Słuchacze Trójki oburzeni materiałem o szczepionkach. "Czy państwo upadli na głowę?"

Radiowa Trójka wyemitowała materiał jednoznacznie krytykujący szczepienia u niemowląt, bez wypowiedzi ekspertów i autorytetów medycznych. "Skrajna ignorancja i nieodpowiedzialność" - piszą zszokowani słuchacze.

W serwisie informacyjnym w Trójce o godz. 8 pojawiła się relacja ze spotkania dotyczącego szczepionek, które odbyło się w Olsztynie dzień wcześniej. Organizowała je posłanka PiS Iwona Arent i społeczny Ruch Kontroli Wyborów.

- Szczepionki - dobrodziejstwo czy problem i zagrożenie? To pytanie zadawane jest coraz częściej - zapowiedział prezenter wiadomości Beniamin Filip. W kilkudziesięciu sekundowym materiale dziennikarki Polskiego Radia Olsztyn, Katarzyny Piaseckiej, odpowiedź była jednoznaczna - szczepionki są groźne, a rodzice - zaniepokojeni.

Zwolennicy kontra przeciwnicy

- Szczepienia niemowląt są w Polsce obowiązkowe. Mają tyle samo zwolenników co przeciwników - zaczyna relację reporterka.

Badania przeczą temu stwierdzeniu: w ostatnim sondażu "Newsweeka" za szczepieniami przeciwko pneumokokom opowiada się 58 proc. badanych. Przeciwnych jest 19 proc. Badanie CBOS z 2013 r. wykazało, że 79 proc. Polaków uważa szczepionki za skuteczną ochronę dzieci przed chorobami.

"Szczepionkowcy nie udowodnili, że to na cokolwiek działa"

W roli antyszczepionkowego eksperta występuje w materiale gdański chirurg dr Jerzy Jaśkowski.

- Czy w ogóle jest cel podawania [szczepionek - red.]? Bo cel musi być jakiś zawsze. Tym się różnimy od zwierząt, że zawsze wszystko robimy w jakimś celu. Jeżeli celem jest tylko zysk, to oczywiście jest to niesłuszne. Mówimy o 300 latach istnienia szczepień. Wakcynolodzy czy szczepionkowcy nie udowodnili, że to na cokolwiek działa - stwierdza Jaśkowski.

Tymczasem, wielokrotnie pisaliśmy o tym, że działanie każdej szczepionki jest dokładnie badane przed tym, jak trafi na rynek, a o ich skuteczności świadczy chociażby odporność pacjentów na choroby takie m.in. na polio, odra czy różyczka. CZYTAJ WIĘCEJ>>> Wbrew częstym twierdzeniom antyszczepionkowców, szczepionki nie wywołują także autyzmu. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Ekspert bez autorytetu

- O skuteczności szczepień przekonywali pracownicy olsztyńskiego Sanepidu - mówi później reporterka. Na tym jednak koniec polemiki, nie przytacza żadnej wypowiedzi. W rezultacie jedynym "ekspertem" w materiale pozostaje dr Jaśkowski, szczepionkom przeciwny.

Reporterka zapowiada dr Jaśkowskiego jako pracownika "gdańskiej Akademii Medycznej". Tymczasem, Akademia Medyczna od 7 lat funkcjonuje jako Gdańsk Uniwersytet Medyczny. Jak dowiedzieliśmy się na GUM, dr Jaśkowski nie figuruje w bazie pracowników uczelni. Zostaliśmy skierowani do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, powiązanego z GUM.

W UCK nie udało nam się na razie uzyskać szczegółowych informacji dot. obecnych związków Jaśkowskiego z instytucją - czekamy na odpowiedź. Jednak według bazy Naczelnej Izby Lekarskiej, jest lekarzem emerytowanym i ma prawo wykonywania zawodu tylko wobec najbliższej rodziny.

Opinie dr Jaśkowskiego dotyczące szczepionek od lat wzbudzają wątpliwości i nie są w środowisku naukowym traktowane poważnie. W sieci nie brakuje tekstów lekarza zawierających szokujące tezy i spiskowe teorie.

O działalności chirurga pisała trzy lata temu "Polityka", opisując wypowiedzi Jaśkowskiego m.in. o morderczym fluorze w pastach do zębów i toksynach w mleku rozpuszczających kości. "Dr Jaśkowski nie jest żadnym ekspertem od szczepień czy epidemiologii reprezentującym jakąkolwiek poważną instytucję naukową" - zauważył autor tekstu. 

Matka o swoich obawach

Na koniec w materiale wypowiada się pani Urszula, której zdaniem rodzice powinni mieć możliwość decydowania o ewentualnym zaszczepieniu swojego dziecka. - Wiele osób chciałoby szczepić wybiórczo, ale nie ma takiej możliwości. Jestem pełna obaw - mówi.

Po emisji materiału w Trójce na oficjalnym fanpage'u stacji na Facebooku posypała się fala komentarzy. "Czy państwo upadli na głowę?", "Skrajna ignorancja i nieodpowiedzialność", "Od publicznej rozgłośni radiowej oczekuje się kompetencji, a nie spiskowych teorii!" - to tylko niektóre z opinii słuchaczy.

Więcej o:
Komentarze (482)
Słuchacze Trójki oburzeni materiałem o szczepionkach. "Czy państwo upadli na głowę?"
Zaloguj się
 • benia_b

  Oceniono 84 razy 72

  Trójka od pewnego czasu czerpie dobre wzorce z toruńskiego RM.

 • twinster-tnt

  Oceniono 95 razy 71

  A mnie zastanawia ile "pseudo-redachtor" ukrywający się pod inicjałami mk dostaje kasy za teksty zachwalające szczepionki. To jest jeden z conajmniej kilkunastu tekstów dotyczących zalet szczepienia naskrobanych przez ta personę. "Redachtor" cechuje się również bezkrytycznym podejściem do CETA, TTP i TTIP. Panie "pisarczyku" - wstydź się Pan! Nie taki chciał pan wykonywać zawód - "redachtor-na-smyczy"!

 • genocidezionism

  Oceniono 113 razy 69

  Szczepionki są dobre dla konta bankowego ich producenta dla dzieci już nie są takie dobre.
  Jestem autorytetem chodziłem do szkoły z piękna dziewczyną po szczepionce H-M córka lekarza. Wystarczy jestem autorytetem,

 • pamejudd

  Oceniono 49 razy 41

  Dobra zmiana jest dobrym dowodem na skuteczność ogłupiania przez chemitraile.

 • mczes57

  Oceniono 19 razy 7

  Wystarczy włączyć radio, czy TV na obojętnym kanale. Cały czas tylko reklamy różnych medykamentów dosłownie na wszystko. Chodzi tylko o pieniądze z reklam i sprzedaży tego g.....a. Czym tu się ekscytować.Trochę zdrowego rozsądku i tyle. Szczepionki należy stosować,te które zaleci służba zdrowia i lekarz prowadzący.

 • Tadeusz Sobol

  Oceniono 66 razy 4

  Powiedzieli prawdę, szczególnie o tych połączonych szczepionkach i nieskutecznych nowych wyciągaczach kasy. Skoro szczepionki zabezpieczają to dlaczego szczepieni boją się nieszczepionych. Lemingoza lewacka mózgu ogarnęła wyznawców szczepień!

 • vald

  Oceniono 27 razy 3

  No to w takim razie napiszcie jak powstaje szczepionka przeciw grypie. Napiszcie jak m.in Instytut Pasteura ją opracowuje. Napiszcie że z nieznanej ilości odmian i mutacji tego wirusa wybiera się na dany rok przypuszczalny typ wirusa, który zdaniem wirusologów w danym roku będzie atakował. Co nie znaczy wcale że tak będzie .Wielokrotnie szczepionki na dany rok nie działały, bo inny typ wirusa się uaktywnił. Ale miliardy za szczepionki firmy produkujące wzięły .One nigdy nie ryzykują - zawsze musza zarobić.
  To też wcale nie znaczy że niektóre szczepionki nie są potrzebne. Owszem wiele chorób udało się ograniczyć, zredukować.
  Ale trzeba być uczciwym i pisać prawdę, a nie mamić ludzi że wszystko co nam sie wciska jest dobre.

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 25 razy 3

  Jak zwykle, dojście do prawdy wymaga wnikliwości i analizy każdego produktu na rynku osobno. Fajnie by było gdyby wszystkie szczepienia były $&@%# warte albo wszystkie były darem życia od dobrotliwych biznesmenów. Oczywiście tak nie jest.
  Ze szczepionkami jest tak, jak każdy inteligentny człowiek się domyśla: są takie, które działają i są warte ryzyka, takie, których efekt jest zerowy, i takie, które są zdecydowanie niebezpieczne.
  Szczepionki to jest przede wszystkim wielki biznes. Jeżeli szczepionka jest bardzo droga, to prawie na pewno jest nic nie warta i/lub szkodliwa. Często wynalazki, które powinny być nazwane lekami są reklamowane jako "szczepienia" żeby wzbudzić większe zaufanie konsumentów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX