Wyciek danych z bazy PESEL groźniejszy, niż się wydawało. Prokuratura: Przekazujemy sprawę ABW

• Za pośrednictwem kancelarii komorniczych wyciekły dane z systemu PESEL
• Sprawa może dotyczyć nawet dwóch milionów osób i ich danych osobowych
• Prokuratura: "W związku z wagą sprawy śledztwo powierzono ABW"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że "w związku z wagą sprawy" śledztwo ws. gigantycznego wycieku danych z systemu PESEL przekazano Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do "umożliwienia dostępu do danych osobom nieuprawnionym" doszło za pośrednictwem kancelarii komorniczych. To przeciwko nim prowadzone jest postępowanie karne ws. ewentualnego działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego poprzez niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia dostępu do danych z rejestru PESEL.

Dowiedz się więcej:

Kto stoi za wyciekiem danych z systemu PESEL?

Pięć kancelarii komorniczych jest podejrzewanych o pozyskiwanie setek tysięcy danych osobowych z systemu PESEL. Jedna z kancelarii miała uzyskać dane 800 tys. Polaków. Kancelarie miały hurtowo wysyłać zapytania o dane Polaków, jedna z nich zrobiła to 2 miliony razy w ciągu roku. Śledczy nie wykluczają, że kancelarie padły ofiarą hakerów i nie miały nic wspólnego z tym procederem. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jak wykryto wyciek danych z rejestru PESEL?

Jak podaje prokuratura, "śledztwo zostało wszczęte z zawiadomienia Ministerstwa Cyfryzacji". "Przeprowadzona analiza połączeń z systemem PESEL - w tym czas ich trwania, częstotliwość zapytań, realizacja w porze nocnej oraz schemat pracy stacji roboczych - wskazywała na zastosowanie złośliwego oprogramowania bądź skryptów służących do automatycznego generowania zapytań" - informuje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Jak poważna jest sprawa wycieku i kto się nią zajmuje?

"Wyniki przeprowadzonej analizy uzasadniły podejrzenie nieuprawnionego pobierania i wykorzystywania danych osobowych" - podaje prokuratura. Przykładowo jeden z komorników pobrał od marca 2015 r. dane 802.759 osób i złożył 1.792.951 zapytań. W związku z tym służby zabezpieczyły już niezbędne dowody, a sprawa trafiła pod skrzydła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Więcej o:
Komentarze (83)
Wyciek danych z bazy PESEL groźniejszy, niż się wydawało. Prokuratura: Przekazujemy sprawę ABW
Zaloguj się
 • t-i-g-e-r

  Oceniono 16 razy 16

  Każdy obywatel którego dane wyciekły powinien zostać poinformowany aby chociaż dowód zmienił a poprzedni zastrzegł w bankach z datą wsteczną.
  Tak powinno działać państwo prawa.

 • val_drakul

  Oceniono 22 razy 14

  czy moge podac do sadu kancelarie komornicza za bezprawne pozyskanie danych osobowych

 • yaru23

  Oceniono 12 razy 12

  Państwo polskie działa tylko teoretycznie jak powiedział b. minister MSWiA Sienkiewicz

 • 1asz

  Oceniono 10 razy 10

  ...po co zbierać podpisy??..idziesz do komornika i kupujesz 100 - 200 tys. głosów i już;)

 • zibbey

  Oceniono 6 razy 6

  Ewidentna wina jest po stronie kancelarii komorniczych, nawet jeśli zostały zhakowane to nie dopełniły obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia swoich systemów. Większość ludzi jest informatycznymi i socjologicznymi imbecylami, a te dwie nauki decydują o bezpieczeństwie systemów komputerowych. Jestem pewien, że osoby upoważnione do korzystania z tych systemów nie zostały odpowiednio przeszkolone. Dla zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa polecam książkę Kevina Mytnika "Sztuka podstępu" i jego późniejsze książki.

 • myslacy_misiek

  Oceniono 5 razy 3

  Zadne normalne panstwo nie udostepnia danych swoich obywateli przez internet. Ani komornikom, ani do ksiag wieczystych, itd. Chcesz informacje, musisz sie udac do urzedu, zlozyc formularz. To sie nazywa ochrona danych obywateli.

  Polskie ksiegi wieczyste sa w sprzedazy w internecie. Dane osobowe milionow ludzi, moze takze twoje, wyplynely nie wiadomo gdzie i zapewne bedzie mozna je kupic. To panstwo istnieje tylko teoretycznie - powiedzial klasyk.
  Jak mozna udostepnic w necie wrazliwe dane o obywatelach???????????!

 • stary.gniewny

  Oceniono 2 razy 2

  oj tam, oj tam.
  Każdy obywatel dostanie jakieś kredycik do spłacenia. Komornicy będą po prostu odwiedzać kolejne mieszkania od parteru, po ostatnie piętro, po kolei

 • bonifacy_40

  Oceniono 2 razy 2

  i teraz komornicy na podstawie tych danych wystąpią do e-sądów o nakazy zapłaty i wezmą sie do windykacji kont bankowych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX