Irlandia Północna uznała małżeństwa jednopłciowe. "To ważny i bardzo ekscytujący dzień"

W poniedziałek 13 stycznia Irlandia Północna uznała małżeństwa jednopłciowe. Pierwsze ceremonie będą mogły odbyć się już 10 lutego, gdy przepis wejdzie w życie. Zgodnie z nowouchwalonym prawem pary heteroseksualne mogą też zawierać związki partnerskie.

Od poniedziałku 13 stycznia pary jednopłciowe mogą zawierać małżeństwa w Irlandii Północnej. Dotychczas była ona jedynym krajem Zjednoczonego Królestwa, który nie dopuszczał takiej możliwości (możliwe było tylko zawieranie związków partnerskich). W Anglii, Szkocji i Walii przepis obowiązuje od 2014 roku. W lipcu zeszłego roku przyjęto poprawkę, na mocy której Izba Gmin zobowiązała Irlandię Północną do wprowadzenia przepisów obowiązujących w całym Zjednoczonym Królestwie. Zgromadzenie Irlandii Północnej powołało nowy rząd w minioną sobotę - pozwoliło to na liberalizację zapisów dotyczących małżeństw, a także prawa do aborcji.

Irlandia Północna uznała małżeństwa jednopłciowe. "To dobry dzień"

Jak podaje BBC, pierwsze śluby par jednopłciowych będą się mogły odbywać cztery tygodnie po wprowadzeniu przepisu, a więc od 10 lutego. Zamiar zawarcia małżeństw pary mogą zgłaszać już teraz.  Zgodnie z przyjętą regulacją w Irlandii Północnej będą uznawane wszystkie małżeństwa jednopłciowe, które zostały zawarte w pozostałych krajach Zjednoczonego Królestwa. Związki partnerskie mogą od teraz zawierać także pary heteroseksualne.

- To jest dobry dzień dla Irlandii Północnej, ważny dzień dla praw obywateli na Wyspach i bardzo ekscytujący dzień dla par jednopłciowych - mówił w rozmowie z BBC Conor McGinn z partii laburzystów.

Patrick Corrigan z Amnesty International podkreślił z kolei, że 13 stycznia 2020 roku to "historyczny dzień dla równości  i praw człowieka w Irlandii Północnej". - Zbyt długo osoby LGBT+ w Irlandii Północnej były traktowane jak obywatele drugiej kategorii. Dzisiaj jest niesamowity moment, bo mogą w końcu się ożenić, a ich związki zostaną uznane za równe - zaznaczył.

Uznanie małżeństw jednopłciowych skomentowała europarlamentarzystka Sylwia Spurek. "Północna Irlandia dołączyła do grona krajów, w których zwycięża zdrowy rozsądek oraz poszanowanie elementarnych praw człowieka. Czas, aby tą drogą podążyła również Polska!" - napisała na Twitterze.

Więcej o:
Komentarze (176)
Irlandia Północna uznała małżeństwa jednopłciowe. "To ważny i bardzo ekscytujący dzień"
Zaloguj się
 • myszoptak

  Oceniono 22 razy 16

  Przepędzili czarną zarazę i od razu zrobiła się wolność.

 • tomasz.rze

  Oceniono 30 razy 16

  W Polsce prędzej zalegalizują związek partnerski kawalera i kota niż pozwolą na cokolwiek LGBT.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 37 razy 15

  Gratuluję również Irlandkom z Północy odzyskania prawa do swoich ciał i pełnego dostępu do medycyny :-)
  Może Polkom też to się kiedyś uda :-)

 • swietyszczur

  Oceniono 26 razy 14

  Az milo popatrzyc jak kwicza tutaj PiSbolszewickie katole . Z prawackich ryjow piana wscieklosci splywa hahahaha

 • dublet

  Oceniono 18 razy 14

  Czy kiedy ona go zdradza a on chleje i ją tłucze pięściami, to jest to małżeństwo czy raczej związek partnerski? Zaznaczam, że papiery mają od księdza, że małżeństwo, ale ksiądz był pijany, kiedy wystawiał.

 • realistas

  Oceniono 17 razy 13

  Polacy-katolicy wyprowadzą się stamtąd zapewne. Modlą się do Żyda i Żydówki, a większość ceremonii odprawiają geje.

 • polakadam

  Oceniono 32 razy 12

  Jak chcą niech się pobierają. To ich sprawa.
  A u nas praeactwo zaraz zacznie kwiczeć z oburzenia.

 • californian-legit

  Oceniono 24 razy 10

  To dobry dzien rowniez dla Polski. Kiedys Irlandia byla katolickim zadupiem Europy. Teraz te role przejela Polska, ale dni zadupia sa policzone. Polske czeka podobny los jak Irlandie. Cywilizacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX