Katastrofa samolotu w Iranie. Są pierwsze zatrzymania w związku z zestrzeleniem ukraińskiego boeinga

W Iranie zatrzymano osoby w związku z zestrzeleniem samolotu ukraińskich linii lotniczych w Teheranie. Poinformował o tym rzecznik irańskiego sądownictwa Gholamhossein Esmaili. Nie wyjaśnił jednak, o kogo chodzi.

Wcześniej w telewizyjnym orędziu prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział, że wszyscy odpowiedzialni za zestrzelenie samolotu bądź zaniedbania w tej sprawie powinni być ukarani. - Każdy, kto zasługuje na karę, powinien zostać ukarany - mówił prezydent Rouhani.

Iran. Zatrzymania ws. zestrzelenia samolotu

Jak podaje agencja AP, Rouhani wezwał do powołania specjalnego trybunału, który miałby zbadać okoliczności zestrzelenia samolotu. Miałby on składać się z kilkudziesięciu ekspertów. - To nie jest zwykła sprawa. Cały świat będzie obserwował ten sąd - powiedział Rouhani. Prezydent Iranu podkreślił, że odpowiedzialność za tragedię spada na więcej niż jedną osobę.

Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie

W katastrofie samolotu zginęło 176 osób, w tym około 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków i 11 obywateli Ukrainy. Boeing 737-800 odbywający rejs z Teheranu do Kijowa rozbił się w stolicy Iranu w środę 8 stycznia. Rząd Iranu przyznał się do zestrzelenia maszyny. - Samolot został błędnie uznany za wrogi cel, w okolicznościach niezamierzonego błędu ludzkiego maszyna została strącona rakietą krótkiego zasięgu - przyznał dowódca irańskich sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej generał Amir Ali Hadżizadeh.

Więcej o:
Komentarze (68)
Katastrofa samolotu w Iranie. Są pierwsze zatrzymania w związku z zestrzeleniem ukraińskiego boeinga
Zaloguj się
 • buba2018

  Oceniono 17 razy 13

  A ja się pytam co ze Smoleńskiem? Hieny ciągną kasę na Komisje, które pierdzą w stołek a hipokryta tysiąclecia udaje , że czeka na wyjaśnienie i że ta tragedia ma dla niego znaczenie.....Taką obłudę i taki tumiwisizm może prezentować tylko degenerat moralny.

 • dejtrejder

  Oceniono 13 razy 7

  Zatrzymani i osądzeni to powinni być ci, którzy w Iranie strzelają do demonstrantów. Ten główny klecha, który tam rządzi powinien dostać dożywocie.

 • barakuda62

  Oceniono 8 razy 4

  Czyli to już męczennicy- za życia!!
  teraz będzie każdemu 160 dziewic przysługiwało, teraz tylko patrzeć jak samoloty jak ulęgałki będą spadać... tylko skąd oni tyle nieru(ch)szanych panienek wezmą?

 • minorek55

  Oceniono 10 razy 4

  Witam. Na pewno znajdą z paru Boga-Allaha winnych i w allacha pujdom pod toporek a winni salum alejkum dalej ludziom będą robili ludziom wodę w muzgu.... Oczywiście w imię Allacha

 • polsilver100

  Oceniono 20 razy 4

  Jako pierwsi powinni być sądzeni tacy jak Rouhani. Wciskają ludziom ciemnotę. Zresztą podobnie jak u nas

 • anders76

  Oceniono 7 razy 3

  "odpowiedzialność za tragedię spada na więcej niż jedną osobę."
  Oczywiscie, zaczyna sie od religijnego kierownictwa, ktore aby utrzymac sie przy wladzy stworzylo Straznikow Rewolucji, dysponujacego lepszym uzbrojeniem niz regularna armia przy rownoczesnym braku umiejetnosci i braku checi wspolpracy z reszta struktur panstwowych. To oni atakowali amerykanskie bazy i dostali stracha, ze natychmiast bedzie odwet. To z kolei spowodowalo wyslanie i aktywacje bateri rakiet p-lot w poblize lotniska bez informowania i lacznosci z cywilna kontrola lotow. Byc moze operatorzy tej bateri nawet sobie nie zdawali sprawy, ze sa w poblizu lotniska. System TOR z kolei jest przeznaczony do wspierania wojsk ladowych na krotki dystans i prawdopodobnie nie czyta sygnalow identyfikacyjnych z transponderow lotniczych bo w walce na krotki dystans nie jest to potrzebne. Niewykluczone, ze pozwolono systemowi dzialac automatycznie (poszly dwie rakiety).
  A wiec odpowiedzialnosc idzie od religijnego przywodztwa jako tworcy Straznikow Rewolucji i ich uzbrojenia przekraczajacego ich poziom wyszkolenia.
  Po drodze w dol, odpowiedzialny za skierowanie systemu w poblize lotniska bez wspolpracy z cywilna kontrola lotow, zadufanie w swoja nieomylnosc. Najmniej winny jest czlowiek naciskajacy przycisk, zrobil to czego go nauczono.
  Analogia z Ukrainy, decyzje odpalenia rakiety podjeli ludzie nie majacy pojecia co to za samolot,np. o jego wysokosci przelotu co wskazywalo na cywilny charakter ( samoloty wojskowe tak wysoko nie lataja) no i zadnego porozumienia z cywilna kontrola lotow.
  Oba przypadki to klasyczna "malpa z brzytwa" pozostaje wiec pytanie, kto tak chetnie rozdaje brzytwy byle malpom.

 • Przemek Swat

  Oceniono 5 razy 3

  Jasne, że winny jest Rouhani i Chamenei,to oni nakręcili spiralę napięcia wojennego w swoim kraju,to jest dużo większa wina niż ten kto popełnił błąd i w tym napięciu nacisnął przycisk tej broni rakietowej.
  Część winy spada też na Trumpa, bo on to całe napięcie zaczął wydając rozkaz zabicia tego generała irańskiego.

 • tomcio55

  Oceniono 7 razy 3

  Nie mieli wyjścia bo dowody było czarno na białym, próbowali przecież kilka dni wciskać kity

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX