Benedykt XVI żąda usunięcia swojego nazwiska z książki krytykującej papieża. "Tekst pozostaje niezmieniony"

Kilka dni po udostępnieniu pierwszych fragmentów książki "Z głębi naszych serc" Benedykt XVI zażądał usunięcia swojego nazwiska i wizerunku z publikacji. Emerytowany papież chce zdystansować się od książki, która w Watykanie postrzegana jest jako krytyka papieża Franciszka.

Książka "Z głębi naszych serc" ukazała się w środę we Francji nakładem wydawnictwa Fayard. Na okładce widnieją dwaj autorzy: gwinejski kardynał, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Robert Sarah oraz Benedykt XVI. Chociaż książka niedługo trafi na sklepowe półki, to osobisty sekretarz papieża emeryta przekazał, że na polecenie Benedykta XVI poprosił kardynała Saraha i wydawców o wykreślenia nazwiska byłego papieża jako współautora książki.

Benedykt XVI chce wykreślenia swojego nazwiska jako współautora książki kardynała Saraha

Jak podaje CNN książka opowiada się za zachowaniem wielowiekowej zasady celibatu kapłańskiego w Kościele katolickim, ponieważ według autorów połączenie życia w małżeństwie i kapłaństwie jest niemożliwe. Wydanie książki zbiega się z dyskusją na temat postanowień wygłoszonych podczas Synodu Amazońskiego, na którym debatowano o złagodzeniu celibatu w Kościele w przypadkach tych miejsc, gdzie niedobór księży jest bardzo duży - jak np. w Amazonii.

Podczas głosowania większość biskupów opowiedziała się za możliwością wyświęcania na księży żonatych diakonów. Według dziennikarzy papież Franciszek chociaż nie popiera całkowitego zniesienia celibatu, to uważa, że w niektórych regionach może on pomóc zwiększyć liczbę duchownych.

Sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gaenswein, miał zadzwonić w imieniu papieża emeryta do kardynała Roberta Saraha jeszcze we wtorek 14 stycznia. Benedykt XVI nie chce, by pojawiało się tam jego nazwisko, zdjęcie oraz podpis. Osobisty sekretarz powiedział, że część napisana przez papieża emeryta powstała latem ubiegłego roku. Benedykt XVI miał nie wiedzieć o tym, w jakiej formie ani kontekście wydana zostanie książka kardynała. Były papież nie wiedział też, że jego udział może zostać "wykorzystany" przeciwko papieżowi Franciszkowi.

"Biorąc pod uwagę kontrowersje wywołane publikacją książki zadecydowano, że jej autorem będzie kardynał Sarah przy współudziale Benedykta XVI. Pełen tekst pozostaje jednak całkowicie niezmieniony" - napisał na Twitterze Robert Sarah, powołując się na decyzję wydawnictwa. Z kolei Biuro Prasowe Watykanu przekazało, że nie planuje wydać kolejnego oświadczenia w sprawie książki "Z głębi naszych serc".

Więcej o:
Komentarze (47)
Benedykt XVI żąda usunięcia swojego nazwiska z książki krytykującej papieża. "Tekst pozostaje niezmieniony"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 26 razy 18

  Konflikt pomiędzy kosciołem nowoczesnym i otwartym a skostniałym i konserwatywnym.
  Jeśli ten drugi wygra to kościół upadnie. Nie bedę po nim płakał. Jeśli wygra pierwszy to jest jeszcze dla niego jakas nadzieja.
  U nas w Polsce wystepuje prawie wyłacznie ten drugi.
  A jego najbardziej mroczną postacią i zarazą jest jędraszewski. Obrońca koscielnych przestepców seksualnych z gębą pełną biblijnej propagandy.

 • traianus-hadrianus-augustus

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli rozgłosić pojawienie się książki, a potem - aby nie można było mieć pretensji do Benka - żądać wykreślenia współautorstwa. Myślę, że to celowe, przemyślane działanie. Celibat skutecznie zniechęca mężczyzn hetero do wstępowania w szeregi kleru.

 • jami88

  Oceniono 6 razy 6

  "połączenie życia w małżeństwie i kapłaństwie jest niemożliwe"
  A kościoły prawosławne i protestanckie? Nie mają tam kapłanów?

 • zmiescisz_sie

  Oceniono 8 razy 6

  Celibat zamienił kościół w parade zboczeńców

 • precz_z_komunia

  Oceniono 6 razy 4

  A stopnia z Hitlerjugend?
  I tak katotaliban zna pana Ratzingera pod estradowym pseudonimem B16 :-)
  A książek nie czyta :-)
  Bo to grzech :-)

 • snurfik

  Oceniono 6 razy 4

  Wszystko to tylko teatrzyk dla plebsu. W tej instytucji nic nie dzieje sie z przypadku.

 • urbanska.wanda

  Oceniono 5 razy 3

  Kościół katolicki to największa na świecie instytucja hipokrytów.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 9 razy 3

  A nie może dać jeden biały papa drugiemu białemu papie dyspensy na ciumkanie :-)
  Takiej jak dostał ojciec Tymek :-)
  Przecież to wystarczający sprawdzony sposób by ominąć celibat :-)
  Chyba że kłócą się o cenę takiego czaru dyspensy :-)

 • mietek.borowa

  Oceniono 2 razy 2

  Papież!!! Obiecał milczeć!!!! Nie milczy. Powiedział czy napisał. A teraz prosi o wykreślenie swojego nazwiska jako autora?? To czego można wymagać od pozostałych księży?
  Śluby czystości, celibat? Żałosne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX