Iran. Protesty w Teheranie po tym, jak władze przyznały, że zestrzeliły samolot. "Śmierć dyktatorowi"

W Teheranie trwają protesty przeciwko irańskim władzom, które przyznały, że omyłkowo zestrzeliły ukraiński samolot. Zebrani domagają się rezygnacji najwyższego przywódcy i likwidacji całej Gwardii Rewolucyjnej.

Przed Uniwersytetem w Teheranie zebrało się co najmniej kilka tysięcy Irańczyków, którzy protestują przeciwko Gwardii Rewolucyjnej i w solidarności z ofiarami katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych. W sobotę władze Iranu potwierdziły wcześniejsze informacje wywiadów Kanady i Stanów Zjednoczonych, że maszyna, która rozbiła się w środę w Teheranie została zestrzelona. Szef sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej wziął na siebie winę za zestrzelenie samolotu. 

Według agencji ISNA, uczestnicy wiecu solidaryzowali się z irańskimi ofiarami katastrofy. Wielu z nich było studentami. W mediach społecznościowych można przeczytać, że protesty mają bardziej radykalny wydźwięk, a część uczestników skanduje "Śmierć kłamcy" i "Śmierć dyktatorowi" wobec Aliego Chameneja. 

Zebrani przed uczelnią skandują też "Reżim morduje, Chamenei to wspiera", wzywają do rezygnacji "naczelnego dowódcy", a więc samego Alego Chameneja. "Gwardio Rewolucyjna, wstyd! Zostawcie nasz kraj w spokoju" - to kolejny z okrzyków wznoszonych przez protestujących. W mediach społecznościowych można też przeczytać, że interweniowała policja, która użyła gazu łzawiącego.

Iran przyznaje: Zestrzeliliśmy ukraiński samolot

Na konferencji prasowej w Teheranie generał Amirali Hadżizadeh przyznał, że wojsko od pierwszych minut po katastrofie wiedziało, iż samolot nie miał problemów technicznych, ale został omyłkowo zestrzelony. Maszynę strąciła jedna z rakiet, która eksplodowała w powietrzu, tuż obok ukraińskiego Boeinga.

Generał tłumaczył, że operator wyrzutni rakiet przeciwlotniczych działał pod ogromną presją, bo kilka godzin wcześniej Iran bombardował amerykańskie cele w Iraku. - Taki jest koszt podgrzewania atmosfery w regionie przez Stany Zjednoczone. Tamtej nocy byliśmy przygotowani na konflikt na pełną skalę. Nasz operator błędnie zidentyfikował samolot jako nadlatujący pocisk balistyczny - mówił irański dowódca.

Zobacz też: Premier Kanady: Dowody wskazują, że boeing ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony

Generał powiedział też, że cywilna komisja śledcza w Iranie nie kłamała w sprawie przyczyn katastrofy, bo nie miała wcześniej informacji o zestrzeleniu. Generał Hadżizadeh przeprosił za strącenie samolotu i oświadczył, że wojsko bierze winę na siebie.

Eskalacja napięcia na linii Iran - USA

Najwyższy przywódca duchowy Iranu wezwał do przeprowadzenia drobiazgowego śledztwa i do usunięcia wszystkich przyczyn, które doprowadziły do pomyłki, aby tragedia się nie powtórzyła.

Prezydent Ukrainy wezwał władze Iranu do ukarania wszystkich, którzy przyczynili się do katastrofy. Władze ukraińskich linii lotniczych oświadczyły z kolei, że od początku wiedziały, iż ich piloci nie popełnili żadnego błędu. Oskarżyli natomiast irańskie władze, że te postąpiły lekkomyślnie, bo nie zamknęły lotniska w Teheranie dla ruchu lotniczego po ostrzałach baz USA.

Do tragedii doszło w czasie eskalacji napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Tydzień temu amerykański dron zabił przebywającego w Iraku najważniejszego irańskiego dowódcę generała Ghassema Sulejmaniego. Kilka godzin przed katastrofą samolotu Iran ostrzelał w odpowiedzi rakietami amerykańskie bazy w Iraku.

Więcej o:
Komentarze (328)
Iran. Protesty w Teheranie po tym, jak władze przyznały, że zestrzeliły samolot. "Śmierć dyktatorowi"
Zaloguj się
 • kunwyscigowy

  Oceniono 110 razy 96

  Brawo ! Obywatelom Iranu życzę obudzenia się któregoś dnia w wolnym kraju!
  Bez religijnych zjeb&#$ na karkiem. I bez gróźb usa czy innego mocarstwa.
  Persowie w ogromnej większości to światły, cywilizowany i nowoczesny naród.
  Ale są w ciemnej dupie :(.

 • footprintpl

  Oceniono 89 razy 67

  Dziś ważne demonstracje w Warszawie i Teheranie. Jak nastroje dyktatorów?

 • camp.1000

  Oceniono 57 razy 53

  I znowu Gwardia Rewolucyjna ruszy tłumić protesty. Oceniam 100 zabitych i kilka tysięcy rannych. A w telewizji powiedzą, że to tłum opłacany przez imperializm amerykański lub wyczyny bananowej młodzieży.

 • junk92508

  Oceniono 84 razy 48

  Burdel jak u ruSSkich...

  Różnica tylko taka że Persowie mieli honor się przyznać... a sowiecka swołocz idzie w zaparte ... a nawet opłaca setki trolli by powielali kłamstwo...

 • dzielanski

  Oceniono 78 razy 48

  Towarzyszu Putin, może też postąpiłbyś jak mężczyzna i przyjął odpowiedzialność za zestrzelenie MH-17?
  Skoro Strażnicy Rewolucji potrafią zachować się jak mężczyźni, to może czas, żeby eks-KGB-owcy też przestali zachowywać się jak siksy?

 • wojnis1979

  Oceniono 55 razy 41

  A nasi studenci nie mają czasu na protesty, fb, insta. same się nie ogarną a jeszcze trzeba mieć czas pójść na fitness i przelansować w modnych lokalu. Najbardziej się zawiodłem na studentach prawa :/

 • pix_d

  Oceniono 39 razy 31

  U nas za to walnęli samolotem o glebę i sprzedali to jako zamach i na tym wynieśli się do władzy. Ci nasi jednak dalej idą w zaparte. Żoliborscy kłamcy i złodzieje.

 • toskar

  Oceniono 50 razy 30

  Za czasów szacha Rezy Pahlawiego Iran był normalnym cywilizowanym krajem o prastarej kulturze. Gdy w roku 1979 po tzw. "rewolucji islamskiej" doszła do władzy zbrodnicza banda szyickich ajatollahów, kraj ten coraz bardziej pogrążał się w ciemnocie i fanatyzmie zbrojąc się aby nieść światu "dzihad". Teraz Irańczycy już zorientowali się czym jest zbrodnicza władza teokratyczna mordująca z całą świadomością pasażerów samolotu innego kraju. Były tak tez pary młode narodowości irańskiej ale z tych, co po rewolucji islamskiej swój nowy dom znaleźli w Kanadzie. Przylecieli od "starej ojczyzny", by wziąć ślub, a potem niestety zostali zamordowani przez szyicką soldateskę, rzez tak zwaną "gwardię rewolucyjną". CAŁY CYWILIZOWANY ŚWIAT POWINIEN POMÓC IRAŃCZYKOM W OBALENIU RZĄDÓW ZBRODNICZYCH AJATOLLAHÓW.

 • aaz1

  Oceniono 31 razy 29

  Każda władza oparta na kłamstwie kiedyś się kończy i u Nas będzie tak samo
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  tylko Ludzi szkoda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX