Donald Tusk o wyborach w Wielkiej Brytanii. Wskazuje drogę dla Unii Europejskiej

"Zmęczenie brexitem nie oznacza zmęczenia Wielką Brytanią. Niezależnie od wyników dzisiejszych wyborów, Unia Europejska powinna robić wszystko, by mieć możliwie jak najlepsze relacje z Wielką Brytanią" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Komentarz przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej odnosi się do odbywających się w czwartek wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

Donald Tusk, gdy był przewodniczącym Rady Europejskiej, znany był ze sceptycyzmu wobec brexitu i sprzyjał przedłużeniu negocjacji pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a UE. Zasłynął m.in. stwierdzeniem o tym, że "zastanawia się, jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy popierają brexit bez nawet śladu szkicu, jak to przeprowadzić".

Wybory w Wielkiej Brytanii

Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa głosują w czwartek w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Mają one przełamać brexitowy impas. Premier Boris Johnson obiecał, że jeśli jego partia zatriumfuje, to brexit nastąpi z końcem przyszłego miesiąca.

Obywatele Zjednoczonego Królestwa wybiorą 650 posłów. Nie wszyscy zasiądą w ławach, bo północnoirlandzka partia polityczna Sinn Feinn bojkotuje Izbę Gmin, domagając się zjednoczenia Irlandii i Irlandii Północnej.

Wyniki tak zwanych exit polls poznamy o godzinie 23.00 czasu polskiego. Potem rozpocznie się całonocne liczenie głosów. Poszczególne okręgi zgłaszać będą wyniki aż do rana.

>>> Jak wyglądała kampania wyborcza w Wielkiej Brytanii? Zobacz wideo:

Więcej o:
Komentarze (74)
Donald Tusk o wyborach w Wielkiej Brytanii. Wskazuje drogę dla Unii Europejskiej
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 38 razy 18

  Kto tam żyje Brexitem, kiedy przyszły-niedoszły Ojciec Święty Jan Paweł III z domu Szydło, uległ ideologi gender i odszedł z kapłaństwa .

 • man13

  Oceniono 21 razy 7

  Get Brexit done.
  Anglicy to rozumieją w ten sposób, że temat Brexitu i sam Brexit zostanie zakończony. Zniknie. Nie będzie o nim mowy. Że wrócą do normalności. Będa się zajmować NHS-em czy edukacją.
  A tymczasem, Brexit dopiero się ZACZNIE.
  Na razie mają - jeszcze nie wprowadzoną w życie - umowę rozwodową. Od lutego będa musieli negocjować nową umowę z Unią Europejską dotyczącą handlu, a także wszystkich innych rzeczy. Jednoczesnie będą musieli negocjowac z pozostałymi 180 (a może mniej) krajami świata dwustronne umowy, ponieważ wychodząc z Unii zostaną bez dostępu do tamtych rynków.
  Brexit dopiero się zatem zacznie

 • berek-oberek

  Oceniono 9 razy 5

  Brexit, fascynująca brytyjska tradycja ludowa.

 • westgreg

  Oceniono 11 razy 3

  Zapewne Pan Premier nie miał nic lepszego do powiedzenia w sprawie wyspiarskich wyborów, ale całkowicie się z nim zgadzam.

 • strange_email

  Oceniono 23 razy 3

  Zapewne wygrają Cuntserwatysci niewielka przewaga, co będzie oznaczać postępująca amerykanizacje UK. Czytaj jeszcze więcej bezdomnych, prywatyzację służby zdrowia i rozpieprzenie tkanki społecznej.
  Sami chcieli.

 • genocidezionism

  Oceniono 1 raz 1

  WYPIE...XTUSK

 • wiesio_kopyto

  Oceniono 5 razy 1

  Noto niewesoło będzie cv Tuska wyglądać, jak się pojawi tam wpis, że za jego kadencji w UE, WB postanowiła uciec z UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX