Węgry. Viktor Orban zapowiada darmowe in vitro. "Prokreacja, nie emigracja"

- Jeśli chcemy mieć węgierskie dzieci zamiast imigrantów, to jedynym wyjściem jest przeznaczenie tylu środków, ile tylko możliwe, na wsparcie rodzin - mówił premier Węgier Viktor Orban tłumacząc projekt wprowadzenia bezpłatnych zabiegów zapłodnienia in vitro w zarządzanych przez państwo klinikach. Wcześniej rząd wykupił od prywatnych właścicieli sześć takich placówek.

Orban podkreśla, że dzietność ma dla Węgier "strategiczne znaczenie" i od dawna przekonuje, że odpowiedzią na kryzys demograficzny jest nie emigracja, ale prokreacja. 

Węgry walczą z kryzysem demograficznym

Bezpłatne in vitro będzie dostępne na Węgrzech od 1 lutego. Nie jest jeszcze jasne, komu i na jakich zasadach będzie przysługiwać prawo do zabiegu. Premier zapewnia, że z czasem będzie on łatwo dostępny i nie będzie kolejek.

W grudniu 2019 roku węgierski rząd wykupił sześć prywatnych klinik leczenia bezpłodności: cztery w Budapeszcie, jedną w Szeged i jedną w Tapolce. Dzięki temu będzie miał kontrolę nad tym, co dzieje się z niewykorzystanymi zarodkami. Ponadto zabieg in vitro nie będzie opierać się na zasadach wolnorynkowych: rząd nie będzie wydawał pozwolenia na zakładanie nowych klinik, a w istniejących in vitro będzie bezpłatne.

Populacja Węgier zmniejsza się od czterech dekad. Odpowiada za to zarówno niski współczynnik dzietności (na poziomie 1,48), jak i emigracja zarobkowa do krajów Unii Europejskiej. 

>>> Zobacz jak wyglądały organizowane rok temu na Węgrzech protesty przeciwko zmianom w prawie pracy:

Więcej o:
Komentarze (94)
Węgry. Viktor Orban zapowiada darmowe in vitro. "Prokreacja, nie emigracja"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 50 razy 50

  Może jakiś pisowiec wytłumaczy jak ma się te węgierskie in vitro do chrześcijańskiego korzenia, który orban ciągle podkreśla. Bo już się pogubiłem. Czy jędraszewski przeklnie orbana?

 • mlynek_999

  Oceniono 25 razy 25

  Widzicie Państwo, bo Orban jest nacjonalistą - robi to co w danej sytuacji jest dobre dla Węgier, a z tego co się nie podoba zaraz się wycofuje (vide zakaz handlu w niedziele). Nasi pisowscy kołtuni też chcieliby być, ale nie da się tego pogodzić z byciem wasalem USA i Watykanu. Dlatego motają się, kluczą. Z jednej strony "wielga polsga", ale z drugiej muszą robić dobrze naszym okupantom.

 • kamuimac

  Oceniono 25 razy 25

  eh Orban Orban - jak mogłeś kaczynskiego tak perfidnie zdradzic o świcie po raz kolejny :)

 • pynkyp

  Oceniono 23 razy 21

  Polska to ma jednak cxhujowo. Jak bralismy nieliberalna demokracje ze sklepu z demokracjami to dorzucili gratis czarna zaraze

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 18

  O proszę , nawet Orban jest ZA in vitro a kaczka jest przeciw .

 • d.kos

  Oceniono 19 razy 17

  Kaczor i jego hałastra znowu dostali w pysk od koleżki. Urocze....

 • feldkuratkatz

  Oceniono 16 razy 14

  No jak on to mógł zrobić Jędruli i reszcie rozmodlonej bandy z Nowogrodzkiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX