Wiadomo, ile kosztował transport pięciometrowego Chrystusa. Zapłacił za to MON

• MON: Transport figury Chrystusa Króla kosztował ponad 43 tys. zł
• Wojsko nie wzięło pieniędzy za przewiezienie pomnika
• Z Krakowa do Poznania przetransportowała go 10. Brygada Logistyczna

Przypomnijmy: pięciometrowa figura Chrystusa Króla stanęła w maju przy parafii Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Stało się to wbrew woli urzędników - ci uznali, że wniosek parafii o ustawienie "tymczasowego obiektu budowlanego" nie jest kompletny i pomnik nie może tam stanąć.

Zwolennicy postawienia pomnika znaleźli na to sposób - postawili figurę obok cokołu. Inspektorzy nadzoru budowlanego stwierdzili, że w związku z tym nie ma podstaw, by uznać to za samowolę. Figura została więc na swoim miejscu.

Jak Chrystus trafił do Poznania? Jak podała poznańska "Gazeta Wyborcza", figura przyjechała tam wojskową ciężarówką. Pomoc w jej przewiezieniu zaoferował wiceminister obrony Wojciech Fałkowski. - Czy to oznacza, że każdy obywatel może teraz wykorzystać armię jak firmę transportową? - pytała w rozmowie z TVN24 posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt. I w interpelacji poprosiła MON o wyjaśnienia, ile kosztował transport.

MON: Pomnik został przewieziony przez wojsko bezpłatnie

Koszt przewozu figury należy wyliczyć na kwotę 43 895,22 zł - przekazał w odpowiedzi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Jak dodał, na podstawie decyzji Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Chrystusa przewiozła 10. Brygada Logistyczna z Opola. Wojsko nie wzięło za to pieniędzy.

Całą odpowiedź MON można przeczytać tutaj >>>

W uroczystości poświęcenia pomnika 3 czerwca wziął udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, uczestniczyła w niej także wojskowa asysta honorowa. Pięciometrowa figura jest częścią Pomnika Wdzięczności Najświętszemu Serca Pana Jezusa, o którego odbudowę od 4 lat walczy w Poznaniu Społeczny Komitet. Oryginalny pomnik pochodził z okresu międzywojennego, został zburzony przez Niemców w 1939 roku.

Więcej o:
Komentarze (268)
Wiadomo, ile kosztował transport pięciometrowego Chrystusa. Zapłacił za to MON
Zaloguj się
 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 117 razy 107

  Nie bezpłatnie, tylko my wszyscy za to zapłaciliśmy,
  wojsko to nie wasz folwark, pisdzielce, to publiczne pieniądze!

 • dziadekjam

  Oceniono 98 razy 86

  I w ten sposób, nadużycie władzy i szastanie społecznym groszem, stało się "usługą bezplatną".

 • agent-0700

  Oceniono 75 razy 67

  No proszę nie wiedziałem że mamy prywatną brygadę wojskową. Rozumiem że pojazd też był prywatny i kasa na paliwo tez poszła z prywatnej kieszeni?

 • wadp21

  Oceniono 60 razy 58

  Szeregowy poseł lata po Polsce śmigłowcem - płaci budżet , Chrystusa wozi się przez pół Polski - płaci budżet!!!! DOBRA ZMIANA. A co na to Kościół? Pewnie chcieli zapłacić , ale im nie pozwolono.... Ale za pozwolenie karmienia pielgrzymów w trakcie ŚDM ten sam Kościół każe zapłacić restauratorom 1000 PLN/pozwolenie. Czarna pazerna hołota! I piszę tu o KK oraz naszych władzach. Bez honoru i wstydu wobec swoich własnych wyborców.

 • kolo125

  Oceniono 53 razy 49

  zapłacił za to polski podatnik, nikt go o to nie pytał, został zmuszony do zapłacenia haraczu na rzecz klechów, kolejny raz !

 • trog73

  Oceniono 48 razy 44

  Czy jak bede sie przeprowadzal to moge zglosic sie do 10 Brygady Logistycznej ? Rozumiem ze usluga za free.

 • remo29

  Oceniono 45 razy 43

  Żal mi tych żołnierzy, muszą być nieźle zagotowani, że zrobiono z nich chłopaków na posyłki, ministrantów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX