Petycja ws. ojca Rydzyka trafiła do papieża Franciszka. Podpisało ją 160 tys. osób

Petycja w sprawie "ukrócenia politycznej działalności Tadeusza Rydzyka" została przesłana do papieża Franciszka. Zajął się tym Thomas Lukaszuk - kanadyjski polityk o polskich korzeniach.

Petycję sprzeciwiającą się politycznej działalności ojca Tadeusza Rydzyka podpisało już ponad 160 tys. osób. Jej twórcy apelują do papieża Franciszka, aby zainteresował się sprawą redemptorysty i kontrolowanymi przez niego mediami. W petycji czytamy:

Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce. Politycy wspierają finansowo (z budżetu państwa) jego inwestycje, które na ogół nie mają nic wspólnego z religią, a on popiera ich w swoim radiu i telewizji. Pomimo złożonych ślubów ubóstwa, znalazł się wśród pierwszej setki najbogatszych Polaków. Czy taka obłuda jest w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi?

Twórcy petycji założyli, że chcą ją przekazać papieżowi Franciszkowi. Przez dłuższy czas nie było wiadomo, jak to zrobią. Bali się, że polskie służby mogą zainteresować się ich działalnością. Tak też się stało, bo do prokuratury wpłynął donos. Udało im się jednak znaleźć wsparcie za granicą. Sprawą zainteresował się Thomas Lukaszuk - kanadyjski polityk o polskich korzeniach i były wicepremier kanadyjskiej Alberty.

Petycja w sprawie o. Rydzyka wysłana do papieża. "Mam do niego zaufanie"

Thomas Lukaszuk uważa, że Rydzyk rozsiewa nienawiść, dlatego podjął się zadania dostarczenia petycji duchownym. Pod koniec grudnia pisaliśmy, że wręczył ją arcybiskupowi Edmonton Richardowi Smithowi. Duchowny otrzymał petycję w czterech wersjach językowych, dostarczono mu także elektroniczną kopię z podpisami - wtedy, bo zbieranie podpisów trwa nadal - ponad 128 tys. osób. Smith zobowiązał się do rozpatrzenia sprawy.

Po upływie kilku tygodni Lukaszuk postanowił, że nie będzie czekał na działania arcybiskupa Edmonton. Onet informuje, że Kanadyjczyk wysłał petycję do papieża Franciszka oraz do nuncjusza apostolskiego w Kanadzie. Wyjaśnił, że czuje się zobowiązany wobec wszystkich osób, które podpisały apel do papieża Franciszka. Stwierdził też, że robi to ze względu na własne sumienie, bo narracja Tadeusza Rydzyka jest według niego ksenofobiczna i nie powinna być rozprzestrzeniana.

- Teraz mamy pewność, że nasz Ojciec Święty jest poinformowany o trosce tak wielu wiernych, i od niego teraz zależy, jak się do tego ustosunkuje. Ja mam do niego zaufanie - stwierdził Thomas Lukaszuk.

Twórcy petycji ws. ukrócenia politycznej działalności ojca Tadeusza Rydzyka wciąż zbierają pod nią podpisy. Można ją znaleźć TUTAJ. Podpisało ją już ponad 160 tys. osób. 

Więcej o:
Komentarze (281)
Petycja ws. ojca Rydzyka trafiła do papieża Franciszka. Podpisało ją 160 tys. osób
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 95 razy 91

  I bardzo dobrze , może wreszcie skończy się szczucie i nielegalne wyłudzanie kasy od państwa .

 • niktwazny126

  Oceniono 83 razy 79

  I co mu papież zrobi? Pogrozi pastorałem? Rydzyk dysponuje już takim zapleczem finansowym i politycznym, że "jakiś tam" obcy papież nie jest dla niego autorytetem. Jak dla większości polskiego kleru zresztą i prawdziwych Polaków patriotów katolików. Babcie radiomaryjne, uzbrojone w różańce, zostaną zawiezione autokarami do Watykanu, z różańcami, coby broniły Rydzyka.

 • polakadam

  Oceniono 60 razy 56

  Nie wydaje mi się że papież coś z rydzykiem zrobi.
  Ale przynajmniej dzięki nagłośnieniu tej sprawy świat się dowie jaki zacofany i rasistowski jest polski kościół katolicki. Kolejny powód żeby postrzegać Polskę jak zacofany grajdół.

 • rggg

  Oceniono 33 razy 33

  Polski kościół już dawno oderwał się od watykańskiego i powstała właściwie nowa religia niewiele mająca wspólnego z chrześcijaństwem...

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 32 razy 32

  Kościół toruńskokatolicki nie podlega zwierzchności rzymskiego papieża. Prędzej patriarsze Moskwy i całej Rusi...

 • threemen

  Oceniono 30 razy 30

  Zamysł słuszny, ale wiadomo gdzie kościół ma takie petycje.

 • lewus

  Oceniono 35 razy 27

  TEN SKU......................................................... JUŻ MIAŁ BYĆ DAWNO WYDALONY Z NASZEJ OJCZYZNY NA ZAWSZE !!!!!!!!!!!!!!!
  ALE CO BY POCZĘŁY STARE DEWOTY KTÓRE MU CO MIESIĄC WYSYŁAJĄ KASĘ , SKĄD TO WIEM ? W NASZEJ KLATCE SCHODOWEJ SĄ DWIE WYBRANE NA ŚWIĘTE PRZEZ TEGO OSZUSTA I CO MIESIĄC WYSYŁAJĄ MU POKAŹNĄ KASĘ
  NO BO MÓWIĄ ŻE IM TEN ................................................ OBIECAŁ ŻE ZA TĄ KASĘ PÓJDĄ PROSTO DO NIEBA !!!
  OJ CIEMNY NARODZIE OBUDŹ SIĘ WRESZCIE ....

 • pan.szklanka

  Oceniono 23 razy 23

  Naiwni. Naprawdę sądzicie, że nie odpala doli Watykanowi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX