Monika Olejnik komentuje pensję dla pierwszej damy. I stawia odważne pytanie

Pensja dla żony prezydenta to absolutna nowość. - Ciekawe, czy wynagrodzenie otrzyma Barbara Jaruzelska? – zastanawia się Monika Olejnik.

Sprawa braku zarobków dla małżonek prezydentów od dawna wzbudzała dyskusje. Bo choć pierwsze damy poświęcają swój czas na obowiązki reprezentacyjne i działalność charytatywną, nie dostają żadnej pensji. Nie są płacone także ich składki ubezpieczeniowe i emerytalne - w praktyce muszą płacić je prezydenci. Teraz prawdopodobnie się to zmieni. Według projektu nowej ustawy, wysokość wynagrodzenia pierwszej damy ma wynosić 55 proc. wysokości pensji prezydenta - czyli ok. 12 tys. zł.

A co z Jaruzelską?

Monika Olejnik nie omieszkała skomentować tego krótko i konkretnie, czyli po swojemu. „Pierwsze damy dostaną wynagrodzenie - według projektu ustawy od września Agata Duda będzie otrzymywać ok. 13 tys. złotych. Nareszcie! Wynagrodzenia otrzymają też byłe pierwsze damy. Ciekawe, czy wynagrodzenie otrzyma Barbara Jaruzelska?” – zastanawia się dziennikarka na Facebooku.

Spieszymy z odpowiedzią - prawdopodobnie Barbara Jaruzelska pensji nie dostanie, bo w projekcie jest mowa o żonach „demokratycznie wybranych prezydentów”. Co prawda Wojciech Jaruzelski został wybrany na prezydenta w głosowaniu Zgromadzenia Narodowego, ale nie były to wybory powszechne.

Podwyżki od 1 września

Pensja dla żon prezydentów to tylko część projektu. Jak pisze „Rzeczpospolita”, na ostatnim posiedzeniu Sejmu przed parlamentarnymi wakacjami Sejm ma zmienić ustawę o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z projektem posłów PiS pensje najwyższych urzędników: prezydenta, ministrów, sekretarzy stanu, wojewodów etc. wzrosną o kilka tysięcy złotych. Ustawa zakłada także zwiększenie pensji byłych prezydentów. Obecnie dostają oni ok. 6 tys. zł po tym, jak Bronisław Komorowski podnosił tę kwotę w 2011 roku. Jest jednak zastrzeżenie, że podwyżki będą zależały od wzrostu PKB. Jeśli spadnie, one też mają spaść. Ustawa ma wejść w życie pierwszego września.

 

Więcej o:
Komentarze (450)
Monika Olejnik komentuje pensję dla pierwszej damy. I stawia odważne pytanie
Zaloguj się
 • kantrzyn

  Oceniono 105 razy 87

  No akurat w przypadku tego nibyprezydenta, to pensa prezedyntowej bardziej się należy niż temu od ruchadeł leśnych.

 • marduk777

  Oceniono 91 razy 81

  a jak jarek zostanie prezydentem czy pieniądze dostanie jego facet ? albo kot ?

 • proteusz33

  Oceniono 113 razy 79

  To żadna nowość bo mówiło się o tym już dwa lata temu ale czekali aż Bronek wygra wybory.A swoją drogą ciekawy jestem czy Michelle Obama też ma pensję pierwszej damy.Jest to gdzieś na necie ale nie chce mi się szukać

 • ch3heg

  Oceniono 79 razy 69

  Tytuł jak w Fakcie.

 • sparky6

  Oceniono 79 razy 69

  Rząd poparł prezydencki projekt reformy emerytalnej www.wprost.pl/10015794

 • sparky6

  Oceniono 85 razy 69

  Kochani muzulmanie witamy!!
  Mother and three daughters are STABBED in French holiday resort

 • ergosumek

  Oceniono 94 razy 64

  "Wynagrodzenia otrzymają też byłe pierwsze damy. Ciekawe, czy wynagrodzenie otrzyma Barbara Jaruzelska?” – zastanawia się dziennikarka na Facebooku."
  +++++++++++++++++++++++++++++++++
  A dlaczego miałaby nie otrzymać, skoro jest byłą pierwszą damą?
  Trudno zrozumieć sens pytania, które kompromituje tego, co je zadał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX