Szwecja. Bohaterka ruchu #MeToo została skazana za pomówienie. Oskarżyła dziennikarza o gwałt

Aktorka i bohaterka ruchu #MeeToo Cissi Wallin została skazana przez sztokholmski sąd na karę grzywny za pomówienie dziennikarza "Aftonbladet" Fredrika Virtanena. Kobieta oświadczyła na swoim Instagramie, że dziennikarz ją zgwałcił.

Skandal wokół dziennikarza "Aftonbladet" Fredrika Virtanena wybuchł 16 października 2017 roku. Tego dnia  Cissi Wallin opublikowała na swoim Instagramie post, w którym stwierdziła, że jest ofiarą gwałtu, a sprawcą jest właśnie Virtanen. Dziennikarz zaprzeczał tym oskarżeniom, wskazując, że policja umorzyła postępowanie w tej sprawie już w 2012 roku. Mimo to gazeta "Aftonbladet" przeprowadziła wewnętrzne postępowanie i choć nie zakończyło się ono żadnym konkretnym wnioskiem, Fredrik Virtanen odszedł z pracy. 

>>> Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Cissi Wallin skazana za pomówienie. Obrona zapowiedziała, że odwoła się od wyroku

Po tym, jak Cissi Wallin oskarżyła go o gwałt, Fredrik Virtanen postanowił pociągnąć ją do odpowiedzialności i oskarżył ją o pomówienie. Sąd okręgowy w Sztokholmie przyznał mu rację. W uzasadnieniu wyroku napisano, że Cissi Wallin oskarżyła dziennikarza o bardzo poważne przestępstwo i udostępniła tę informację tysiącom osób, co wpłynęło na jego życie osobiste i zawodowe. Wyrokiem sądu Cissi Wallin ma zapłacić 5 tys. szwedzkich koron grzywny (ponad 2 tys. zł) i wypłacić dziennikarzowi odszkodowanie w wysokości 90 tys. koron (ponad 36 tys. zł).

Fredrik Virtanen skomentował wyrok sądu na swoim blogu. Stwierdził, że jest "szczęśliwy z werdyktu", zaznaczając jednocześnie, że internet niczego nie zapomina, a informacje o skandalu z jego osobą w roli głównej wciąż pozostaną w sieci.

Cissi Wallin opublikowała selfie z wyrokiem sądu na swoim koncie na Instagramie. Jej obrońca zapowiedział, że odwoła się od decyzji wymiaru sprawiedliwości. Obrona uważa, że wyrok sądu może "w zasadzie podważyć cały ruch #MeToo" - relacjonuje "Aftonbladet".

Więcej o:
Komentarze (123)
Szwecja. Bohaterka ruchu #MeToo została skazana za pomówienie. Oskarżyła dziennikarza o gwałt
Zaloguj się
 • vounsky

  Oceniono 57 razy 49

  " Obrona uważa, że wyrok sądu może "w zasadzie podważyć cały ruch #MeToo""
  To może niech sam ruch #MeToo wprowadzi jakieś zasady weryfikujące kłamliwe oskarżenia?

 • herrpietru

  Oceniono 46 razy 40

  W Brazyli jedna z organizatorek marszu "MeToo" w Sao Paulo publicznie na scenie oskarżyła swojego przyjaciela o wielokrotne molestowanie. Chłopak po kilku dniach nie wytrzymał presji i popełnił samobójstwo. Dziewczyna która go oskarżyła po kilku dniach powiedziała że to wszystko było wymyślone i powiedziała to spontanicznie. Takich przypadków jest bardzo dużo i niestety takie idiotki niedość że niszczą komuś życie to jeszcze bardzo szkodzą prawdziwym ofiarą gwałtów.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 38 razy 32

  W ten oto sposób fundamentalizm feministyczny działa na szkodę kobiet i sprowadza do poziomu rynsztoka poważne problemy.

 • cozano

  Oceniono 24 razy 24

  " Obrona uważa, że wyrok sądu może "w zasadzie podważyć cały ruch #MeToo" "
  Czy obrona uważa, że wyrok był niesprawiedliwy, czy też jest jedynie zaniepokojona "dobrym imieniem #MeToo"?

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 36 razy 24

  "Obrona uważa, że wyrok sądu może "w zasadzie podważyć cały ruch #MeToo"

  Jasne, jak słońce. Przecież wiadomo, że całe MeToo polega na "słuchaj i ufaj", czyli że oskarżeni mają być z góry skazani, a nie na jakiś zabawach sądowych.

 • spiral_architect

  Oceniono 29 razy 23

  Rozpieprzyła facetowi życie, została skazana na jakieś śmieszne w warunkach szwedzkich sumy.

 • minkat

  Oceniono 26 razy 20

  Uwazam, ze to takie panie, ktore pomawiaja kogos o gwalt sa zagrozeniem dla #metoo.

 • jos77

  Oceniono 21 razy 17

  Brawo! Czas dać odpór tym szaleńczym pomówieniom. Tylko zasądzona kara i odszkodowanie nieadekwatne do strat, jakie poniósł dziennikarz. Skończmy z szaleństwem me too

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX