Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson obiecuje "dokończenie brexitu"

Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa zagłosują w czwartek w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Mają one przełamać brexitowy impas. Premier Boris Johnson obiecał, że jeśli jego partia zatriumfuje, to brexit nastąpi z końcem przyszłego miesiąca.

Obywatele Zjednoczonego Królestwa wybiorą 650 posłów. Nie wszyscy zasiądą w ławach, bo północnoirlandzka partia polityczna Sinn Feinn bojkotuje Izbę Gmin, domagając się zjednoczenia Irlandii i Irlandii Północnej.

Wyniki tak zwanych exit polls poznamy o godzinie 23.00 czasu polskiego. Potem rozpocznie się całonocne liczenie głosów. Poszczególne okręgi zgłaszać będą wyniki aż do rana.

Zobacz także: Paweł Kowal o wyborach w Wielkiej Brytanii. "To nowe referendum"

Wszystkie sondaże wskazują na zwycięstwo Partii Konserwatywnej. Kluczowe będą jednak jego rozmiary. Dwa i pół roku temu prawica pod wodzą poprzedniczki Borisa Johnsona Theresy May wygrała wybory, ale nie uzyskała większości, co było jedną z głównych przyczyn paraliżu Izby Gmin.

- Przez większą część kampanii widzieliśmy, że prawica dość spokojnie prowadzi. Ale ostatnio Partia Pracy zaczęła iść w górę, dystans zaczął się zmniejszać - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Chris Curtis z ośrodka badawczego YouGov. Ostatni, pogłębiony sondaż wykonany przez firmę wskazuje, że najbardziej prawdopodobny wariant to "stabilna, lecz niewielka" większość Konserwatystów.

Nie można wykluczyć tak zwanego "parlamentu zawieszonego", czyli takiego, w którym żadna partia nie ma większości. To znów postawiłoby pod znakiem zapytania termin brexitu lub też nawet to, czy do niego dojdzie.

Przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

"Dokończyć brexit" - to obietnica Borisa Johnsona, powtarzana wielokrotnie podczas kampanii. Przywódca Konserwatystów podkreśla, że wynegocjował już z Unią Europejską umowę, która czeka tylko na przyjęcie w nowym parlamencie. Warunkiem, jak mówi wyborcom Boris Johnson, jest to, by w Izbie Gmin większość uzyskała prawica.

- Możemy błyskawicznie przełamać ten pat - mówił w tym tygodniu przywódca Konserwatystów. Zilustrował to nawet siadając za kierownicą koparki, która rozbiła stworzony z kartonów mur z napisem "impas". Prawica ostrzega, że jeśli nie wygra tych wyborów, pozostałe ugrupowania doprowadzą do kolejnej zwłoki lub nawet odwołania wyjścia z Unii Europejskiej.

Więcej o:
Komentarze (8)
Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson obiecuje "dokończenie brexitu"
Zaloguj się
 • polak666maly

  Oceniono 9 razy 7

  Brexit, sezon 3, odcinek 868.

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 7

  Gorąco życzę NIE powodzenia

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 13 razy 7

  Brexit pod koniec stycznia, a pod koniec lutego krach gospodarczy.

  Z umową czy bez UE w przypadku Brexitu i tak odbierze Wielkiej Brytanii europejski paszport bankowy i wprowadzi szereg innych ograniczeń. UE nie może sobie pozwolić na to żeby unijne centrum finansowo - biznesowe znajdowało się poza terytorium UE.

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 0

  Raczej zacząć

  Niezależny, non profit First Draft - 88% reklam Konserwatystów na Facebooku, to kłamstwa

  Partia Pracy - 0%

 • kontra.punkt

  Oceniono 9 razy -1

  Jeśłi komuś się marzy upadek UK po Brexicie to uprzejmie przypominam, że zdecydowana większość łaczy światłowodowych używanych przez banki i giełdy z obszaru UE ma swój początek w Londynie. Widzicie konsekwencje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX