Przewodniczący rosyjskiej Dumy o zagładzie Żydów: W Polsce podsycano nastroje antysemickie

Przedwojenna atmosfera w Polsce oraz pozycja władz miały "utorować drogę do Holokaustu" - tak stwierdził przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin. To nie pierwsza tak kontrowersyjna wypowiedź, która pada pod adresem Polski ze strony rosyjskich polityków.

Podczas otwarcia posiedzenia Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej przewodniczący Wiaczesław Wołodin nawiązał do faktu, że nazistowskie Niemcy zamordowały na terenie Polski ponad 3 miliony Żydów.

Spośród krajów europejskich największa liczba Żydów została zabita w Polsce. I to nie jest przypadek, ponieważ to właśnie w Polsce powstały setki obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, gdzie Żydzi, Słowianie, jeńcy wojenni innych narodowości byli celowo zabijani. Było to w dużej mierze ułatwione przez przedwojenną atmosferę w Polsce oraz pozycję władz tego kraju, która podsycała nastroje antysemickie w społeczeństwie i utorowała drogę do późniejszego ludobójstwa, Holokaustu

- stwierdził Wołodin, cytowany przez agencję informacyjną Ria Nowosti.

Polityk dodał, że polskie władze powinny za to "przeprosić".

>>> Coraz więcej Rosjan pozytywnie ocenia Stalina

Sprzeciw wobec słów Rosjan

Przed kilkoma dniami Sejm potępił w uchwale prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej, próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

Uchwała miała związek z m.in. ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina. Kilkukrotnie publicznie podważał on znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow jako umowy, który przyczynił się do wybuchu II wojny światowej, a przedwojennemu ambasadorowi II RP w Berlinie Józefowi Lipskiemu zarzucił antysemityzm.

Z kolei Wołodin w grudniu ub.r. według agencji TASS miał sugerować, że Polacy współpracowali z nazistami w latach 30. ubiegłego stulecia.

Więcej o:
Komentarze (262)
Przewodniczący rosyjskiej Dumy o zagładzie Żydów: W Polsce podsycano nastroje antysemickie
Zaloguj się
 • real_marek

  Oceniono 26 razy 18

  Takie są skutki jak banda nieuków poszła na wojnę w dziedzinie polityki historycznej z Izraelem i Rosją. Niestety skutki dotkną wszystkich Polaków, a nie tylko pisowców, którzy z tego wyciągną jeszcze korzyści, bo jak każdy autokratyczny reżim potrzebuje do życia wrogów i oblężonej twierdzy, a elektorat to kupi. Podobnie było w latach 30., kiedy wroga znaleziono m.in. w Żydach.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 34 razy 16

  Rosyjska Ochrana podsycała antysemityzm w całej Europie :-)
  Jej słynne antysemickie "Protokoły mędrców Syjonu" były lekturą obowiązkową tych którzy doprowadzili do Holokaustu :-)
  Choć trzeba przyznać uczciwie że Rosjanie nienawidzą całej ludzkości a nie tylko Żydów i Polaków czy Amerykanów :-)

 • jael53

  Oceniono 16 razy 10

  Hmm... niewinni się znaleźli. Ale, swoją drogą, ku obronie warto by znaleźć ze trzy przedwojenne tytuły prasowe, które nie splamiły się antysemickim szczuciem. Przyznaję, nie najgorzej prasę II RP znając, mam kłopot.

 • lubat

  Oceniono 23 razy 7

  Wołodin powiedział "oczywistą oczywistość". Oczywiście nikt przed wojną ani w Polsce, ani w Europie nie przewidywał Holokaustu, ale antysemityzm miał się dobrze. Szmalcownictwo w czasie wojny też.

 • aala43

  Oceniono 14 razy 6

  może ktoś z rzetelnych polskich historyków przygotowałby dokument o antysemityzmie w czasach ZSRR??? bardzo by się przydał - i pomagał reagować...
  pisał o tym , m.in. Timothy Snyder czy Arno Lustiger (wyszła po polsku jego książka już wiele lat temu)

 • wejsunek47

  Oceniono 10 razy 6

  no nastroju miłości do Żydów w II RP to nie było..... takie są fakty no i dzisiaj niby jak jest? powiedzenie o kimś "to żyd" ma zabarwienie wyłącznie pejoratywne

 • lisamonika

  Oceniono 8 razy 4

  Ten ruski Wolodin nie podal zadnych faktow ani zdarzen ktore by byly dowodem na jego wypowiedzi o nastrojach antysemickich w Polsce przed wojna. Wyglasza swoje opinie tak jak Putin mu kazal. Pokaz palancie chociaz jedno wydarzenie w Polsce przedwojennej przeciwko zydowskiej ludnosci. Zwykly klamca co judzi na Polakow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX