Adam Bodnar nie przyjął nagrody od "Newsweeka". Tłumaczy: Jestem wdzięczny, ale przyjąłem taką zasadę

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar otrzymał od "Newsweeka" wyróżnienie za działalność publiczną. Jednak nagrody im. Teresy Torańskiej nie przyjął. - Aby nie podważano mojej bezstronności - tłumaczy w gazecie.

 - To jedno z najważniejszych wyróżnień w mojej pracy. Jestem ogromnie wdzięczny szanownej kapitule i redakcji "Newsweek" - podkreślił Bodnar w rozmowie z tygodnikiem. I tłumaczy, dlaczego zdecydował się odmówić przyjęcia nagrody im. Teresy Torańskiej.

- Przyjąłem zasadę, że jako rzecznik praw obywatelskich nie będę przyjmował żadnych nagród związanych z moją działalnością zawodową. Traktuję to jako kwestię standardów i czegoś, co nazwałbym powściągliwością - powiedział. - Nie chcę też dawać pretekstu do podważania mojej bezstronności - dodał Bodnar.

Nie powiedział on, kiedy podjął taką decyzję. W kwietniu Bodnar przyjął nagrodę im. Anny Laszuk od "za akcję "Nasz rzecznik" i umiejętność pracy ponad podziałami" radia TOK FM.

"Bez względu na okoliczności, zawsze będzie służył wolności"

W rozmowie z "Newsweekiem" rzecznik podkreślał, że "bez względu na okoliczności, zawsze będzie służył" wolności i wartościom obywatelskim. Bodnar zwracał też uwagę, że od pewnego czasu nasila się w Polsce problem przyzwolenia na zachowania i ataki rasistowskie czy ksenofobiczne. 

- RPO jest od tego, aby bronić praw wszystkich obywateli, także element praw mniejszości - mówił Bodnar. W tym kontekście przytoczył sytuację, gdy w ubiegłym tygodniu jeden z senatorów pytał go, dlaczego zajmuje się sprawami osób LGBT, skoro są one "ideologiczne, wrażliwe i powodują napięcia społeczne". - To obrazuje sposób myślenia elit - powiedział. 

Więcej o:
Komentarze (73)
Adam Bodnar nie przyjął nagrody od "Newsweeka". Tłumaczy: Jestem wdzięczny, ale przyjąłem taką zasadę
Zaloguj się
 • scibor3

  Oceniono 93 razy 27

  Ja zaproponuję rzecz odwrotną. Przyjmij pan nagrodę a w zamian zacznij pan być bezstronny i nienapędzany lewacką ideologią. Nie da się?

 • razb1947

  Oceniono 22 razy 22

  Leming bezstronny ? od kiedy ?

 • krzysio333

  Oceniono 74 razy 22

  Racja. Nagroda od biuletynu partyjnego to nic ciekawego. A nagroda od redaktora Lisa to już obciach.

 • invest_pl

  Oceniono 28 razy 8

  dobrze koleś kombinuje - ma nadzieję dociągnąć do końca kadencji jako ostatnia flanka wpływów PO na rzeczywistość... Mam nadzieję że i jego zaboli wkrótce ślad na d... po potężnym kopniaku

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 19 razy 7

  Jak widać Newsweek jest zbyt lewacki nawet dla lewaków.

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 0

  Postawa jaką przyjął Bodnar, to ASEKURANCTWO a nie bezstronnośc.

 • guga15

  Oceniono 7 razy -1

  Brawo. Swietna otrzezwiajaca decyzja. Przy okazji moze dotrze do intelektualistow redaktorow z "Newsweeka", ze obdzielenie nagrodami za dobra prace na niwie publicznej jest jednoczesnym deprecjonowaniem tej sluzby. Dobra sluzba publiczna ma byc na najwyzszym poziomie sama przez sie, a nie podlegac koniunkturom towarzysko-politycznym.

 • kazimierz111

  Oceniono 6 razy -2

  To jest to. Żadne medale od papieża, nagrody od gazet, koniunkturalne wyróżnienia typu "człowiek roku" od jakichś zjazdów w Krynicy... Trzeba mieć kręgosłup.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX