Ma zarzuty w związku z katastrofą smoleńską. Mimo to doradzał twórcom "Smoleńska" - ustalił Onet

Serwis Onet.pl ustalił, że konsultant ds. lotniczych filmu "Smoleńsk" ma zarzuty w związku z katastrofą prezydenckiego tupolewa - prokuratura zarzuca mu zaniedbania.

Konsultant do spraw lotniczych filmu "Smoleńsk" ma zarzuty za zaniedbania, które mogły przyczynić się do katastrofy prezydenckiego tupolewa — ustalił serwis Onet.pl.  Podpułkownik Bartosz Stroiński to były dowódca eskadry tupolewów w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego. "To ta jednostka przez wiele lat odpowiadała za przeloty najważniejszych ludzi w państwie, do katastrofy w Smoleńsku włącznie" - pisze Onet. 

Prokuratura postawiła Stroińskiemu zarzut z paragrafu 231 kodeksu karnego, czyli niedopełnienia obowiązków poprzez niewłaściwe wyznaczenie i przygotowanie załogi do lotu. Grozić mu może kara więzienia. Mimo to twórcy filmu "Smoleńsk" zaproponowali mu, by został ich "konsultantem ds. lotnictwa".

Spiskowe teorie w filmie

Komisja Millera, która badała przyczyny katastrofy smoleńskiej ustaliła, że prezydencki tupolew zszedł poniżej minimalnej wysokości zniżania - konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametry lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Mimo tych ustaleń twórcy "Smoleńska" przedstawili w filmie zupełnie inny przebieg wydarzeń. Już w drugiej scenie pojawia się rosyjski samolot, który nad lotniskiem Sierwiernyj zrzuca ładunek, co od razu przywodzi na myśl sztuczną mgłę. W kolejnych scenach główna bohaterka na każdym kroku odnajduje "dowody" na to, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Więcej w naszej recenzji "Smoleńska" >>>

A TERAZ ZOBACZ: Film Smoleńsk i pierwsze reakcje: "Jest ciężki do zrozumienia, ale wymowa jest pozytywna dla Krauzego"

Więcej o:
Komentarze (43)
Ma zarzuty w związku z katastrofą smoleńską. Mimo to doradzał twórcom "Smoleńska" - ustalił Onet
Zaloguj się
 • jamjacek

  Oceniono 30 razy 20

  Skoro „reżyser” Krauze postawił zdecydowanie na przesiąkniętą nowofalowym artyzmem fikcję, to i obatel konsultant musiał być niejednoznacznie fachowy.
  Bolszewicka licentia poetica, jak mniemam.

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 17

  Ostatnia deska ratunku , jeszcze tylko łaskę preziowi musi zrobić i Ziobro dostanie polecenie wycofania zarzutów

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 17

  Chłopia ma nadzieję , że jak doradzał "dobrze" podczas kręcenia tego gniota , to Ziobro wycofa zarzuty z prokuratury

 • dziadwawelski

  Oceniono 23 razy 15

  Zamach nie zamach ważne, że dobrze zapłacili i każdy z "rodziny smoleńskiej" mógł jak żona Dubieckiego kupić sobie extra kiecki w kwiatki i fajny wóz ;-)))

 • e-komentarz

  Oceniono 23 razy 13

  Jakoś nie dziwię się że ktoś, kto normalną wizytę przekształcił w największą tragedię dogadał się z tymi którzy normalny kraj przekształcają w... "dobrą zmianę".

 • cmok_wawelski

  Oceniono 14 razy 12

  Są conajmniej dwie konsekwencje katastrofy lotniczej:
  Tragedia dla bezpośrednio zainteresowanych i konsekwencje dla całego lotnictwa, bo przepisy lotnicze są pisane krwią tych, którzy zginęli ZANIM weszły w życie. Tak jak tragedia w Mirosławcu powinna była zapobiec Smoleńskowi ale nie zapobiegła. Dowodził pisowski gen. Błasik.

  Macierewicz i cały Pis powinni zostać oskarżeni o celowe OSZUSTWO raportu prawomocnej komisji, z której mogłyby wyniknąć nowe przepisy i procedury ratujące przed przyszłymi tragediami, jak np. wymagania dot. szkoleń pilotów wojskowych, które obecnie w PL są 'wiele lat za murzynami z US Airforce'.

 • plendz

  Oceniono 13 razy 11

  Cały łańcuch wydarzeń, który do tego doprowadził jest oparty na ludzkich błędach, słabościach i małostkowości. Źle zorganizowana wizyta, źle zorganizowany lot, nieprzygotowane lotnisko, nieprzygotowana załoga, fatalna pogoda i straceńcza chęć żeby za wszelką cenę wylądować i "pokazać kto tu się śmieje ostatni". Część osób winnych poszczególnych zaniedbań żyje ale za wszelką cenę wypierają ze świadomości fakt, że tak nawaliły, że ich bezmyślność, bylejakość działań i błędy doprowadziły do takiej tragedii. Dla tych osób wyparcie stanowi najbardziej naturalną reakcję psychiczną - żeby nie zwariować odsuwają od siebie odpowiedzialność i za wszelką cenę szukają winy u innych. Zamach jest wymarzoną teorią - gdyby się potwierdził, to byłoby jak zbawienie. Prawda panie dowódco 36 pułku? Prawda panie Sasin? Prawda panie Kaczyński?
  Na swoje szczęście znaleźli kilku macherów od PR i fałszowania prawdy. Ale i tak wyłazi ona na wierzch, zaklęcia przestają działać.

 • vomitorium1

  Oceniono 7 razy 7

  "Prokuratura postawiła Stroińskiemu zarzut z paragrafu 231 kodeksu karnego, czyli niedopełnienia obowiązków poprzez niewłaściwe wyznaczenie i przygotowanie załogi do lotu."
  nic już nie rozumiem
  (przecież załoga
  nie miała wpływu
  na to
  że ją putin wybuchnął)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX