Kandydat na prezesa IPN pytany o Jedwabne. "Nie wiem, co się tam wydarzyło"

• Kolegium IPN ma dziś wyłonić kandydata na prezesa Instytutu
• W obecności dziennikarzy przesłuchiwano czterech historyków
• Jeden z nich, dr Chrzanowski, chce ponownie badać mord w Jedwabnem

Do konkursu zgłosili się: dr Marek Chrzanowski, dr hab. Zbigniew Romek, dr Jarosław Szarek i dr Paweł Ukielski. IPN wyłoni jednego w tajnym głosowaniu. Na YouTube udostępnia transmisję z tego wydarzenia. Nowego prezesa na 5-letnią kadencję ma powołać Sejm.

Tu można zobaczyć całą transmisję IPNtv:

 

"Jako nauczyciel historii nie wiem, co mam mówić dzieciom"

Dr Marek Chrzanowski był pierwszym z przesłuchiwanych kandydatów. Wśród ważnych zadań dla IPN wymienił ponowne zbadanie mordu w Jedwabnem. - Jako nauczyciel historii nie wiem, co mam mówić dzieciom, co się tam wydarzyło - mówił kandydat. Dodał przy tym, że publikacja Jana Tomasza Grossa na ten temat, w której oskarża on Polaków o mord Żydów, to "zarzuty, które szkalują dobre imię Polski". Ocenił też, że publikacja IPN pt. "Wokół Jedwabnego" jest niepowodzeniem w sprawie wyjaśnienia wydarzeń z lipca 1941 r.

- Uważam też, że należy przeprowadzić ponowną ekshumację i dojść do prawdy, bo ta sprawa szkodzi wizerunkowi Polski - powiedział Chrzanowski.

Kolegium IPN zakończyło już przesłuchiwanie dziennikarzy i udało się na debatę w swoim zamkniętym gronie. O decyzji kolegium jako pierwszy dowie się marszałek Sejmu.

 

Więcej o:
Komentarze (330)
Kandydat na prezesa IPN pytany o Jedwabne. "Nie wiem, co się tam wydarzyło"
Zaloguj się
 • kolektywnie

  Oceniono 76 razy 46

  Przeprowadzenie eksumacji zwłok załatwi sprawę i rozstrzygnie ten niekończący się spór.

  Nie widzę przeciwwskazań do ponownego rozkopania miejsca zbrodni a po zakończeniu śledztwa złożenia szczątków w mogile.

 • robertos27

  Oceniono 200 razy 40

  Ale o co chodzi? Po publikacji Grossa, historycy z tytułami profesorskimi jak m.in. Adam Strzembosz, Anthony Polonsky wykazało wiele nieścisłości, a wręcz przekłamań jakich dopuścił się autor Sąsiadów. Na żaden z nich Gross nie odpowiedział. Proponuję na chłodno zapoznać się ze sprawą i posłuchać obu stron i dopiero wtedy ocenić. Udział kilku lub kilkunastu polskich chłopów w mordzie jest bezsprzeczna, ale teza że masowo i samodzielnie zorganizowali go Polacy, praktycznie bez udziału Niemców, a takie było przesłanie Grossa, jest mocno naciągane. Na dodatek oparte na zeznaniach osób, których tam nie było. Z zeznań tych "świadków" wynikała też pierwsza liczba ofiar czyli 1200 osób, czego już nawet sam Gross nie broni. W razie wątpliwości proponuję ponowną i kompletną ekshumację ciał w Jedwabnym.

 • Pancio Pinczera

  Oceniono 197 razy 39

  I ma dużo racji. Ta sprawa nigdy nie została wyjaśniona, jest wykorzystywana w jakichś niegodnych, propagandowych zagrywkach. Najwyższy czas żeby ustalić prawdę, bez względu na to jaka by nie była.
  Obecnie jest kilka wersji, w różnym stopniu zamazujących prawdę (jak ta grossa, mówiąca m.in. o 1600 ofiarach). Raport IPN - jak sam stwierdza - jest niepełny. Nie uwzględniono co najmniej kilkudziesięciu zeznań świadków. Pomija się fakt obecności Niemców z Einsatsgrupen. Nikogo nie dziwi, że żyjący obok siebie ludzie (przez kilkaset lat) mordują się nawzajem w momencie gdy do miasteczka wkracza niemiecka jednostka śmierci? Fakt bezpośredniego udziału grupy Polaków jest również bezsporny, ludzie ci zostali przez świadków wskazani z nazwiska. Polacy ci współpracowali z Niemcami, wpisali się później na volkslisty, byli żandarmami. Ci powinni być jednoznacznie potępieni i osądzeni, jako bandyci. Zadziwia mnie fakt, że organizacje żydowskie torpedują próby dojścia do prawdy, twierdząc że ekshumacje są sprzeczne z judaizmem. Bez względu jednak na ich stanowisko, to, że w wolnej Polsce sprawa ta nie doczekała się wyjaśnienia, jest skandalem, kompromitacją instytucji państwowych (głównie IPN) i policzkiem dla ofiar jak i Polaków z Jedwabnego i okolic.

 • stary71

  Oceniono 36 razy 36

  Gazeto! Po co ta manipulacja? Piszecie w tytule: <<Kandydat na prezesa IPN pytany o Jedwabne. "Nie wiem, co się tam wydarzyło">>. A w tekście cytujecie jego słowa dokładniej(?): "Jako nauczyciel historii nie wiem, co mam mówić dzieciom, co się tam wydarzyło - mówił kandydat". Sens za każdym razem jest inny. Z tytułu wynika, że kandydat jest kompletnym ignorantem. Z tego, co zamieściliście dalej - że po prostu nie jest przekonany do żadnej z wersji wydarzeń w Jedwabnem, że jest zdezorientowany, że nie wie, co ma na ten temat sądzić. (I do jasnej cholery! Kimkolwiek by był, ma do tego prawo!). Jeżeli "Wasz" człowiek (bo nie ośmielę się go nazwać redaktorem), nie dostrzegł tej róznicy, to nie powinien się już nigdy w życiu zbliżać do klawiatury, chyba tylko po to, żeby grać w jakieś strzelanki. Jeżeli zrobił to świadomie, przeinaczając w tytule sens wypowiedzi kandydata, to niech jak najszybciej poszuka sobie pracy w którejś z rządowych lub propisowskich gazet, gdzie przyda się, przeinaczając np. sens poszczególnych artykułów Konstytucji. Sądzicie może, że niepotrzebnie się wyjęzyczam w tak błahej sprawie? A może uważacie, że skoro inni to robią, to Wy też możecie? No, to odpowiedzcie sobie na pytanie: czy chcecie być tabloidem, czy chcecie być wiarygodni?

 • eco82

  Oceniono 117 razy 29

  Nie ma się czemu dziwić, że nie wie. ile to już prawd nt. II wojny światowej krąży po świecie? ile filmów dokumentalnych i fabularnych powstało na ten temat? i co? i zachód uczy się, że II wojna swiatowa była z winy Polski. Polacy niby walczyli na wielu frontach, ale w kinematografii światowej walka ta zostaje wymazywana. nie ma jej. a co najbardziej trafia do mas? kino.
  dziś w Krakowie rozpoczął się proces przeciwko twórcom niemieckiego serialu o II wojnie światowej. ciekawe z jakim skutkiem.

  polska kinematografia powinna co rok wypuszczać film pokazujący historię taką jaka była, szczególnie odnośnie tego co działo się podczas II wojny światowej i później. a ambitnych reżyserów czy aktorów nie brakuje.
  do tej pory najlepszy był Pasikowski. jego PSY już w '92 roku pokazały prawdę choć niepełną o III RP.

 • observanto

  Oceniono 188 razy 24

  Przestańcie już z tym tematem, nikogo to nie interesuje, napiszcie czy Komisja Wenecka już w drodze do Turcji!

 • junkier

  Oceniono 149 razy 19

  Wreszcie, ta ponura sprawa zostanie wyjasniona, ekshumacja zakonczona, a grossowy belkot wywalonuy tam, gdzie powinno byc jego miejsce.

  Na smietnik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX