W sobotę intronizacja Jezusa Chrystusa na króla Polski. Duda weźmie udział w uroczystościach

W sobotę w sanktuarium w Łagiewnikach odbędzie się intronizacja Chrystusa. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział swoją obecność w uroczystości, do Krakowa zmierzają też pielgrzymi z Polski, USA, Kanady i Niemiec.

Już w kwietniu tego roku zatwierdzono Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Zostanie on odczytany 19 listopada, przed uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata w Łagiewnikach. Podobne, choć mniejsze intronizacje, odbyły się już parokrotnie - na przykład na Jasnej Górze w 1997 r. i w Świebodzinie w 2000 r. Ta jednak będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na skalę, ale też przez obecność prezydenta.

Warto zaznaczyć, że Episkopat w marcu 2008 roku twierdził, że ogłaszanie Chrystusa Królem Polski jest "niewłaściwe i niepotrzebne", a w 2012 r. uważali jeszcze, że "nie trzeba Chrystusa ogłaszać Królem, wprowadzać Go na tron". Ale zmienili zdanie.

Idea intronizacji Jezusa sięga pierwszej połowy XX wieku. Kojarzy się ją z wizjami, których miała doświadczyć polska pielęgniarka Rozalia Celakówna. Wewnętrzne głosy miały jej podpowiadać, że Jezus domaga się od polskich władz konkretnych, ściśle sprecyzowanych działań. Jednym z nich miało być uznanie go królem Polski. Był to konieczny warunek ocalenia kraju w obliczu zbliżającej się wojny.

Nieudane próby stworzenia Aktu Intronizacji podejmowano zarówno przed wojną, jak i po wojnie. Prawdziwa intensyfikacja tych działań nastąpiła jednak w ostatnich kilkunastu latach. W 2006 roku w Sejmie zawiązała się bezskuteczna inicjatywa poselska zmierzająca do nadania Chrystusowi tytułu Jezus Król Polski. Niedługo później środowiska katolickie podjęły próbę przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum. Zakładało ono również powrót do godła Polski z 1919 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Więcej o:
Komentarze (1283)
W sobotę intronizacja Jezusa Chrystusa na króla Polski. Duda weźmie udział w uroczystościach
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 102 razy 84

  Nie no, ale orientuje się w ogóle ktoś o co tutaj chodzi? Kto przyjmuje tego Chrystusa na króla i czemu ten Chrystus będzie królował?
  Zna ktoś w ogóle tego Chrystusa? Król wszechświata, hm, no brzmi to trochę poważnie, a w internecie nie ma nawet jego oświadczenia majątkowego xD

  Kurczę blade, przyznać muszę że nie spodziewałem aż takiego zwierzyńca umysłowego. Czym się ta hołota różni od salafitów?

 • 1kom1

  Oceniono 68 razy 64

  a co na to konstytucjonaliści i inni spece znający się na rzeczy?
  Polska musi chyba zmienić i konstytucję i nazwę..., inaczej przyzna że cała ta monarchia to bujda, ale może przynajmniej dałoby się wymóc na ew. islamskich uciekinierach deklaracji uznania Jezusa za króla..?

 • jagula70

  Oceniono 97 razy 63

  Ale że Żyd królem Polski? Pewna niekonsekwencja "prawdziwych " katolików ....Dziwne...😉

 • nuri71

  Oceniono 53 razy 53

  XXI wiek. Świat lata w kosmos, prze do przodu z prędkością światła - a my w ciemnych mrokach średniowiecza. Kościelne gusła, modły do figurek, panów bogów. Maaaaasara

 • krzy-czy

  Oceniono 54 razy 52

  cóż,pan duda może uczestniczyć w czemś takiem, jako pan duda.

  raczej jako p[rezydent nie ppowinien.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX