Demokraci ujawnili zarzuty wobec Trumpa. "On zagraża demokracji. Kolejne wybory są zagrożone"

Demokraci przedstawili dwa zarzuty wobec Donalda Trumpa: nadużycia władzy i obstrukcji prac Kongresu. To kolejna odsłona procedury impeachmentu wobec prezydenta USA.

Komisja do spraw wywiadu Izby Reprezentantów przyjęła niedawno raport, z którego wynika, że prezydent Donald Trump nadużył urzędu, zabiegając o zagraniczne wsparcie przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

W raporcie, który był kolejnym krokiem na drodze do wszczęcia procedury impeachmentu wobec obecnego prezydenta, napisano, że Donald Trump miał uzależnić pomoc wojskową dla Ukrainy od wszczęcia przez władze w Kijowie śledztw, które byłyby korzystne dla jego kampanii wyborczej. Miał również utrudniać śledztwo Izby Reprezentantów oraz instruować świadków i przedstawicieli agencji rządowych, by ignorowali wezwania na przesłuchania.

>>> O co chodzi w procedurze impeachmentu? Wyjaśniamy:

Impeachment Donalda Trumpa. Demokraci sformułowali dwa zarzuty

Demokraci zaraz po publikacji wspomnianego raportu, 9 grudnia, ogłosili, że udało im się sformułować zarzuty przeciwko prezydentowi Trumpowi. Dzień później przekazali, jakie dokładnie: zarzucają Donaldowi Trumpowi nadużycie władzy i obstrukcję prac Kongresu.

Pierwszy zarzut obejmuje wspomniane wcześniej naciski na Ukrainę. Drugi zarzut dotyczy m.in. utrudniania śledztwa w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 roku.

Demokraci oczekują, że głosowanie nad przyjęciem tych zarzutów przez komisję sprawiedliwości odbędzie się w ciągu najbliższych dni, natomiast głosowanie przez całą Izbę Reprezentantów jeszcze przed świętami.

Ogłaszając te zarzuty, Jerry Nadler, demokrata, przewodniczący komisji sprawiedliwości, stwierdził:

On (Trump - red.) zagraża demokracji, bezpieczeństwu narodowemu. Kolejne wybory są zagrożone, dlatego musimy działać już teraz.

Trump do demokratów: To czyste, polityczne wariactwo

Jeszcze przed konferencją demokratów Donald Trump zatweetował:

Odwoływanie prezydenta, który wykazał się sukcesami, sprawił, że być może gospodarka kraju nigdy nie była silniejsza, mający za sobą jedną z najlepszych prezydentur, a co najważniejsze: nie zrobił nic złego, to czyste, polityczne wariactwo.

Biały Dom oceniał w przeszłości, że procedura impeachmentu została użyta przez opozycję do celów politycznych i że prezydent Stanów Zjednoczonych nie zrobił niczego nagannego. Trump wielokrotnie określał procedurę impeachmentu mianem polowania na czarownice.

Zgodnie z amerykańskim prawem, o impeachmencie prezydenta decyduje Senat. Za usunięciem go z urzędu musi opowiedzieć się 67 spośród stu senatorów. Obecnie większość w Senacie mają Republikanie. Biały Dom wyraził nadzieję, że Senat "podejmie właściwą decyzję".

Więcej o:
Komentarze (121)
Procedura impeachmentu wobec Donalda Trumpa. Demokraci sformułowali dwa zarzuty wobec prezydenta USA
Zaloguj się
 • pislamabad

  Oceniono 35 razy 13

  On, jego retoryka, miny, polityczne zaplecze to czysta kopia naszych samozadowolonych błaznów z Prostytucji i Sutenerstwa oraz ich pajaca Anżeja. Dlatego tak im blisko i tacy wpatrzeni w pomarańczowego rednecka

 • strange_email

  Oceniono 35 razy 11

  Koles jest niesamowity. Udowodniono mu, ze mataczyl w sprawie Ukrainy a ten sie zapiera, ze przeciez nie, wcale.
  Za to ma swietne wlosy, za pare lat bedzie na czolo pozyczke bral z plecow.

 • ferryk

  Oceniono 19 razy 5

  Demokraci są jak dzieci i widać ,że są kompletnie bezradni i zmyślają bez pamięci. Gdyby brać na serio ich argumenty to należałoby wysadzić z siodła każdego i to kolei prezydenta z tego kraju. To jest tylko onanizowanie się demokratów.

 • plastikpiokio

  Oceniono 25 razy 5

  zagraża demokracji oraz zdrowemu rozsądkowi i pokojowi na całym świecie .

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 3

  Niestety durni ludzie są wszędzie. Mam w Stanach kolegę, który w Trumpie jest tak samo zakochany, jak Suweren w Kaczyńskim :-(

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 8 razy 2

  Drodzy Polacy,
  Tak na Zachodzie definiują zdradę i złamanie zasad demokracji. Uczmy się

 • lubat

  Oceniono 8 razy 2

  "Zgodnie z amerykańskim prawem, o impeachmencie prezydenta decyduje Senat. (...) Obecnie większość w Senacie mają Republikanie."

  Więc Demokraci mogą sobie nawet wsadzić pawie pióra w tyłki i tańczyć hula-gula i efekt będzie taki sam.

 • stef0909

  Oceniono 24 razy 2

  Trampek już się kończy...

 • chi-neng

  Oceniono 3 razy 1

  To zdjecie mowi za siebie WSZYSTKO; z kim swiat ma do czynienia....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX