Rodzice śmiertelnie chorego dziecka: Świadoma decyzja Chazana, że będzie umierało w cierpieniach

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala w którym prowadzono ciążę Agnieszki, nie zgodził się na zabieg aborcji. Jej dziecko urodziło się bez szans na przeżycie. Umierało w cierpieniach przez 10 dni.

Agnieszka czekała na to, "żeby urodzić dziecko, żeby mogło umrzeć". - Tylko po to. Gdy się obudziłam na sali porodowej, zapytałam tylko o jedno: czy dziecko żyje. Gdy usłyszałam, że tak, wcale nie poczułam ulgi, tylko przerażenie, jak długo będzie umierało - mówiła. Prof. Bogdan Chazan odmówił aborcji jej ciężko i nieodwracalnie uszkodzonego płodu. Wraz z ojcem dziecka Agnieszka w czwartek po raz pierwszy mówiła o swojej traumie w programie "Czarno na białym" w TVN24.

Dziecko, o które para starała się przez lata, po urodzeniu nie miało szans na przeżycie. To rodzice, zgodnie z prawem, powinni postanowić, co w tej sytuacji zrobić. W praktyce zdecydował za nich Chazan, dyrektor szpitala, w którym prowadzono ciążę. - To była świadoma decyzja prof. Chazana, że nasze dziecko będzie umierało w cierpieniach, bo on o tym wiedział, widział te badania i że my na to będziemy patrzeć. On nas do tego zmusił - mówił w TVN24 Jacek. Powołując się na klauzulę sumienia, Chazan odmówił przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży. Nie wskazał też kobiecie, choć zobowiązywały go do tego przepisy, innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać.

"By nawet kiedy dziecko jest skazane na śmierć, ciąże kończyły się porodem"

Agnieszka i Jacek zdecydowali się opowiedzieć o swoim koszmarze po dwóch latach milczenia. Stwierdzili, że ich głos powinien być usłyszany przy okazji dyskusji o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Mówił o tym np. Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP. - Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię - powiedział prezes PiS.

Komentarze (354)
Rodzice śmiertelnie chorego dziecka: Świadoma decyzja Chazana, że będzie umierało w cierpieniach
Zaloguj się
 • pedromatero

  Oceniono 121 razy 77

  !!!! Teraz to dla tych rodziców, dziecko umierało w cierpieniach a przedtem to tylko "aborcja" i nie cierpiało - Debilizm do kwadratu, a może hipokryzja wyższe niż Himalaje!!!
  Dziecko w szpitalu zapewne nie umierało w cierpieniach, gdyż było podłączone do wszelkiej aparatury i lekarstw. Nie piszcie głupot i nie ośmieszajcie się !

 • grzmik012

  Oceniono 146 razy 74

  Wierzę, że kiedyś ci ludzie zrozumieją, że dzięki Chazanowi nie zabili swego dziecka. Ono zmarło, czyli zakończyło życie zgodnie z prawami biologii. Oczywiście trauma śmierci własnego dziecka będzie towarzyszyć im do końca życia. Jest to najgorsze doświadczenie w życiu. Ale, czy gdyby je zabili przed urodzeniem, byłoby im lepiej? Uważacie, że lepiej było zabić, nie dopuścić do porodu? I czy rzeczywiście umierało w cierpieniach? Ktoś, kto chociaż raz widział w dzisiejszych czasach chorych terminalnie ten wie, że każdy ból można uśmierzyć i całkowicie wyłączyć jego odczuwanie. Co z tego, że żyło 10 dni. Urodziło się jak człowiek i zmarło jak człowiek. Ma swój grób, gdzie pochowano go jak człowieka, a nie przekazano do spalarni odpadów medycznych. Wyrazy współczucia dla rodziców. I nie dajcie się wykorzystywać w kampanii legalizacji swobodnego dzieciobójstwa.

 • men_53

  Oceniono 67 razy 67

  Rodzicom współczuję.
  A Chazan - skoro wierzy w piekło to niewątpliwie się w nim znajdzie - nie za skrobanki, które już przeprowadził, nawet nie za majątek, którego się na tym dorobił (i którego to majątku jego zakłamana moralność jakoś nie nakazuje mu rozdać, choć jest "brudny").
  Pójdzie do tego swojego piekła za krzywdy, które teraz robi ludziom. I nieuleczalnie uszkodzonym zarodkom, skazując je.aby stały się dziećmi i umierały w mękach. Bo tak nakazuje jego zakłamana moralność.

 • bart5554

  Oceniono 22 razy 18

  Chazan to potwór. I tyle w temacie.

 • 1stanczyk

  Oceniono 13 razy 13

  Nie ma, nie może być nic bardziej dyskredytującego to rządzące naszym krajem pokolenie naszych ojców, to zagubione w swojej nomenklaturowej sprzedajności pokolenie "patriotycznych" gowniarzy, jak cytowany powyżej Chazan jako "etyczny autorytet" .

  I to często załączane zdjęcie zadowolonego z siebie PRL-owskiego profesorskiego gówna ktorego "lekarską" karierę wtedy, w PRL-u znaczyły wykonywane liczne skrobanki a dzisiejsza znaczy ta wygodna medialnie wykorzystywana przez sku...synów "polityczna volta" to jest nic innego to lustrzane odbicie rządzącego dzisiaj naszym krajem "okrągłostołowego patriotycznego" pokolenia podwórkowych gowniarzy

 • fragola50

  Oceniono 12 razy 12

  Czy do niego zgłaszają się jeszcze jakieś pacjentki???

 • lukki69

  Oceniono 13 razy 3

  ....a mogło wypłakać się w wiaderku....
  ..niech rodzice sami mordują niechciane dzieci jak im tak zależy...lekarz niech tylko ocenia stan zdrowia a komisja wydaje zezwolenia...czemu całe społeczeństwa ma miec krew na rekach?

 • brejwik

  Oceniono 20 razy 2

  Pamiętacie panią Alicję Tysiąc ? Dlaczego ta kobieta nie podała do sądu lekarzy, za to że jej nie ubezpłodnili przy pierwszym porodzie co wiązało się z utratą wzroku ?
  Jakoś z panią Wiolettą Szwak nie było problemu.Lekarka wykastrowała ją bez pytania o zgodę podczas porodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX