Dlaczego KOD i lewica mają oddzielne marsze? "Nie chcieli negocjować". Oto, co dziś wydarzy się w Warszawie

KOD i antyfaszyści będą 11 listopada maszerować osobno. Obie strony twierdzą, że brak było chęci i kontaktu z drugiej strony. W efekcie ulicami Warszawy przejdą dziś trzy wielkie marsze.

W piątek z okazji Święta Niepodległości odbędzie się Warszawie kilkanaście zgromadzeń publicznych, w tym trzy większe marsze. 

 

 

Pierwsi na ulice wyjdą uczestnicy marszu "KOD Niepodległości", wyruszą o godz. 12.30 z placu Narutowicza, skąd przejdą na Pole Mokotowskie. Marsz Niepodległości środowisk narodowych rozpocznie się o godz. 14 na rondzie Dmowskiego i zakończy na błoniach stadionu PGE Narodowy. Uczestnicy marszu antyfaszystów (współorganizowanego m.in. przez Partię Razem i Antyfaszystowską Warszawę) mają manifestować w godz. 15-19 - zbiorą się na pl. Zamkowym i przejdą na pl. Powstańców Warszawy.

Próbuję ustalić, dlaczego KOD i antyfaszyści, teoretycznie stojący po tej samej stronie, zdecydowali się na dwa osobne wydarzenia. I czy wyobrażają sobie wspólny marsz z narodowcami.

KOD: Wyciągnęliśmy rękę do antyfaszystów

Dzwonię do mazowieckiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji. Pytam, dlaczego nie idą wspólnie z Partią Razem i organizacjami antyfaszystowskimi. - Partia Razem nie chciała z nami rozmawiać - mówi Piotr Wieczorek z KOD.

- Może warto było porozmawiać z pozostałymi organizatorami drugiego marszu, np. Antyfaszystowską Warszawą, Inicjatywą Pracowniczą? - sugeruję. Wieczorek zapewnia, że próbowali też z Antifą, ale nie ze wszystkimi mają "szansę i okoliczności". 

- Usłyszeliśmy uzasadnienie, że swój marsz organizują od lat. Mimo to spora część lewicowego środowiska idzie z nami: m.in. SLD, Inicjatywa Polska, Zieloni. Byłoby fajnie, gdyby święto narodowe było świętem jedności, a nie podziałów. Do tego zmierzamy, ale nie mamy na to większego wpływu - zaznacza.

Koalicja antyfaszystowska: Nikt z nami nie rozmawiał

Kontaktuję się z Partią Razem, jednym z organizatorów drugiego marszu - "Za wolność waszą i naszą. Sprzeciw się nacjonalizmowi". Rzeczniczka partii kieruje mnie do Michała Szymanderskiego-Pastryka z Koalicji antyfaszystowskiej. - Dlaczego antyfaszyści nie połączą się z KOD-em? - pytam.

- To nie pierwszy marsz, który organizujemy. Jasno mówimy, że sprzeciwiamy się nacjonalizmowi. Nie wiemy, jaki jest cel KOD-u. Wrzucanie przez Mateusza Kijowskiego do sieci grafiki z Romanem Dmowskim nie jest czymś, z czym się utożsamiamy - mówi Szymanderski-Pastryk.

Zauważam, że grafika z Dmowskim pojawiła się na Facebooku długo po tym, jak marsze zostały zapowiedziane, więc to nie mógł być prawdziwy powód. - To potwierdza tylko naszą słuszność, że w to nie poszliśmy - odpowiada organizator marszu antyfaszystowskiego. Przekonuje, że nikt z KOD-u nie proponował wspólnej manifestacji.

- Założyliśmy nasze wydarzenie dużo wcześniej. Nie wiedzieliśmy, że KOD też coś planuje. Co ciekawe, docierają do nas informacje o działaczach KOD-u, którzy wybierają się tylko na naszą demonstrację lub na obie - mówi.

Organizatorzy Marszu Niepodległości: Chcemy zjednoczenia

Skoro między KOD-em a antyfaszystami pojawia się niechęć, dzwonię do organizatorów Marszu Niepodległości. Jestem ciekaw, czy chcieliby uczestniczyć z lewicą i KOD-em we wspólnej manifestacji. 

Nie spodziewam się entuzjastycznej reakcji. Tym bardziej, że np. podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości niektórzy wykrzykiwali hasła takie jak np. "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę", a duchowny (dziś już nie będący księdzem) Jacek Międlar mówił o "lewackiej i islamskiej agresji". Oficjalne stanowisko, które przedstawia mi rzecznik, może w tym kontekście zaskakiwać.

Damian Kita z ONR twierdzi, że "marzeniem narodowców" jest marsz wszystkich tych, którzy utożsamiają się z byciem Polakiem i chcą się zjednoczyć. - Trudno mi wyobrazić sobie wspólny pochód np. Partii Razem i ONR, skoro środowiska lewicowe mocno potępiają narodowców za ich poglądy, a narodowcy piętnują lewicę - mówię.

- Zjednoczenie Polaków jest na tyle dużą wartością, że warto "zacisnąć zęby" i zakopać topór wojenny. Taki krok musi zostać wykonany jednak z obu stron - mówi Damian Kita.

Rzecznik Marszu Niepodległości uważa, że to m.in. Partia Razem i KOD zaogniają sytuację, bo "sprzeciwiają się ich inicjatywie (Marszowi Niepodległości - red.)" i otwarcie ją krytykują.

"Jeśli ONR zacznie nosić tęczowe flagi, to mogę to sobie wyobrazić"

Pytam przedstawiciela KOD-u, czy podobnie jak przedstawiciel ONR-u, chciałby w przyszłości wspólnej manifestacji.

- Marzę o czasach, kiedy lew zalegnie obok baranka. Nie chciałbym demonstrować z narodowcami przeciwko czemukolwiek, bo nie zgadzam się z ich poglądami. Dobrze byłoby jednak, gdybyśmy niezależnie od przekonań mogli pokazać, że potrafimy świętować. Np. w marszach Bronisława Komorowskiego szli ludzie "od lewa do prawa" - mówi Piotr Wieczorek.

Antyfaszyści oczekują od narodowców zmian. -  Dopóki środowiska narodowe będą nawoływać do nienawiści, a ich działacze i sympatycy będą atakować inne osoby, nie ma szans. To nierealne - podsumowuje Michał Szymanderski-Pastryk.

Kolejnym warunkiem rozwiewa jednak wszelkie wątpliwości. - Mogę sobie wyobrazić wspólny marsz, jeżeli ONR zacznie nosić tęczowe flagi.

Zobacz także: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Tak wyglądał Marsz Niepodległości

Więcej o:
Komentarze (207)
Dlaczego KOD i lewica mają oddzielne marsze? "Nie chcieli negocjować". Oto, co dziś wydarzy się w Warszawie
Zaloguj się
 • mariuszet

  Oceniono 17 razy 7

  Nie jest to do końca prawda. Dotąd Razem nie robiło swoich demonstracji, a demonstracjach KOD nie chciało brać udziału. Czemu nie wiadomo, podobno traktują KOD jako konkurencję. O czym więc miały by być negocjacje też nie wiadomo. Razem powinni zmienić nazwę na Osobno.

 • kabed007

  Oceniono 11 razy 7

  sld to taka lewica jak z koziej d... trąba.NIESTETY. W bardzo dużej mierze panowie kwaśniewski, miller i im podobni są winni za obecny cyrk.

 • lukki69

  Oceniono 14 razy 6

  Putin juz uprażył popcorn i czeka na relacje z obchodów naszego swięta....zapowiada sie mu wesoły dzień...:)

 • katolik1969

  Oceniono 11 razy 5

  jakiej niepodległości??????? cią gle jesteśmy pod zaborem państwa watykańskiego. a to jeszcze gorzej niz inne zabory,

 • wadim.murski

  Oceniono 9 razy 5

  Kto jeszcze w Polsce, w dniu podobno niepodległości, a więc raczej jedności narodowej niż narodowego skłócenia, nie zgłosił jeszcze swojego osobnego marszu? ;) Mieszkam wśród krety... no dobrze, wśród ślepych kretów. Mieliście piękne, gorące i słoneczne święto 22 Lipca, na pamiątkę reformy rolnej i likwidacji poddaństwa robotników, to wam się nie podobało. Mieliście festiwal Solidarności, toście go zniszczyli. Macie kapitalizm bez kapitału, wzajemną nienawiść i chorobliwy strach przed sąsiadem. Ok. Ja zostaję w domu.

 • t0tylk0ja

  Oceniono 9 razy 5

  W tym dniu nie powinno być żadnych tęczowych, zielonych, różowych czy czerwonych flag. To nie jest dzień kiedy mamy demonstrować swoje poglądy. To jest dzień kiedy mamy cieszyć z niepodległej Polski i z tego że na co dzień możemy demonstrować swoje poglądy. To jest dzień gdzie powinna być tylko flaga BIAŁO-CZERWONA.

 • szymi_mispanda

  Oceniono 29 razy 5

  GW nawet na rysunku mapie robi manipulacje - marsz niepodleglosci 50tys a marsz KOD 100tys.

  no to zobaczymy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX