Na Marszu Niepodległości spalono ukraińską flagę. Ambasada żąda wyjaśnień od polskich władz

• Zamaskowani uczestnicy Marszu Niepodległości spalili ukraińską flagę
• Ambasada Ukrainy przygotowuje notę protestacyjną ws. incydentu
• "To haniebny akt wandalizmu" - ocenia przedstawiciel ambasady

Do incydentu doszło 11 listopada podczas Marszu Niepodległości. - Zamaskowani kibice jednego z warszawskich klubów piłkarskich dopili piwo, rzucili flagę Ukrainy na ziemię, podeptali ją, a potem spalili na moich oczach - donosił nasz reporter. Teraz przedstawiciel ambasady ukraińskiej w Warszawie, Wasyl Zwarycz, chce wyjaśnień od polskich władz. Jak podaje Kiev Post, w specjalnej nocie protestacyjnej Warszawa zostanie wezwana do "szybkiej odpowiedzi na ten akt wandalizmu" oraz "ukarania winnych i zapobieżenia takim działaniom w przyszłości". 

Dowiedz się się więcej:

Co o spaleniu flagi mówił przedstawiciel ambasady?

Wasyl Zwarycz określił incydent jako "haniebny akt wandalizmu". - To boli, gdy widzi się takie skandaliczne zachowania. Myślę, że większość Polaków, która jest przyjaźnie nastawiona do Ukrainy, również była zniesmaczona widokiem płonącej flagi. Działanie, które znieważa symbole suwerennego państwa, zwłaszcza przyjaznego sąsiada, jakim jest Ukraina, jest nie do zaakceptowania i nie może mieć miejsca w państwie, z którym rozwijane jest strategiczne partnerstwo - dodaje.

Co jeszcze działo się na Marszu Niepodległości?

11 listopada ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Demonstracja przebiegła spokojnie, a według danych policji wzięło w niej udział 75 tys. osób. Nie obyło się jednak bez incydentów - poza spaleniem flagi Ukrainy uczestnicy marszu użyli rac (wbrew zakazowi), spłonęło też logo Facebooka. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Więcej o:
Komentarze (345)
Na Marszu Niepodległości spalono ukraińską flagę. Ambasada żąda wyjaśnień od polskich władz
Zaloguj się
 • kibolbandyta

  Oceniono 62 razy 28

  Widać GW szuka skandalu na siłę. Nic się nie działo to jakieś nic nie znaczące incydenty będą miały rangę skandalu międzynarodowego (coś jak rzekomy skandal wg. redaktorzyny tow. Lisa w ostatnim Newsweek-u). Ukraińcy to może się nie wychylają bo zawsze może ktoś się zapytać o traktowanie Polaków w polskim mieście Lwów i skandalicznych wypowiedziach niektórych ich deputowanych do parlamentu.
  Tak czy inaczej ból dupska lewicowych mediów trwa bo kolejny rok z rzędu nie doszło do apokalipsy na Marszu Niepodległości.

 • wawrzyszew

  Oceniono 34 razy 24

  Zaczynają się pojawiać głosy m.innymi i na tym forum,że "Wołyń to sprawiedliwość dziejowa i się Polakom należał "
  Pytam się jaka trzeb być kreaturą i bydlakiem żeby coś takiego napisać?.

 • representation1

  Oceniono 38 razy 24

  Gazetka nie protestowała przeciw:
  -------------------------------------------
  - stawianiu pomników zbrodniarzowi Banderze,
  - nadaniu doktoratu hc Juszczence, który mianował Banderę bohaterem narodowym Ukrainy,
  - permanentnemu zakłamywaniu historii przez Ukraińców,
  - blokowaniu pokazów dobrego filmu "Wołyń" w ukraińskich kinach.

  Gazetka robi wywiady z Romanem Szuchewyczem, synem komendanta UPA, który nie odciął się od swoich banderowskich korzeni. Gazetka relatywizuje barbarzyństwo Ukraińców, którzy wymordowali bestialsko przeszło 100 tys. Polaków. Jednocześnie gazetka drobiazgowo analizuje i rozpamiętuje każdy przypadek zabicia Żydów w Polsce, domagając się pokuty od całego narodu polskiego.

 • krystoff2

  Oceniono 27 razy 19

  Cóż znaczy spalony kawałek szmaty w porównaniu do tysięcy spalonych chat na Wołyniu, że pominę jeden "drobiazg" - 100 tyś. zaszlachtowanych Polaków.

 • scibor3

  Oceniono 55 razy 19

  "Myślę, że większość Polaków, która jest przyjaźnie nastawiona do Ukrainy, również była zniesmaczona widokiem płonącej flagi."

  Niech się pan ambasador tak nie bulwersuje. To to gest czystej sympatii po obejrzeniu pomników Szuchewycza i Bandery.

 • onduma

  Oceniono 59 razy 19

  Czy juz Ukriancy skazakli polskich profesorow pobitych na przejsciu granicznym ? Jest podobnie jak z zydami. zadaj scigania i karania w Polsce a sami nie stosuja tego u siebie. Mozna bezkarnie opluc katolika w Jerozilimie a za oplutego zyda w Polsce beda zadac kary wiezienia. To samo z ukrami. a wszystko to przez kommpleksy Polakow, ktorzy nie umieja upomniec sie o swoje i pomagaja wrogom

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 30 razy 18

  wersja tego "artykułu" przed poprawkami redakcyjnymi brzmiała:
  "...Zamaskowani redaktorzy jednej z gazet dopili piwo, rzucili flagę Ukrainy na ziemię, podeptali ją, a potem spalili na moich oczach - donosił kibic jednej z warszawskich drużyn.
  :)

 • colonelturnip

  Oceniono 36 razy 18

  Ojojojoj.. A nawet aj waj. 100 000 ludzi przeszło, z czego może pięciu po pijaku spaliło ukraińską flagę. Myślę, że ubeckie media zrobią wszystko, aby tak niesłychane ajwaj rozdmuchać do wielkości Jowisza.

 • aja_88

  Oceniono 36 razy 18

  haniebne to jest gloryfikowanie banderowców

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX