Iran powiadomił premiera Iraku o planowanym odwecie. Wiadomość nadeszła tuż przed atakiem

Chwilę po północy premier Iraku Adil Abd al-Mahdi otrzymał wiadomość od strony irańskiej o tym, że odwet na Amerykanach "zaczyna się lub zaraz się zacznie". Szefowi rządu powiedziano, że ostrzelane zostaną tylko pozycje USA.

Premier Iraku Adil Abd al-Mahdi powiedział, że otrzymał powiadomienie z Iranu tuż po północy. W wiadomości była mowa o odwecie, który "zaczyna się lub wkrótce zacznie". Jak podaje agencja AP, w ostrzeżeniu podkreślono, że atakowane będą tylko amerykańskie cele. Według agencji również siły zbrojne Litwy i Finlandii, które miały personel w jednej z zaatakowanych baz, zostały poinformowane o ataku i na czas przeniosły swoich ludzi do schronów lub wyprowadziły z obiektów.

Prezydent Iraku potępia atak na amerykańskie bazy

Prezydent Iraku Barham Salih potępił irański atak rakietowy na dwie amerykańskie bazy. Dodał, że obawia się niebezpiecznego rozwoju wydarzeń w regionie. "Potępiamy irański atak na instalacje wojskowe na terytorium Iraku i ponownie odrzucamy powtarzające się naruszenia suwerenności państwa i próby przekształcenia Iraku w pole bitwy walczących stron" - głosi oświadczenie, wydane przez biuro irackiego prezydenta.

>>> Atak rakietowy Iranu na bazy USA w Iraku. To proxy war, czy światu grozi wojna i kryzys surowcowy?

Nocny atak rakietowy na dwie bazy Stanów Zjednoczonych w północnym Iraku był odwetem za amerykański zamach na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Po śmierci generała Sulejmaniego iracki parlament zażądał wycofania się z kraju wszystkich obcych wojsk, motywując to właśnie obroną jego suwerenności.

Przemówienie Donalda Trumpa

Donald Trump wygłosił oświadczenie dotyczące ataku w Iraku. Poinformował, że w wyniku ostrzelania bazy nie został ranny żadne Amerykanin lub Irakijczyk, a straty są "minimalne". Zapowiedział m.in. dodatkowe sankcje na Iran i stanowczo zapewnił, że USA nie pozwoli, by to państwo dysponowało bronią atomową. Wezwał przy tym państwa NATO do większego zaangażowania w sytuację na Bliskim Wschodzie.

Więcej o:
Komentarze (21)
Iran powiadomił premiera Iraku o planowanym odwecie. Wiadomość nadeszła tuż przed atakiem
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 13 razy 7

  Ej, Zenki od Martyniukow:

  O ile tysiacleci historia Persow jest starsza od historii Polan, Wislan, Wandy co nie chciala Niemca, i krola Popiela?

 • lupo57

  Oceniono 15 razy 7

  Zgodnie z kontraktem Polska ma otrzymać dwie baterie sytemu Partiot, za 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł) na które złożą się m. in. po cztery radary i stanowiska kierowania ogniem, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 16 wyrzutni, 208 pocisków, wyposażenie techniczne, pakiet logistyczny i szkolenia. A tu "żadna z rakiet nie została strącona przez Amerykanów".
  A my i tak je kupimy, co ?

 • muminos1

  Oceniono 5 razy 3

  Powiedziałem przepraszam, powiedziałem przepraszam?

 • kornikdrukarz

  Oceniono 2 razy 2

  Nie spodziewałem się takiej finezji po ajatollahach ale bez słów (a moze ze słowami) podjęli wspólną grę z Amerykanami na poziomie mistrzowskim.

 • lupo57

  Oceniono 3 razy 1

  SPOKO Afgańscy pastuszkowie radzą sobie z jankesami już 20 lat to i Iran sobie poradzi

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 1

  No niestety, ale to jest atak na suwerenne państwo bez wypowiedzenia wojny. Iran zaatakował Irak.

  Koniecznie trzeba zwołać Radę Bezpieczeństwa ONZ.

 • magda_breslau

  Oceniono 7 razy 1

  Liczylam na to, ze gangsterzy z Teheranu wykaza sie wiekszym rozsadkiem niz Trump, i o dziwo mialam racje, choc prawie zawsze sie myle.

  Moze sie ten szalony gambling Trumpowi udac, i zabije jednego wroga Ameryki nie wywolujac przy tym wojny swiatowej.

 • kakkalakki

  Oceniono 2 razy 0

  Lada chwila Wadiya przyłączy się do tej zadymy. Beard of doom prawie gotowa.

 • dymomierz

  Oceniono 3 razy -3

  Fajny photoshop

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX