Dziki rozkopały ziemię w ogrodzie pana Grzegorza. Znalazł w niej dziwne krążki

Pan Grzegorz, właściciel posesji w Bukownie Starym (Małopolska), natknął się przedmioty pochodzące ze średniowiecza. Wszystko dzięki temu, że dziki wcześniej rozkopały ziemię w ogrodzie

Pan Grzegorz z Bukowna Starego chciał wyrównać łopatą ziemię rozkopaną wcześniej przez stado dzików. Jak informuje "Gazeta Krakowska" , mężczyzna znalazł ołowiane krążki z dziurką w środku. Na początku nie wzbudziło to jego większego zainteresowania, ale gdy pojawiło się ich więcej - napisał o znalezisku w internecie.

Na miejscu pojawili się archeolodzy z Muzeum "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej i Muzeum Miasta Jaworzna. Znaleźli więcej podobnych przedmiotów, a także m.in. bochen ołowiu i ceramikę z przełomu XI i XII wieku.

 

Jak tłumaczy dr hab. Dariusz Rozmus, kierujący wykopaliskami, przedmioty z dziurkami mogły służyć jako odważniki lub rodzaj pieniądza zastępczego. Pochodzą z ok. XI wieku.

Obszar prowadzonych badań był niewielki, powierzchnia poniżej jednego ara. Archeolodzy spodziewają się, że na działce pana Grzegorza znajduje się więcej ciekawych eksponatów. Na dalsze poszukiwania potrzebne są jednak pieniądze, a tych, jak twierdzi dr hab. Dariusz Rozmus, władze na razie nie chcą przekazać.

Komentarze (83)
Dziki rozkopały ziemię w ogrodzie pana Grzegorza. Znalazł w niej dziwne krążki
Zaloguj się
 • ver.bus

  Oceniono 10 razy 6

  Poprawcie błędy, bo oczy bolą!
  No chyba, że tak ma być, taki nowy standard, taka dobra zmiana.

 • Barbara Michalska

  Oceniono 6 razy 4

  Brawo archeolodzy!!! Przedmioty a dziurką to zwykłe przęśliki, rzeczywiście średniowieczne, ale może też późniejsze, służyły do obciążania wrzeciona w trakcie przędzenia. Bardzo popularne w całej Europie. W Polsce znane też szklane, gliniane.

 • kuraikurisutofa

  Oceniono 8 razy 4

  Nagłówki ze strony głównej -"Dziki rozkopały ogród pana Grzega". Kilka artykułów niżej "Lekarze dokonali pierwszej eutanazja nieletniego".

 • butlun1

  Oceniono 3 razy 1

  No to przechlapane. Jak mu archeolodzy wlezą na działkę to mu tam długo posiedzą.

 • cosimienialkaczynskiego

  Oceniono 15 razy 1

  Za to są pieniądze na pomniki Nielota, komisję niedouczonych paranoików, pensje dla kolesiów, loty Budynia do Krakowa i z powrotem, podwyżki dla sejmowych swiniopasów itp. itd.

 • single_malt

  Oceniono 19 razy 1

  trzeba bylo dorzucic krucyfiks z olowiu i kasa by od razu byla

 • maxthebrindle

  Oceniono 21 razy 1

  'Pan Grzegorz z Bukowna Starego chciał wyrównać łopatą ziemię rozkopaną wcześniej na stado dziku.'

  Czy rekrutując gimbazę do Gazeta.pl nie wymagacie już nawet znajomości podstaw polskiego?

 • judaszowy

  0

  A Pan Grzegorz dostanie za znalezienie dyplom z podziękowaniem... i gó... więcej

 • n29a

  Oceniono 2 razy 0

  No! Zmyślne bestie. Medal im ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX