Jak udowodnić, że Polacy nie odpowiadają za Jedwabne? Ekspertka TVP potrafi

• Ewa Kurek mówiła w TVP Info, że Polacy nie odpowiadają za Jedwabne
• "Nie wiemy, ile osób zostało zamordowanych i czy w ogóle" - oceniła
• Kurek jest znana z kontrowersyjnych wypowiedzi o Żydach

Po mocnych słowach prezydent Andrzeja Dudy o rasizmie, ksenofobii i antysemityzmie na obchodach rocznicy pogromu kieleckiego zdawało się, że sprawa mordów na Żydach nie będzie wzbudzać w Polsce takich kontrowersji. 

Jednak stało się inaczej: o polskiej odpowiedzialności za pogromy w Kielcach i Jedwabnem nie chciała mówić minister edukacji Anna Zalewska. O interwencję prezydenta w tej sprawie prosiło m.in. Muzeum Holokaustu w USA. Później nowy szef IPN przekonywał, że za zbrodnię odpowiadali Niemcy. 

W tę argumentację wpisało się też TVP Info, które zaprosiło do programu zajmującą się relacjami polsko-żydowskimi dr Ewę Kurek. Jej wypowiedzi od dawna wzbudzają kontrowersje. Nie inaczej był w tej rozmowie

- Mówią na świecie, że to Polacy i Polacy. Polskiego państwa wtedy nie było, najpierw tymi ziemiami władali Sowieci, a potem Niemcy - powiedziała Kurek o zbrodni w Jedwabnem.  - Nic na ziemiach zajętych przez Niemców nie działo się bez zgody czy inspiracji Niemców - dodała podkreślając, że "z prawnego punktu widzenia" to właśnie oni są odpowiedzialni za zamordowanie Żydów.

Z tej argumentacji kpili ludzie komentujący na Twitterze. "Właśnie straciliśmy prawo do Chopina i Skłodowskiej-Curie, bo gdy zdobywali świat nie było państwa polskiego" - napisał Jakub Torenc.

"Polacy żyli w strachu, a Żydzi w getcie się bawili"

Później Kurek kwestionowała też sam fakt, że do zbrodni w Jedwabnem doszło. - Jak prokuratorzy mogą coś mówić na temat Jedwabnego, jeśli nie wiemy, ile osób zostało zamordowanych i czy w ogóle - mówiła. 

Krytykowała też decyzję o wstrzymaniu ekshumacji w Jedwabnem. - Trzeba było wstrzymać ekshumację, żeby prawda się nie wydała, że tam nie było 1,6 tys. zabitych Żydów. Widziałyśmy tę stodołę 5 na 6 metrów. Tam by się z trudem zmieściło 1,6 tys. krasnoludków - stwierdziła. Ostatnie 15 lat debaty historyków o mordzie na Żydach nazwała "festiwalem kłamstw i fantazji". 

Nie są to wcale najbardziej kontrowersyjne poglądy dr Kurek. Jak opisywała kilka lat temu "Gazeta Wyborcza", Kurek w swojej książce „Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945” dowodziła, że "W pierwszych latach wojny Polacy w Warszawie żyli w ciągłym strachu przed łapankami i egzekucjami. A Żydzi w getcie się bawili".

W jej opinii "większość Żydów była zadowolona z ustalenia gett", a "gdyby nie współpraca żydowskich władz gett, przeprowadzenie Holocaustu w takich rozmiarach byłoby niemożliwe". 

Co stało się w Jedwabnem?

10 lipca 1941 roku co najmniej 40 Polaków, mieszkańców wsi Jedwabne na okupowanym przez Niemców Podlasiu, zamordowali co najmniej 340 Żydów, mieszkających we wsi i jej okolicach. Około 300 z nich, w tym kobiety i dzieci, zostało zapędzonych do drewnianej stodoły, która oblano naftą i podpalono. Według śledztwa IPN mord został zaplanowany i wykonany przez Polaków z inspiracji Niemców. Nazistowscy żołnierze prawdopodobnie byli obecni podczas dokonania zbrodni, jednak jej bezpośrednimi sprawcami byli Polacy. 

 

 

Komentarze (424)
Jak udowodnić, że Polacy nie odpowiadają za Jedwabne? Ekspertka TVP potrafi
Zaloguj się
 • 18261826www

  Oceniono 51 razy 45

  Chcialbym ,aby o Jedwabnem mowiono i pisano prawde i tylko prawde ,bez zbytecznych komentarzy i usprawiedliwien.Ten kto morduje kobiety i dzieci jest bandyta i to powinno byc dla kazdego normalnego czlowieka oczywiste.

 • demokratus

  Oceniono 41 razy 39

  Ja wierzę tylko w oficjalne przekazy. IPN wydał dwa tomy i tam wyraźnie było napisane, że to nasze dziady i ojce w chocholim tańcu widłami zaganiali braci w mojżeszu do stodoły. A pani "ekspert" dziękujemy, znamy takich służalczych agitatorów z kupionymi za komuny tytułami.

 • R K

  Oceniono 39 razy 33

  1.Z prawnego punktu widzenia państwo polskie istniało, choć rząd znajdujący się na emigracji nie sprawował kontroli nad terytorium.
  2. Stosując logikę tej Kurek, czy jak jej tam Ukraińcy nie posiadali nie odpowiadają za Wołyń, bo nie było wtedy państwa ukraińskiego, a terytorium to znajdowało pod okupacją niemiecką.

 • dornjuan

  Oceniono 32 razy 30

  Właśnie się dowiedziałem, że w II wojnie światowej nie zginął żaden Polak bo nie było Państwa Polskiego !!!!!!!!!!!!!!!!! Brawo Ty Brawo Ja !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nawet komuna tak nie fałszowała historii !!!!!!!!!!!!!!!!

 • chi-neng

  Oceniono 40 razy 26

  Odkrecila kurek i 'lala a lala tym bagnem', bo nie bylo nikogo kto zdobyloby sie na zakrecenie tego kurka w tym prorzadowym bagnie telewizyjnym.

  To chyba wlasnie tacy dokonali 'dziela palenia' w Jedwabnem, bo nie mial kto ich postrzymac.

 • e-komentarz

  Oceniono 32 razy 24

  Polskiego państwa wtedy nie było, nie mogło być więc polskich dziadków czy rodziców pani poseł. Jeśli tymi ziemiami władali wówczas Sowieci, a potem Niemcy - i aż się boję pomyśleć skąd mogliby być przodkowie posłanki...

 • Robert Gortat

  Oceniono 26 razy 22

  Nie wiem jak ponoć człowiek podobno wykształcony/dr./może publicznie opowiadać takie bzdury.Jednak to wszystko dzieje się i wpisuje w kłamstwa PiS-u.

 • comysle

  Oceniono 25 razy 21

  Tajne komplety i ruch oporu to za sprawą zgody Niemców był? No bo jak nic bez zgody Niemców się nie działo...
  Nie wiecie, że Żydzi byli zamordowani? To oni w tych grobach ekshumowanych jak się znaleźli? A swoja drogą nowy szef IPN twierdzi, że Niemcy o zrobili. Czyli Niemcy zamordowali, ale Żydzi nie zostali zamordowani. Ja tej Pisowskiej "logiki" nigdy juz nie zrozumiem, to się Dudy nie trzyma!

 • japka_putina

  Oceniono 18 razy 16

  Skoro nie było Polski, to nie było Polaków. To poniekąd logiczne, ale trzeba tym tokiem rozumowania iść dalej. Nie było również Izraela, więc nikt nie mógł mordować Żydów, bo ci nie istnieli. W ten sposób obaliliśmy mit zagłady narodu żydowskiego w czasie wojny. Holokaust, to ściema!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX