Polska od poniedziałku przywraca kontrole na granicach. Utrudnienia potrwają do 2 sierpnia

• Straż graniczna wprowadza kontrole na granicach z krajami UE
• Strażnicy będą wyrywkowo sprawdzać wytypowane przez siebie osoby
• Tymczasowa kontrola graniczna potrwa od 4 lipca do 2 sierpnia

Przed warszawskim szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży straż graniczna wprowadza kontrole na naszych granicach z krajami UE. Strażnicy będą prowadzić wyrywkowe kontrole wytypowanych przez siebie osób w pobliżu granic, sprawdzą też pasażerów na lotniskach i w portach. Polska zawiesiła również mały "ruch graniczny" z Rosją. By przekroczyć polsko-rosyjską granicę, potrzebna będzie wiza. Tymczasowa kontrola graniczna ma potrwać do 2 sierpnia.

 Dowiedz się więcej:

Co zmieni się na wewnętrznych granicach od poniedziałku?

Polską granicę będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych punktach granicznych. Takich miejsc jest 285, w tym 260 na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 141, ze Słowacją – 60, z Niemcami – 48, z Litwą – 11. Patrole Straży Granicznej będą prowadzić wyrywkowe kontrole wytypowanych przez siebie osób. Strażnicy będą korzystać z mobilnych terminali i tzw. schengenbusów, czyli pojazdów wyposażonych w sprzęt z dostępem do bazy danych, który umożliwia im kontrolę poza przejściem granicznym. Na sprawdzanie dokumentów obywatele strefy Schengen muszą być przygotowani również na lotniskach i w portach.

Jakie dokumenty powinno się mieć przy sobie podczas kontroli?

Wszyscy, którzy będą przekraczać polską granicę powinni mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo. Obywatele strefy Schengen muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Obcokrajowcy spoza strefy Schengen powinni mieć przy sobie paszport, a także wizę, jeżeli jest ona wymagana. Straż Graniczna pisze na swojej stronie, że "wszyscy odwiedzający Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują".

Co zmieni się na granicy polsko-rosyjskiej?

Od 4 lipca Polska zawiesi tzw. mały ruch graniczny z Rosją. Tego samego dnia stosowanie umowy o małym ruchu granicznym w obwodzie kaliningradzkim zawiesi Rosja. Zawieszenie będzie obowiązywało do odwołania. Od północy w niedzielę Polacy podróżujący do Rosji, oraz Rosjanie, którzy chcą wjechać do Polski, będą potrzebowali paszportu i wizy.

Kiedy i gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży?

Spotkanie młodych katolików potrwa od 26 lipca do 2 sierpnia w Krakowie. Z młodzieżą spotka się m.in. papież Franciszek, który do stolicy Małopolski przyjedzie 27 lipca. ŚDM zgromadzą tysiące wiernych - swój udział potwierdziło prawie 600 tys. osób ze 187 krajów, jednak według organizatorów do Polski może przyjechać nawet 1,5 mln wiernych.

Kiedy odbędzie się szczyt NATO w Warszawie?

8 i 9 lipca. Do Warszawy przyjadą szefowie państw i rządów, ministrowie spraw zagranicznych oraz ministrowie obrony 28 państw NATO i 26 krajów partnerskich. Będzie 70 szefów państw i rządów. Amerykański Departament Stanu poinformował, że ze Stanów Zjednoczonych przyjedzie prezydent Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry. W stolicy przebywać będzie łącznie około 2 tysięcy delegatów, a wraz z nimi około 1,5 tysiąca dziennikarzy, którzy będą relacjonować to wydarzenie. To największe spotkanie na tym szczeblu w historii NATO.

Komentarze (43)
Polska od poniedziałku przywraca kontrole na granicach. Utrudnienia potrwają do 2 sierpnia
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 28 razy 12

  Mam nadzieję że ludność Warszawy przywita przywódców Nato transparentami z prośbami o ich interwencję w przypadku łamania przez rząd polski praw obywatelskich ...

 • benzyl

  Oceniono 20 razy 8

  No właśnie, a co ze szlakami granicznymi w górach, czy można przekraczać legalnie granicę. Ten PiS-0faszystowski rząd potrafi wprowadzać tylko chaos, a ten spęd młodzieży katolickiej to guzik mnie obchodzi.

 • fakej

  Oceniono 7 razy 7

  Co za tępy 8---o robi takie cyrki w okresie wakacyjnym? Niech sobie robią te swoje szczyty NATO na Madagaskarze złamasy!

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 11 razy 7

  W artykule brakuje informacji, że kontrole są przywracane na kierunku WJAZDOWYM do Polski.
  Oczywiście dokumenty poświadczające tożsamość i obywatelstwo trzeba mieć ze sobą zawsze, gdy się podróżuje po strefie Schengen.
  Nie napisano również, że do 2 sierpnia zakazane jest przekraczanie granicy wewnętrznej poza miejscami wyznaczonymi (są to miejsca, w których kiedyś znajdowały się przejścia graniczne drogowe, kolejowe i tzw. turystyczne). Lista tych "przejść" pochodzi z roku 2007 i nie była od tego czasu uzupełniana, w związku z tym dochodzić do kuriozalnych sytuacji, że przejście granicy na czynnym szlaku turystycznym w pierwszej połowie wakacji będzie przestępstwem, albowiem ktoś zamiast uzupełnić tę listę, bezmyślnie ją powiela od lat przy każdej okazji zawieszania Schengen. Taka sytuacja ma miejsce np. w Tatrach Zachodnich, gdzie sieć szlaków polskich i słowackich się przeplata, ale do 2007 roku nie utworzono ani jednego oficjalnego przejścia turystycznego w tamtym rejonie, tłumacząc, że Schengen załatwi problem.
  Nie zdziwiłbym się gdyby na tej liście zabrakło np. nowego Mostu Sportowego na Olzie (pieszo-rowerowego) w Cieszynie, który został otwarty staraniem obu miast w 2012 roku.
  Względy bezpieczeństwa i zaostrzenie kontroli wjazdowych są w pełni zrozumiałem, ale takie kretynizmy i szykany w zerowym stopniu na to bezpieczeństwo wpływają.

 • rojberek

  Oceniono 6 razy 6

  Przyzwyczajajcie się - jak się UE rozleci, to te wyrywkowe kontrole to i tak będzie pikuś. Znów będziecie stali po 5-10 godzin na granicy, żeby przyjechać na zakupy do wspaniałego Rajchu ;-P

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 20 razy 6

  Jarosław Zawsze Dziewica obsesyjnie nienawidzi wszystkiego, na czym nie trzyma łapy. Gdyby mógł, pozamykałby wszystko i wszystkich. Wraca PRL, tyle że podlany innym ideologicznym sosem: niedługo oddamy paszporty na policję i będziemy słać uniżone prośby o każdorazowe ich wydanie.

 • floryda77

  Oceniono 5 razy 5

  Zawiesili mały ruch graniczny z Rosją i Ukrainą. Nawet nie wiedzieli, że dotyczy on pasa tylko do 100 km w głąb kraju. Do Warszawy i ŚDM z kartą nie dojedziesz. Kto wypuścił Antka z wariatkowa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX