jego ziomków? Spoglądając na środowisko lekarskie mam wrażenie że jest to bardzo fałszywy, skorumpowany "miot", często opłacany przez pewne firmy, któremu nie należy bezgranicznie ufać.

  Oczywiście nie każda szczepionka jest negatywna, ani nie każdy lekarz jest złym lekarzem.

 • mietekkowalski

  Oceniono 54 razy 38

  Juz kiedys to pisalem, ale powtorze: uzaleznic otrzymanie 500+ obowiazkiem okazania karty szczepien dzieci i problem zniknie:)

 • bylypisior

  Oceniono 48 razy 16

  To sa ci goscie ktorzy sadownie chca zakneblowac przeciwnikow szkodliwych szczepien?
  Jak dla mnie straszne dranstwo...

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 40 razy 16

  Oglądałem program "Studio Polska". O ile nie jestem zwolennikiem radykalnych "antyszczepionkowców", którzy twierdzą, iż każda szczepionka jest "zła" a priori to jednocześnie nie jestem również zwolennikiem tego, co okazało się w tym programie, czyli braku falsyfikowalności podawanych "leków", bo tym jest szczepionka. To radykalna postawa lobby, za którym stoją lekarze, którzy twierdzą, że dopuszczona szczepionka praktycznie nie musi być kontrolowana jest postawą radykalną i antynaukową. Należy zakładać, że nawet w partiach leków dopuszczonych na rynek medyczny mogą zdarzać się partie leków zanieczyszczonych, co rzadko ale jednak się zdarza i co wymaga stałego monitorowania przypadków nietypowych reakcji na leki. Tym bardziej, że podawanie części szczepionek jest obowiązkowe.
  W programie były dwie historie, które potwierdzają bardzo niebezpieczną sytuację z punktu widzenia NAUKI. Pierwsza historia ojca, który zaszczepił dziecko, ale wystąpił negatywny odczyn poszczepienny. Kilku lekarzy odmówiło mu rejestracji odczynu. Jednak trafili na upierdliwego, który zaczął pisać do sanepidu, który zbywał go informacjami, że nie wszystkie informacje o nieprawidłowym odczynie, który spowodował negatywne reakcje zdrowotne u dziecka. Jak stwierdził ów ojciec taka sytuacja prowadzi do braku kontroli podawanych "leków", co uważam, za niebezpieczną sytuację. Dodał on do będącego na widowni przedstawiciela ministerstwa, że gdyby zaczęli podawać truciznę to przy podejściu sanepidu ministerstwo o sytuacji dowiedziałoby się po kilku tygodniach i pierwszych zgonach.
  Druga historia jest związana z matką, której dziecko po podaniu szczepionki doznało problemów neurologicznych. Taka informacja została zarejestrowana w UK. Jednak w Polsce lekarze nie chcieli wpisywać do dalszej historii choroby takiej informacji. Obecnie dziecko leczone jest w Niemczech, gdzie lekarz nie ma najmniejszego problemu z diagnozą negatywnej reakcji po podaniu szczepionki.
  Nie są to normalne sytuacje i jednoznaczne jest, że sytuacje takie występują li tylko ze względu na nieodpowiedni styk lekarzy i firm farmaceutycznych co nie powinno mieć miejsca bez względu na liczbę przypadków powikłań przy podawaniu szczepionek, które są znikome.
  Jednak przy obowiązkowym podawaniu szczepionek pojawia się nawet przy znikomych, ale jednak ciężkich powikłaniach problem odszkodowań, z którym musieli zmierzyć się Japończycy - u nich większość szczepionek produkowanych jest w Japonii a nie sprowadzanych z zagranicy po wydarzeniach z początku lat 90. - a obecnie mierzą się w coraz większym stopniu Amerykanie. Przy nawet rzadkich, ale jednak wysokich odszkodowaniach pojawia się problem kto ma je płacić, czyli jak zawsze wracamy do tematu kasy.

 • kuk-tusk-klan

  Oceniono 69 razy 13

  czy szef nrl zaszczepił się na ten pierdylion szczepionek podawanych niemowleciu do pierwszego roku życia ?

 • darmowy1

  Oceniono 52 razy 12

  Wyborcza natomiast robi akcję proszczepionkową na zasadzie "My wiemy lepiej".

 • drzejms-buond

  Oceniono 104 razy 12

  Tu nie chodzi o niechęć do szczepionek. Tu idzie o niechęć do TYCH szczepionek !
  Rozumiem,że lobbyści zapłacili za list ale bez przesady...pneumokoki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX