TK odpowiada na zarzuty ws. ujawnionych maili. "TVP Info pominęła listę adresatów..."

Sędziowie TK w obszernym komunikacie odnieśli się do zarzutów, które pojawiły się po ujawnieniu ich maili przez tvp.info. Jak przekonują, wśród adresatów był m.in. Kamil Zaradkiewicz.

Wymiana maili między sędziami TK, ujawniona przez tvp.info, ma pochodzić z kwietnia, maja i czerwca 2015 r. Zdaniem portalu wiadomości wskazują, że "kierownictwo Trybunału miało pełną świadomość - jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o TK, autorstwa poprzedniej koalicji rządzącej - że jest ona 'psuciem państwa' oraz prezentuje 'mentalność z Samych Swoich'".

- Maile stawiają Trybunał w bardzo dobrym świetle: pokazują, że byliśmy w równym dystansie do wszystkich - komentował sprawę prezes TK Andrzej Rzepliński. We wtorek na stronie Trybunału pojawił się też komunikat będący szerszą odpowiedzią na ujawnienie korespondencji. Czego się z niego dowiadujemy?  

Jednym z adresatów jest prawnik, który komentuje spór o TK w TVP

"TVP Info, ujawniając korespondencję sędziów, pominęła listę adresatów upublicznionych e-maili" - czytamy w komunikacie. Wśród nich - poza sędziami - był ówczesny dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów TK, Kamil Zaradkiewicz. "On także brał udział w pracach nad projektem ustawy o TK" - czytamy. Zaradkiewicz jest stałym gościem programów TVP Info, gdzie wypowiada się nt. sporu o TK, często krytycznie wobec stanowiska opozycji i Trybunału. Komentował też sprawę maili.

W komunikacie zwraca się też uwagę, iż prace nad ustawą o TK, której kulisy miały ujawniać maile, były już wcześniej przedstawiane w oświadczeniach Trybunału, a prezes Rzepliński wypowiadał się na jawnych posiedzeniach komisji.

Ponadto, według komunikatu, "upublicznione e-maile, zapewne wbrew woli osób je ujawniających, dowodzą, że art. 137 ustawy o TK z 2015 r. (który pozwolił Sejmowi poprzedniej kadencji wybrać pięciu sędziów zamiast trzech- red.) nie był ani inspirowany, ani w żaden sposób aprobowany przez Sędziów TK". 

Cały komunikat można przeczytać na stronie TK>>>

Sprostowanie: W pierwotnej wersji artykuł sugerował, że zdanie "Wśród ich adresatów był m.in. Kamil Zaradkiewicz, który często komentuje spór o Trybunał w TVP Info" pochodzi z komunikatu Trybunału Konstytucyjnego. W rzeczywistości takie zdanie nie pada i omyłkowo zostało ujete w cudzysłów

Komentarze (100)
TK odpowiada na zarzuty ws. ujawnionych maili. "TVP Info pominęła listę adresatów..."
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 106 razy 18

  "Wśród ich adresatów był m.in. Kamil Zaradkiewicz, który często komentuje spór o Trybunał w TVP Info" - czytamy.
  ++++++++++++++++++++++++++++
  Ale argument!
  Pan profesor Zaradkiewicz komentuje cyrk trybunalski, ale dopiero od momentu, gdy go zaczęliście szykanować.
  Nic więc dziwnego, że wcześniej był adresatem maili.

 • moher.pospolity

  Oceniono 49 razy 11

  Rzepliński z kolegami coraz większe zakłamanie prezentują, wiedzieli, że ustawa PO jest wadliwa, a miesiącami zaskarżenia przez PiS tej ustawy z premedytacją nie rozpatrywali. Zaskarżenie własnej ustawy przez PO rozpatrzyli w sposób kuriozalny, uznali, że zapisy o wyborze sędziów "na zapas" są wadliwe a następnie pochylili się nad faktami do czego TK nie jest uprawniony i uznali, że 3 sędziów zostało wybranych prawidłowo a dwóch nie. Jak ustawa niezgodna z konstytucją to cała 5-ka wybrana nieprawidłowo, ale sędziowie wszystko potrafią uzasadnić, każdą decyzję swą, prawo nagiąć tak jak chcą - w sądach powszechnych również.

 • radziozielonka

  Oceniono 11 razy 9

  Pismedia niezle się już pogubily. To przecież genialny dowód na to że sedziowie TK byli przeciwni pomyslom PO. Co za niwdowlad umysłowy z ich strony😀

 • jkal

  Oceniono 53 razy 5

  ale ktoś POdważa autentyczność maili? Przecież sama ich treść jest najważniejsza a nie wątki POboczne!

 • kawabis

  Oceniono 12 razy 2

  Nie wiem czemu, ale "dziadkom" nie wierzę, a wypadałoby wierzyć, starsi ludzie, z tytułami ale nie wierzę, może z powodu tego, że te profesury mają początki w PRL, może dlatego że czyny przeczą słowom, hm trudno to zdefiniować. Mam problem np. z tym że jeden z sędziów martwi się że vacatio legis uniemożliwi wybór nowych sędziów przez PO i on im podpowie rozwiązanie, będzie miał propozycję jak sobie z tym poradzić, a może to, że jeden mówi by siedzieć cicho bo wybiorą przecież ich kolegów i koleżanki. Zastanawia mnie też że poprawkę niekonstytucyjną zgłosił doktorant pana Rzeplińskiego, zastanawiam się nad zdolnościami pedagogicznymi profesora, jak przepuścił takiego ignoranta.

 • borsuk07

  Oceniono 6 razy 2

  kosztowne pomyłki.

 • elkasowa.02

  Oceniono 15 razy 1

  To ten Rzepliński sędzia nie podał się jeszcze do dymisji?!
  To skandal!

 • val_drakul

  Oceniono 9 razy 1

  W komunikacie jednak takie zdanie - łączące Zaradkiewicza z TVP Info - nie pada! Skontaktowaliśmy się z działem prasowym Trybunału Konstytucyjnego. Okazało się, że pismo umieszczone na stronie TK nie było zmieniane. Wychodzi więc na to, że to dziennikarze z Czerskiej dopuścili się manipulacji.
  To jest insynuacja gazety. Jeśli tak faktycznie jest, to napiszemy do nich maila, żeby to odpowiednio sprostowali
  – powiedziała w rozmowie z niezalezna.pl Anna Wołoszczak z zespołu Prasy i Informacji TK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX