Janda wezwała kobiety do strajku i się zaczęło. Dziesiątki tysięcy osób skrzykują się na Facebooku

Na Facebooku ludzie umawiają się, by przeprowadzić jednodniowy strajk - chcą zaprotestować przeciwko możliwemu zaostrzeniu przepisów dot. aborcji. Tysiące kobiet zapowiadają, że nie przyjdą do pracy i na uczelnie.

Zaczęło się od posta Krystyny Jandy na Facebooku. Aktorka zaproponowała, by Polki jednego dnia wzięły wolne od pracy, nie przychodziły na uczelnie i porzuciły obowiązki domowe - tak miałyby zaprotestować przeciwko możliwemu zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji.

Jeden wpis Jandy zmobilizował najpierw kilka osób, które zorganizowały na Facebooku   "Ogólnopolski strajk kobiet!" -  po kilku dniach dołączyło do niego już prawie 20 tys. osób - także mężczyzn. 

"Wzorem kobiet w Islandii, które 41 lat temu sparaliżowały swój kraj, robimy jednodniowy protest ostrzegawczy przeciwko ustawie procedowanej w polskim parlamencie przez morderców kobiet!" – napisali twórcy wydarzenia. 

Ogólnopolski strajk kobiet! Polish women go on strike!Ogólnopolski strajk kobiet! Polish women go on strike! fot. Ogólnopolski strajk kobiet!/ Facebook

Wykładowczyni z UW pisze do studentek

W postach na Facebooku wiele studentek zapowiedziało, że w poniedziałek nie pojawią się na uczelni. Na te głosy odpowiedziała jedna z wykładowczyń UW. Dr Dagmara Woźniakowska-Fajst - doktor nauk prawnych, kryminolożka i adiunkt w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Napisała, że jeżeli studentki nie przyjdą na jej zajęcia, "nie wyciągnie wobec nich żadnych konsekwencji".

Post pani doktor polubiło już ponad 3,5 tys. osób. "Potrzeba nam więcej takich kobiet!" - napisała jedna z kobiet pod jej wpisem.

post Dagmary Woźniakowskiej-Fajstpost Dagmary Woźniakowskiej-Fajst Dagmara Woźniakowska-Fajst/ Facebook

Janda: Jeśli zorganizujecie protest przystąpię do niego

Tym, co dzieje się na Facebooku zaskoczona jest natomiast Krystyna Janda, która napisała, że strajku nie da się zorganizować na jednym portalu społecznościowym. "(...) spontanicznie organizowane tak wielkie wezwania do czynu, muszą być konsultowane i przygotowane. Jeśli Państwo zorganizujecie taki protest, nagłośnicie go w całej Polsce a nie tylko na fb przystąpię do niego z całym przekonaniem" - napisała.

SPRAWDŹ KSIĄŻKĘ: "Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji" >>

A TERAZ ZOBACZ: Temat aborcji znów w Sejmie

 

Więcej o:
Komentarze (446)
Janda wezwała kobiety do strajku i się zaczęło. Dziesiątki tysięcy osób skrzykują się na Facebooku
Zaloguj się
 • leszek.30

  Oceniono 83 razy 55

  PiS-chamy, potrafią tylko rzucać obelgi, ubliżać kobietom.. Traktują Polki, jak chamy iz episkopatu... Dla PiS-łajdaków, kobieta to nie człowiek, to tylko narzędzie..!

 • antekpociecha

  Oceniono 72 razy 54

  Bardziej by zabolało tych co naprawdę za tym wszystkim stoją i sterują aby wypisać dzieciaki z religii i przestać posyłać do kościoła

 • leszek.30

  Oceniono 75 razy 51

  Kaczyński i jego bolszewicka banda wypowiedzieli wojnę kobietom ...Przegrają z kretesem..!
  Co zrobią, wyślą na kobiety CBA, Błaszczaka z ZOMO, Ziobro, a może "armię zaciężną kiboli" Macierewicza ?... Z kobitkami, jeszcze nikt nie wygrał..!!!

 • leszek.30

  Oceniono 57 razy 37

  Kaczyński i PiS-bolszewia, dowiedzą się jaką potężną siłą dysponują kobiety, gdy się zbiorą razem..! .. 1 października Kobiety planują demonstracje..Nie radzę PiS-chamom być w pobliżu, połamią wam gnaty, gnojki..!!!

 • smutnesandaly

  Oceniono 53 razy 31

  dziwnym trafem, Chrystus o aborcji nic nie wspominał.
  dopiero 150 lat temu klechy się połapali, że to będzie sposób na manipulowanie ludźmi.

 • Rid dim

  Oceniono 41 razy 31

  Większość komentujących ten artykuł chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że P. Janda odniosła się do tego strajku z 75 tylko dla przykładu jak ludzie mogą się zjednoczyć w imię konkretnej sprawy. W tym przypadku chodzi o strajk przeciwko chorej ustawy o zakazie aborcji. Nie rozumiem więc komentarzy typu "co by było gdyby faceci zastrajkowali" ... nie widzę w tym nic wspólnego z tym artykułem.

 • grey-sky

  Oceniono 31 razy 27

  Jest jeden świetny sposób by poradzić sobie z takimi ustawami i rządami PiS-u. Przestańcie chodzić do kościoła, przestańcie płacić księżom. Żadnych pieniędzy na tacę, żadnych ślubów kościelnych, pogrzebów kościelnych, nie przyjmujcie księdza po kolędzie. Nie płaćcie na caritas nawet jak ogłaszają zbiórkę z ważnego powodu. Jak KK będzie odcięty od naszych pieniędzy to przejrzą na oczy. A przy okazji zacznie się zmieniać obsada w ławach poselskich. Kościół nie będzie miał wpływu na wybór posłów i senatorów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX