Komisja przegłosowała artykuły impeachmentu. Kongres może postawić Trumpa w stan oskarżenia

Impeachment Donalda Trumpa staje się coraz bardziej realną perspektywą. Komisja sprawiedliwości właśnie skierowała dwa artykułu impeachmentu z zarzutami wobec prezydenta. W przyszłym tygodniu cała Izba Reprezentantów zagłosuje, czy postawić prezydenta w stan oskarżenia.

Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu formalnie zatwierdziła dwa artykuły impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Dotyczą one nadużycia władzy oraz obstrukcji prowadzonego przez Kongres śledztwa.

Za postawieniem Donaldowi Trumpowi zarzutów nadużycia władzy w sprawie Ukrainy i obstrukcji Kongresu głosowało 23 Demokratów, przeciwko było 17 Republikanów. Do formalnego postawienia prezydenta w stan oskarżenia konieczne jest jeszcze głosowanie całej Izby. Planowane jest ono na przyszły tydzień.

Zobacz też: O co chodzi w impeachmencie Trumpa?

Postawienie prezydenta w stan oskarżenia praktycznie pewne

Ponieważ Demokraci mają w niższej izbie parlamentu większość niemal na pewno przegłosują rezolucję w tej sprawie. Kolejnym etapem procedury impeachmentu będzie proces w Senacie, który najprawdopodobniej rozpocznie się w styczniu. Jest jednak mało prawdopodobne, by Senat uznał Donalda Trumpa za winnego stawianych zarzutów i usunął go ze stanowiska. Potrzeba bowiem do tego 2/3 głosów, a Demokraci w Senacie nie mają nawet zwykłej większości.

W tej chwili trudno przewidzieć jakie będą polityczne konsekwencje procedury impeachmentu. Ostatnie sondaże wskazują na to, że poparcie dla działań Demokratów spada, szczególnie w stanach które przesądzą o wyniku przyszłorocznych wyborów prezydenckich takich jak Pensylwania, Ohio czy Wisconsin.

Więcej o:
Komentarze (103)
Komisja przegłosowała artykuły impeachmentu. Kongres może postawić Trumpa w stan oskarżenia
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 33 razy 17

  Adrian się zapłacze, będą samobójstwa wśród moherowo-pisowskiej ciemnoty, A.Rosiewicz już nigdy nie zatańczy.

 • dabera

  Oceniono 20 razy 12

  każdy naród ma takiego wodza na jakiego zasługuje, jakie sobie wybrał.

 • antropoid

  Oceniono 16 razy 8

  TAM TO JEST MOŻLIWE - bo jednak struktury państwowe działają wg konstytucji i można prezydenta idiotę zagrażającego stabilizacji odsunąć. W Polsce niestety konstytucyjny przestępca i marionetka może spokojnie stroić błazeńskie minki - bo watażki z PiS struktury państwa sparaliżowały, albo po prostu zawłaszczyły - a głupi jak cep naród maliniaków bije brawo...

 • 2fat

  Oceniono 14 razy 6

  Panie Mordechaju Past, po co te tytuły skoro sam podwijasz ogon i wyjasniasz że impeachment jest NIEMOŻLIWY z tak prostego powodu?

 • krynolinka

  Oceniono 31 razy 5

  Świntuch wybrany nawet głosami milionów jest świntuchem. Nie płacił naszym rodakom? Nie płacił. I korumpować też pewnie umie.

 • yaspiman

  Oceniono 6 razy 4

  no to trampek popłynąłeś. bycie agentem moskwy nie popłaca.

 • snowbird1

  Oceniono 22 razy 4

  Agent kremla p.o. prezydenta USA zapewnie nie wygra wyborow. Jak wygra strace calkiem wiare w Ameryke.

 • cossa.nostra

  Oceniono 5 razy 3

  Chooya mu zrobią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX