Rosja. Pożar lotniskowca Admirał Kuzniecow. Trwa akcja ratunkowa

Płonie rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow. Okręt zapalił się podczas prac remontowych przeprowadzanych w Murmańsku. Ogień wybuchł w głęboko pod pokładem w rejonie maszynowni. Jedna osoba jest poszkodowana, a jedną uznaje się za zaginioną.

Rosyjska agencja TASS informuje, że w pożarze na lotniskowcu Admirał Kuzniecow poszkodowanych zostało już sześć osób. Stan jednej z nich jest poważny. Większość z ofiar pożaru zatruła się dymem. Jeden z pracowników stoczni został ranny w głowę.

Na początku akcji ratowniczej poszukiwano trzech osób, które uznawano za zaginione. Dwie z nich odnaleziono i ewakuowano, poszukiwania trzeciej trwają - pisze militarynews.eu.

>>> Rosjanie wystrzelili rakietę spod wody

Pożar rosyjskiego lotniskowca. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać

Z lotniskowca Admirał Kuzniecow wydobywają się kłęby czarnego dymu, a płomienie się rozprzestrzeniają. Szacuje się, że ogień zajął powierzchnię 600 metrów kwadratowych (wcześniej informowano o 120 metrach kwadratowych). Akcja straży pożarnej jest utrudniona ze względu na gęsty dym, który uniemożliwia im dotarcie do źródła pożaru - pisze "The Moscow Times".

Służba stoczni Zwiezdoczka, które zajmuje się remontem rosyjskiego lotniskowca, potwierdziła, że doszło do pożaru w rejonie maszynowni. Palić mają się między innymi przewody elektryczne. Do zaprószenia ognia miało dojść podczas spawania. "Osoby, które wykonywały tę pracę, zostały ewakuowane. W eliminację pożaru zaangażowani są strażacy" - cytuje militerynews.eu.

Admirał Kuzniecow służył podczas operacji wojskowych Rosji w Syrii

Lotniskowiec Admirał Kuzniecow trafił do remontu po tym, jak w lutym 2017 roku wrócił do Rosji z Morza Śródziemnego (był wykorzystywany w operacjach wojskowych w Syrii). Umowę z firmą zajmującą się naprawą okrętów podpisano w kwietniu 2018 roku. Jednostka miała zostać naprawiona i wyposażony nowe kotły, pompy oraz nową wersję systemu obrony powietrznej. Prace naprawcze na lotniskowcu Admirał Kuzniecow miały zakończyć się w 2020 roku - informuje vz.ru.

Podczas prac doszło jednak do poważnego wypadku. W październiku 2018 roku zatonął pod nim wielki dok pływający. Zalała go woda po awarii zasilania, przez którą wyłączyły się pompy. Okręt zdążono wyciągnąć i uchronić przed poważniejszymi uszkodzeniami, po czym przeholowano do stoczni w Murmańsku. Rosjanie zapewniali, że utrata doku nie wpłynie na remont lotniskowca, jednak bez niego okrętu nie ma jak wyciągnąć z wody. Rosja nie ma innych odpowiednio dużych doków w europejskiej części kraju.

Kuzniecow znajduje się w służbie od 1991 roku. Od samego jej początku trapią go najróżniejsze problemy, głównie z bardzo awaryjnym napędem. Zawsze miał ograniczone możliwości bojowe. W praktyce jest bardziej symbolem niż realnym narzędziem prowadzenia wojny. To jedyny rosyjski lotniskowiec.

Więcej o:
Komentarze (237)
Rosja. Pożar lotniskowca Admirał Kuzniecow. Trwa akcja ratunkowa
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 52 razy 22

  Ciekawe co na to nasze ruskie trolle?
  A może poszli gasić ten pożar?

 • kapitan.kirk

  Oceniono 28 razy 20

  A to ci niespodzianka...
  Nb. w czasie tego prowadzonego od 2018 remontu "Kuzniecow" zdążył już zaliczyć m.in. zatonięcie pod nim doku w którym był remontowany (nb. jedynego o odpowiedniej wielkości w Rosji i już nie do odzyskania) i przewrócenie się nań kikudziesięciotonowego dźwigu, który wybił wielką dziurę w pokładzie. Ciekawe do ilu razy sztuka...

 • sector23

  Oceniono 20 razy 16

  Eeee .....tam. Kupią sobie nowy, w pierwszym lepszym sklepie z lotniskowcami....., parafrazując słowa klasyka

 • vincento_mocca

  Oceniono 22 razy 14

  To w ciągu dwóch dni drugi pożar w ruskich siłach zbrojnych. Wczoraj zapaliła się dupa pod Jannigerem.

 • magda_breslau

  Oceniono 25 razy 11

  "Rosja nie ma sojusznikow, bo wystarczy jej wlasna armia i flota".

  Moze. Ale Armia Czerwona powstala, bo byla potrzebna Leninowi do rozprawy z rosyjskim chlopstwem, i jej chrztem bojowym byla wojna przeciw swoim. A rosyjska flota kojarzy mi sie z kleska pod Cuszima, marynarzami z Kronsztadu topionymi przez Trockiego pod lodem, pancernikiem Marat zatopionym jedna niemiecka bomba, i tragedia marynarzy Kurska, ktora nie dala rady przerwac urlopu pulkownika prezydenta.

 • chocbynawstecznym

  Oceniono 17 razy 11

  To na pewno spisek wrażych sił i sabotaż... bo to nigdy nie jest burdel winny... ;)

 • zenecanin

  Oceniono 12 razy 8

  Typowa ruska "potenga" militarna. Złom na morzu, złom na niebie i zachlane mordy żołnierzyków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX