Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego ostro o noszeniu opasek powstańców

• Wg Jana Ołdakowskiego tylko powstańcy powinni nosić biało-czerwone opaski
• Dyrektor MPW: "Dla nich to nie jest hołd, lecz coś, co uważają za uzurpację"
• Ołdakowski: "Póki żyją, ten symbol powinien być zarezerwowany dla nich"

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" krytykuje modę na noszenie opasek powstańców. - Też mieliśmy pomysł, by wypuścić na ulicę setki wolontariuszy, którzy będą rozdawać opaski. Powstańcy powiedzieli bardzo zdecydowane "nie". To ich mundur, jedyny symbol przynależności. Większość ludzi nie wie, że powstańcom to się nie podoba. Dla nich to nie hołd, lecz coś, co uważają za uzurpację. Póki żyją, ten symbol powinien być zarezerwowany dla nich - zaznaczył. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Dowiedz się więcej:

Czym było Powstanie Warszawskie?

Powstanie Warszawskie było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r., trwało do 2 października. W jego trakcie zginęło bądź zaginęło do 16 tys. polskich żołnierzy, rannych zostało 20 tys., do niewoli dostało się 15 tys. Niemcy dopuścili się licznych zbrodni wojennych, wymordowali 150-200 tys. ludności cywilnej miasta, doszczętnie zniszczyli również lewobrzeżną Warszawę.  Ze względu na tragiczne skutki, olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje przedmiotem nieustającego sporu.

Czym jest "apel smoleński"?

To przywołanie ofiar tragedii smoleńskiej w każdym apelu pamięci z udziałem kompanii honorowej. Apel pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń - w jego treści wspominane są osoby związane z wydarzeniem historycznym, które poległy w boju. Minister obrony chce, by apel smoleński był odczytany również podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

 

 

Komentarze (229)
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego ostro o noszeniu opasek powstańców
Zaloguj się
 • vbn53

  Oceniono 80 razy 46

  Najbardziej obrzydliwe było zdjęcie Wildsteina i Pereiry w opaskach. "Wielcy" powstańcy z nich się zrobili. Patriotyzm za dychę!!! W razie wojny pierwsi by uciekli z Polski albo zostali kolaborantami. Żona dostałaby staż albo inną fuchę w reżimowych mediach.

 • mm zz

  Oceniono 52 razy 40

  chlopaki pozamieniali koszulki z napisem CHWDP na powstanicze opaski i mysla ze sa lepszymi Polakami. Ubierze jeden idiota z drugim koszulke z Rotmistrzem Pileckim a na internecie wzywa, zeby wszystkich co mysla inaczej wyslac do gazu, paranoja!!!

 • wrobel1606

  Oceniono 51 razy 37

  Ma rację.
  Zgadzam się z nim. Zawsze mnie to raziło i śmieszyło. Raziło, bo gnojki noszące opaską, nie zdają sobie sprawy, że Niemcy za tę opaskę rozstrzeliwali bez słowa, na
  miejscu. Śmieszyło, bo taki jeden z drugim pętak, myślał, że jak założy opaskę to jest wielkim patriotą i polakiem.
  To są dzieci,w dodatku nikt im nie powiedział, że są głupi.
  Ps. Ogromne zasługi w propagowaniu tego typu zachowań ma PiS.

 • voyager74

  Oceniono 31 razy 29

  Racja, to noszenie opasek jest nie na miejscu. Ale problem jest szerszy. Twórcy Muzeum Powstania zrobili z tragicznego wydarzenia coś wręcz odlotowego, kultowego, popkulturowego. Stworzyli, jak to się teraz modnie mówi fałszywą narrację: Powstanie było fajne itp. Fałszywy przekaz. Zabrakło napiętnowania nieodpowiedzialności i politycznej głupoty dowódców i tragedii miasta i cywili. I tego, że przegraliśmy a nie wygraliśmy. I do tego jeszcze jakieś chore zabawy dla dzieci: upupiono śmierć, tragedię i nieszczęście. Projekt Muzeum wymknął się spod kontroli twórców. Kotwica powstańcza będzie teraz takim samym popkulturowym symbolem jak wiele innych. Dla mnie np to że ktoś nakleja sobie rybę na aucie nie znaczy że jest dobrym chrześcijaninem. Nie podoba mi się to, ale myślę, że tej tendencji się nie zatrzyma.

 • pumpernik

  Oceniono 23 razy 21

  Ołdakowski zainspirowany wizjami LK stworzył zakłamane muzeum i sprowadził obchody pamięci o PW do kibolskiej zadymy.
  Teraz trochę się zreflektował i udaje, że protestuje.

 • lukki69

  Oceniono 26 razy 20

  Kotwica,jako symbol walki o niepodległość powinien być chroniony prawnie,jak godło państwowe....obnoszenie się w "patriotycznych" koszulkach z allegro jest kpiną z kombatantów...pozwolono żeby janusze biznesu zrobili z symboli narodowych swój interes..a ruskie trolle próbują wmontować patriotyzm do wojenki polsko-polskiej,by trwała jak najdłuzej na pożytek sąsiadów....

 • monte.zuma1

  Oceniono 41 razy 17

  W ciągu kilku lat, jak już zabraknie powstańców, ten dzień przeewoluje w święto nienawiści i odpust dla KIEPSKICH.
  Już teraz Antek pokazał gdzie ma powstańców, wyobraźcie sobie co będzie z 5 lat?

 • gianniriccardo

  Oceniono 20 razy 16

  Ze względu na tragiczne skutki, olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu powstania pozostaje przedmiotem nieustającego sporu. O co tu się spierać? Powstanie nie powinno wybuchać. Prosta kalkulacja sił. Trzeba było czekać aż ruscy przejdą przez Wisłę. Być może można było przewidzieć, że Stalin zatrzyma ofensywę za karę. Bohaterstwa żołnierzy i ludzi nie kwestionuję.

 • zapora01

  Oceniono 28 razy 14

  Za chwilę taki Wildstein czy Pereira.. przypnie sobie Krzyż Walecznych i order Virtuti Militari.. żeby wszystkim naokoło udowodnić jaki to on wielki Polak i Patriota..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX