Greta Thunberg mówiła o "postawieniu polityków pod ścianą". Tłumaczy, że źle przełożyła ze szwedzkiego

16-letnia szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg przeprosiła za swoje piątkowe słowa o tym, że politycy "powinni zostać postawieni pod ścianą". Krytycy zarzucili działaczce nawoływanie do przemocy. Nastolatka tłumaczyła, że nieporozumienie wynikło z niefortunnego przetłumaczenia zdania z języka szwedzkiego na angielski.

Nastoletnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg w piątek przemawiała w Turynie do innych aktywistów. Stwierdziła, że światowi liderzy polityczni uciekają przed odpowiedzialnością związaną z walką ze zmianami klimatu.

- Musimy sprawić, by nie mogli tak robić. Postawimy ich pod ścianą, będą musieli zrobić to, co do nich należy i ochronić naszą przyszłość - zaznaczyła.

Zobacz także: Greta Thunberg. "Jesteśmy na skraju wymierania. Jak śmiecie mówić o pieniądzach?"

Wyrażenie "postawić pod ścianą" w języku szwedzkim oznacza sytuację, w której ktoś musi zmierzyć się z trudnymi pytaniami lub trudną sytuacją.

Prawicowi użytkownicy mediów społecznościowych uznali jednak, że było to ze strony nastolatki wezwanie do przemocy wobec polityków. W języku angielskim użyte przez Thunberg słowa mogły wywołać skojarzenie związane z rozstrzeliwaniem przez pluton egzekucyjny.

Greta Thunberg przeprasza

"Tak się dzieje, gdy improwizujesz przemówienie w drugim języku" - napisała Greta Thunberg na Twitterze.

"Oczywiście przepraszam, jeśli ktokolwiek źle to zrozumiał. Nie znajduję słów, by wyrazić fakt, że ja, podobnie jak cały Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, jesteśmy przeciwko jakiejkolwiek formie przemocy" - zapewniła aktywistka.

Więcej o:
Komentarze (175)
Greta Thunberg mówiła o "postawieniu polityków pod ścianą". Tłumaczy, że źle przełożyła ze szwedzkiego
Zaloguj się
 • talavera

  Oceniono 33 razy 9

  Wystarczy juz tej Grety.
  Ona tylko zohydza ludziom ekologię.
  Dość już.

 • stagrz20

  Oceniono 20 razy 6

  Wykorzystywanie dzieci na całym w świecie jest karane. W Szwecji nie?

 • claudiusz

  Oceniono 6 razy 4

  co by nie powiedziec to mleko sie rozlalo

 • white_lake

  Oceniono 20 razy 4

  napiszcie jeszcze o zdjęciu z niemieckiego pociągu, jak siedzi smutna sierotka sama jedna z ogromnymi torbami na korytarzu...
  ale jakoś nie dopisała, że potem dostała miejsce w 1 klasie i cała obsługa pociągu skakała koło niej i spełniała jej życzenia,
  ta inscenizacja zaczyna naprawdę wkurzać, dziecko podróżuje z jakąś hordą ludzi, a na pewno z tatusiem, ktoś jej przecież musi te walizy taszczyć, a na zdjęciach zawsze sama, zawsze smutna, zatroskana klimatem,
  ciekawe, gdzie upchnęli te bagaże na jachcie, swoją drogą ;)
  ktoś tu bezczelnie robi ludzi w bambuko, niby w "słusznym" celu, ale mimo wszystko...

 • ritzy

  Oceniono 12 razy 4

  Ale jaja, ale jaja (c) E. Bieńkowska)

 • zpocztaibez

  Oceniono 7 razy 3

  Improwizowanie przemówień jest dla niej równie niewykonalne jak okazywanie jakichkolwiek pozytywnych ludzkich uczuć. Przemówienia ma przygotowane przez tych, którzy nią sterują i wykute na pamięć a okazywać potrafi tylko niepohamowaną agresję i gniew. To jest głęboko zaburzone dziecko zafiksowane na podsuniętym jej temacie. Robienie z niej ikony walki o klimat to jak robienie z Adolfa ikony walki o pokój.

 • mr.knox

  Oceniono 51 razy 3

  Rodzicom tej szurnietej smarkuli powinno sie odebrac prawa rodzicielskie.

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 3

  Nasz nierząd jak najbardziej się do tego nadaje :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX