Wyciekły nagrania ws. obchodów Czerwca '56. Prezydencki minister domagał się odegrania hymnu

1. Władze Poznania mimo nacisków nie wpuściły orkiestry wojskowej
2. Jest zapis rozmowy szefa gabinetu prezydenta miasta z sekretarzem stanu
3. Uroczystości upamiętniające Poznański Czerwiec '56 odbyły się 28 czerwca

Orkiestra Wojska Polskiego decyzją miejskich władz nie miała wstępu na wtorkowe uroczystości Czerwca '56 w Poznaniu. Świadczy o tym nagranie umieszczone w sieci, o którym poinformował portal rebelya.pl. To zapis rozmowy Andrzeja Białasa, dyrektora gabinetu prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka z prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim. Władze miasta obawiały się, że dojdzie do apelu poległych i wymieniania nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej.

Dowiedz się więcej:

Co znajduje się na nagraniu umieszczony w internecie?

Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, przekonywał Andrzeja Białasa, że orkiestra wojskowa powinna zagrać hymn podczas uroczystości. Białas tłumaczył, że miasto zbyt późno zostało poinformowane i nie ma uprawnień, by zmieniać program uroczystości. - Przynieście mi nowy rozkaz na piśmie od ministra obrony - mówił Szczerskiemu. – To jest Polska, mam cały czas nadzieję. W Polsce polskie wojsko wchodzi i gra hymn – odpowiadał prezydencki minister. 

 

Dlaczego miasto zrezygnowało z udziału wojska podczas uroczystości?

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak sprzeciwił się odczytywaniu nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej podczas wojskowego apelu poległych w trakcie uroczystości. Dlatego władze zrezygnowały z wojskowej asysty. Apel odczytano ostatecznie kilka godzin wcześniej. Na drugim nagraniu Krzysztof Szczerski przypominał Andrzejowi Białasowi, że otrzymał zapewnienia o rezygnacji z apelu. To nie przekonało szefa gabinetu prezydenta miasta.

 

Jak wyglądały rocznicowe uroczystości?

W uroczystościach wzięli udział prezydent Andrzej Duda i prezydent Węgier János Áder, a także b. prezydent Lech Wałęsa i wicepremier Piotr Gliński. Orkiestra wojskowa ostatecznie nie brała udziału w wydarzeniu. Podczas uroczystości niektórzy uczestnicy usiłowali zagłuszyć przemówienia Andrzeja Dudy i Piotra Glińskiego. Politycy PiS winą za to obarczyli prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Czym był Poznański Czerwiec '56?

W Poznaniu w końcu czerwca 1956 roku miał miejsce pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne. Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań i przerodził się w spontaniczny protest przeciw władzy. Demonstracje zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, zginęło 58 osób.

Więcej o:
Komentarze (264)
Wyciekły nagrania ws. obchodów Czerwca '56. Prezydencki minister domagał się odegrania hymnu
Zaloguj się
 • darzu213

  Oceniono 116 razy 110

  Tak samo naciskano i wymuszano ladowanie w Smolensku na pilotów. Brawo dla Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka

 • e-komentarz

  Oceniono 103 razy 95

  Prezesie Jarosławie, wyłapałem wasze wielkie niedopatrzenie: w nowym pisowskim programie nauczania w szkołach nie ma ani słowa o tym że lekcje mają się zaczynać i kończyć apelem smoleńskim! Chcecie by dzieci wychowały się na nieprawdziwych Polaków, na gorszy sort?

 • podymuj

  Oceniono 95 razy 89

  Ale uczniak, Maliniak go wysłał żeby załatwić sprawę, a tu kicha. Nikt nie staje na baczność przed uczniakiem Maliniaka, a Maliniak wygwizdany potem. Maliniak che pełnej wadzy, a tu nie ma pełnej wadzy, bo tu jest szeryf Poznania i mówi nie. Brawo Poznań !

 • niko8473

  Oceniono 87 razy 83

  Hihi, dobre. Prezydent RP za pomoca urzedasa wpieprza sie w jakies uroczystosci lokalne. Z tego co wiem nie ma ani takich uprawnien ani, w zasadzie interesu. Prezydent RP reprezentuje panstwo, nie wojsko ktore jest podobno od obrony niepodleglosci RP a nie od grania hymnow na roznych uroczystosciach lokalnych, w szczegolnosci takich na ktorych wogole nie powinno sie pokazywac. A juz wypowiedz "To jest Polska, mam cały czas nadzieję. W Polsce polskie wojsko wchodzi i gra hymn" pana urzedasa od przydeta RP jest przesmieszne. Niedlugo wojskowe orkiestry chronione przez zandarmerie wojskowa beda wpadaly na wiejskie wesela, graly hymn i odczytywaly "apel smolenski". IV RP juz byla absurdalna, jak dyrekcja cyrku w budowie. To na co sobie teraz wadza pozwala ramy absurdu przekracza i przestaje byc smieszne.

 • face42

  Oceniono 82 razy 80

  to jest Poznań, nie Smoleńsk, Szczerski i trzeba mieć zaproszenie, nie ładować się z buciorami...

 • chi-neng

  Oceniono 79 razy 77

  Szczerski!!!

  Ty przydupasie przydupasa pozujacego na prezydenta Polski, tego ktory lize posadzke przed szamanem sekty smolenskiej!

  Toz to jest zwykly szantaz i grozba!

  Co chamstwo i bezczelnosc!

  Obojetnie czego sie nie dotkna to profanuja, transformuja na modle kaczystow!

  Moje ponowne uznanie dla prezydenta Poznania!

  Tak trzymac i wiecej takich prezydentow polskich miast - prosimy!

  Polsko - masz wzorzec zaslugujacy na estyme!

  Idz w jego slady!

 • bfont

  Oceniono 68 razy 66

  Skoorwiele pisowskie, ze Szczerskim na czele, nawet ofiarami Czerwca '56 sobie mordy wycierają >:(((((

 • pysio62

  Oceniono 60 razy 58

  Jaskowiak mial calkowicie racje. Po pierwsze co maja wspolnego obchody Rocznicy Czerwca 1956 w Poznaniu z katastrofa pod Smolenskiem. Po drugie, osoby, wlacznie z Lechem Kaczynskim, w katastrofie smolenskiej zginely, nie polegly. Takie apele poleglych sa skandalem, i obrazaja tysiace prawdziwych bohaterow, ktorzy faktycznie polegli na polu chwaly w obronie wolnosci i niepodleglosci Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX