Czołówka reżyserów chce odwołania szefowej "Wiadomości". Powodem wpis na Twitterze o śmierci Andrzeja Wajdy

"Domagamy się odwołania Marzeny Paczuskiej z pełnionej w Telewizji Polskiej funkcji [szefowej "Wiadomości - red.]" - napisali w liście otwartym członkowie Związku Zawodowego Reżyserów Polskich. Ich apel ma związek z wpisem Paczuskiej na Twitterze

Szefowa redakcji "Wiadomości" TVP Marzena Paczuska odniosła się w niedzielę na Twitterze do informacji o śmierci reżysera Andrzeja Wajdy. "Andrzej Wajda R.I.P. Walcie się dalej #NieOddamyWamKultury" - napisała Paczuska.

Było to nawiązanie do sobotniej demonstracji polskich artystów, którzy dzień wcześniej protestowali przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie przeciwko ingerencji polityków w kulturę. "Nie oddamy wam kultury" było hasłem protestu. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Reżyserzy: Nie może być przyzwolenia na tak ordynarne zachowanie

Na internetową wypowiedź Marzeny Paczuskiej zareagował Związek Zawodowy Reżyserów Polskich - Gildia Reżyserów Polskich. Kilkadziesiąt osób podpisało się pod listem skierowanym m.in. do ministra kultury Piotra Glińskiego i prezesa TVP Jacka Kurskiego. Reżyserzy domagają się odwołania Marzeny Paczuskiej z pełnionej w Telewizji Polskiej funkcji.

"Jako przyjaciele Andrzeja Wajdy, honorowego członka naszej Gildii, i przedstawiciele filmowców polskich uważamy, że nie może być przyzwolenia na tak ordynarne zachowanie przedstawicielki mediów publicznych w obliczu śmierci Wielkiego Człowieka" - czytamy w liście.

Pod apelem podpisali się m.in. Katarzyna Adamik, Filip Bajon, Agnieszka Holland, Jan Kidawa Błoński, Borys Lankosz, Jerzy Skolimowski, Wojciech Smarzowski i Małgorzata Szumowska.

Marzena Paczuska: Nieporozumienie albo wyraz złej woli

Szefowa "Wiadomości" w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze przyznała, że słowa były niezręczne, ale miało dojść do "całkowitego przekręcenia sensu wpisu".

"W obliczu śmierci Andrzeja Wajdy wszelkie bójki (niezręczne słowa "walcie się dalej" w oczywisty sposób oznaczające "bijcie się dalej") w dziedzinie kultury nie mają żadnego sensu, a wręcz są bardzo niestosowne" - napisała Marzena Paczuska.

"Całkowite przekręcenie sensu mojego wpisu (mimo niezręcznych słów) jest czymś tak zdumiewającym, że nie potrafię tego zinterpretować. I robią to twórcy należący do elity polskiej kultury, czyli ludzie wyjątkowo biegli w kwestii znaczeń i języka" - dodała szefowa "Wiadomości".

Pełna treść listu reżyserów ws. wypowiedzi Marzeny Paczuskiej

 

Jesteśmy oburzeni niestosowną i wulgarną wypowiedzią Marzeny Paczuskiej, szefowej „Wiadomości” TVP1, umieszczoną 9 października 2016 roku o godzinie 23.43 na Twitterze.
Jako przyjaciele Andrzeja Wajdy, honorowego członka naszej Gildii, i przedstawiciele filmowców polskich uważamy, że nie może być przyzwolenia na tak ordynarne zachowanie przedstawicielki mediów publicznych w obliczu śmierci Wielkiego Człowieka. Dlatego domagamy się odwołania Marzeny Paczuskiej z pełnionej w Telewizji Polskiej funkcji.

Związek Zawodowy Reżyserów Polskich - Gildia Reżyserów Polskich, w składzie:

Katarzyna Adamik
Filip Bajon
Maciej Bochniak
Marcin Bortkiewicz
Marek Brodzki
Ryszard Brylski
Leszek Dawid
Sławomir Fabicki
Dariusz Gajewski
Mariusz Grzegorzek
Agnieszka Holland
Jan Hryniak
Anna Jadowska
Andrzej Jakimowski
Anna Kazejak
Jan Kidawa Błoński
Katarzyna Klimkiewicz
Jan Komasa
Bartosz Konopka
Natalia Koryncka-Gruz
Joanna Kos-Krauze
Bodo Kox
Tadeusz Król
Marcin Krzyształowicz
Borys Lankosz
Marek Lechki
Rafael Lewandowski
Magdalena Łazarkiewicz
Filip Marczewski
Jan P. Matuszyński
Adrian Panek
Paweł Pawlikowski
Magdalena Piekorz
Maciej Pieprzyca
Łukasz Ronduda
Paweł Sala
Wiesław Saniewski
Andrzej Saramonowicz
Iwona Siekierzyńska
Jerzy Skolimowski
Wojciech Smarzowski
Agnieszka Smoczyńska
Małgorzata Szumowska
Piotr Trzaskalski
Magnus von Horn
Tomasz Wasilewski
Przemysław Wojcieszek
Janusz Zaorski
Maria Zmarz-Koczanowicz
Xawery Żuławski

list został przekazany:

1. Piotrowi Glińskiemu, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2. Jackowi Kurskiemu, Prezesowi Telewizji Polskiej S.A.
3. Komisji Etyki TVP
4. Witoldowi Kołodziejskiemu, Przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5. Krzysztofowi Czabańskiemu, Przewodniczącemu Rady Mediów Narodowych
6. Elżbiecie Kruk, Przewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP
7. Ryszardowi Bańkowiczowi, przewodniczącemu Rady Etyki Mediów

Andrzej Wajda nie żyje. Wybitny polski reżyser zmarł w wieku 90 lat

Więcej o:
Komentarze (362)
Czołówka reżyserów chce odwołania szefowej "Wiadomości". Powodem wpis na Twitterze o śmierci Andrzeja Wajdy
Zaloguj się
 • k.jurek

  Oceniono 110 razy 70

  Kolejny pretekst do awantury. Tak będzie bez końca a Kijowski z Petru są już zapewne gotowi protestować na ulicy bo wytęskniona okazja wreszcie jest. Czas aby skupić się nad wieklim człowiekiem, ktòry od nas odszegł a nie rozrabiać bez końca.

 • Piotr Tkaczyk

  Oceniono 60 razy 48

  niechętnie michnikoidy, ale przyznam rację..paczuska zachowała się co najmniej niestosownie, jako szefowa redakcji publicznej TV powinna być bardziej wstrzemięźliwa w prywatnych opiniach

 • pedromatero

  Oceniono 54 razy 28

  A może tych reżyserów wyślemy najpierw do szkoły, aby nauczyli się czytać teksty ze zrozumieniem, bo jak na razie idzie im dobrze tylko (niektórym) w krzyczeniu na ulicy :-)

 • moher.pospolity

  Oceniono 29 razy 25

  Puknij w stół a nożyce się odezwą - chyba w tym wpisie nic obraźliwego o Wajdzie, wręcz przeciwnie, a dosadna krytyka tych co pod listem się podpisali.

 • proteusz33

  Oceniono 322 razy 24

  Reżyserzy znów walczą z fejkami.Niech się zajmą kręceniem filmów a nie lodów

 • izarider

  Oceniono 15 razy 11

  Nie ważne, co autorka miała na myśli, pisząc te słowa, ważne, jak zostały odebrane. Jest osoba publiczną i powinna jednak przemyśleć swoje wypowiedzi, tym bardziej, że to nie pierwszy raz z jej strony taki wyskok językowy...

 • zygosz

  Oceniono 103 razy 9

  A jednak pani telewizji ma duzo racji .
  Pamieta ta noc w Sejmie ,jak pan reżyser
  Wajda na "nocnej zmianie "reżyserował
  destrukcje rodzacej sie demokracji .
  To wtedy razem z Bolkiem ,Donkiem i
  Kwasniewskim ,obmyślili ,jak Polskę
  wspólnie od środka rozwalimy .🤑😎😍😺👨🏻

 • qqracza

  Oceniono 10 razy 8

  Cały czas człowiek się uczy. Zawsze myślałem, że wyrażenie 'wal się' jest wulgarne. Pani Paczuska twierdzi, że to oznacza bijcie się. To zachęta do treningów sportów walki. Zatem wal się... Tu wstaw nazwisko dziennikarki, którą zachęcam do treningów.. Obawiam się, że gdybym wpisał nazwisko to nie zostałbym potraktowany podobnie jak Pani Paczuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX