Cyberatak na bazę PESEL? Minister: Nie było wycieku danych. Komornicy nocą ściągali informacje

• Media informowały, że z systemu PESEL wyciekły nasze dane
• Dane pobrali komornicy, którzy mają do tego prawo
• Resort zaniepokoiło, że ściągają naraz dużo rekordów i robią to nocą

Kilku dni temu media zelektryzowała informacja o wycieku danych z systemu PESEL. O sprawie poinformowało jako pierwsze radio RMF FM strasząc, że pieniądze milionów Polaków mogą być zagrożone. - Nie mamy do czynienia z wyciekiem danych, bo nie było niekontrolowanego wypływu ani cyberataku - uspokajała w "Faktach po Faktach" TVN24 Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Według jej wiedzy chodzi o pięć kancelarii komorniczych z Warszawy, Łodzi i Środy Wielkopolskiej, które nocą pobrały dane 1,4 mln Polaków.

Pobrali legalnie, ale nocą

Dane pobrali komornicy, którzy mają do tego upoważnienie w związku z prowadzonymi przez siebie postępowaniami. - Skala tych pobrań nie jest aż tak duża i nie ona zwróciła naszą uwagę. Rocznie w Polsce jest około 8 milionów postępowań komorniczych, a od września do ostatnich dni pobrano mniej więcej 1,5 miliona rekordów - wyjaśnia Streżyńska. 

Uwagę ministerstwa cyfryzacji zwróciło to, że duże paczki danych pobierane są nocą. Być może komornicy robili to, aby odciążyć swoją sieć i komputery. Ministerstwo cyfryzacji zawiadomiło o swoich podejrzeniach prokuraturę. Wspólnie z ABW podjęła ona czynności w kilku kancelariach komorniczych. 

Winna zmiana przepisów?

Jak podejrzewa "Gazeta Wyborcza", wzmożony ruch w bazie PESEL mógł być spowodowanymi zmianami prawnymi, do których doszło w listopadzie biegłego roku. Po nowelizacji przepisów komornik mógł prowadzić tylko 5 tys. spraw rocznie, a jeśli ma wysoką skuteczność - 10 tys. Tuż przed zmianą przepisów komornicy gromadzili więc sprawy egzekucyjne, co być może wymagało ściągania danych o dłużnikach nocą. 

Sprawdź swoje dane w bazie

Każdy z nas może bezpłatnie sprawdzić, jakie dane na jego temat znajdują się w bazie PESEL oraz czy zwracały się o nie konkretne instytucje. Należy wypełnić wniosek (znajdziesz go TUTAJ) i wysłać go na adres: Ministerstwo Cyfryzacji, Departament Ewidencji Państwowych, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa, z dopiskiem SRP. Można też przesłać do MC elektronicznie wypełniony wniosek i podpisany profilem zaufanym. Jeśli informacje uzyskane z bazy PESEL potwierdzą, że o twoje dane wnioskował komornik, który nie prowadził wobec ciebie żadnego postępowania, wówczas można zgłosić ten fakt prokuratury, z prośbą o nadanie statusu pokrzywdzonego w toczącym się śledztwie.

Więcej o:
Komentarze (157)
Cyberatak na bazę PESEL? Minister: Nie było wycieku danych. Komornicy nocą ściągali informacje
Zaloguj się
 • mietekkowalski

  Oceniono 31 razy 27

  Dlaczego w tym całym syfie to ja, obywatel mam się interesować tym, że ktoś być może złamał prawo?! Dlaczego to państwo (gdyby okazało się, że bezprawnie pobrano dane osób, wobec których nie toczy się żadne postępowanie) nie może wysłać choćby pisma, alertu, czy czegokolwiek do osób, których to dotyczy?! Albo niech jasno powiedzą: "DANYCH NIE POBRANO BEZPRAWNIE!", albo niech poinformują o zagrożeniach tych, których to dotyczy!

 • kantrzyn

  Oceniono 28 razy 26

  Wyciekły, czy nie. Przecież zdobycie nr pesel dla przestępców jest dziecinnie proste. Wystarczy wstawić swojego człowieka do jakiegoś urzędu, lub przekupić urzędnika. Przecież nawet pielęgniarka pyta się o pesel.

 • erasms47

  Oceniono 35 razy 23

  Koniecznie trzeba lustracji sądów,prokuratury i korporacji prawniczych w tym komorniczych

 • muczacza7

  Oceniono 24 razy 20

  "Uwagę ministerstwa cyfryzacji zwróciło to, że duże paczki danych pobierane są nocą. Być może komornicy robili to, aby odciążyć swoją sieć i komputery." - oni mają nas za idiotów??? Cóż to za ciężkie dane są ściągane, że trzeba to robić nocą? Ściągają film o każdym posiadaczu PESEL???

 • login12345678

  Oceniono 14 razy 14

  O ja pie.rdol.e. W 40 mln kraju 8 mln egzekucji komorniczych rocznie ? ROCZNIE ?? Wynikałoby że prawie wszyscy Polacy to dłużnicy nie spłacających swoich zobowiązań (czyli złodzieje). Coś mi się wierzyć nie chce.

 • mionionek

  Oceniono 16 razy 14

  "Według jej wiedzy chodzi o pięć kancelarii komorniczych z Warszawy, Łodzi i Środy Wielkopolskiej, które nocą pobrały dane 1,4 mln Polaków." - czyli pięć kancelarii prowadzi tyle spraw jednocześnie? Fascynujące. Pomyślmy - w tym jednym momencie 300 tys. spraw komorniczych na jedną kancelarię? No bądźmy poważni, dobrze? Niech pani ministra nie robi z nas idiotów - wystarczy, że wybraliśmy PiS w wyborach, wiem, wiem - źle to o naszych głowach świadczy, ale aż tak?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX