Arabia Saudyjska. W restauracjach nie będzie specjalnych stref płci. Kobiety będą mogły jeść z mężczyznami

Restauracje w Arabii Saudyjskiej nie będą musiały dzielić przestrzeni na strefy dla kobiet i mężczyzn. Saudyjski rząd wprowadził nowe przepisy, które pozwolą na złagodzenie segregacji płci w przestrzeni publicznej.

Do tej pory w restauracjach w Arabii Saudyjskiej obowiązywała segregacja płci. Lokale gastronomiczne i kawiarnie (w tym sieci zachodnie, takie jak Starbucks) musiały dzielić przestrzeń restauracyjną na dwie strefy - "rodzinną", w której mogły przebywać kobiety (zarówno same, jak i w towarzystwie spokrewnionych z nimi mężczyzn) oraz "dla singli", przeznaczoną wyłącznie dla panów. Te dwie części oddzielone są zazwyczaj ściankami działowymi. Często prowadzą do nich także osobne wejścia. Do mniejszych kawiarni i restauracji, w których nie ma miejsca na wydzielenie dwóch stref, kobiety nie mają wstępu. 

Nowe przepisy w Arabii Saudyjskiej. Restauracje nie będą musiały segregować ludzi ze względu na płeć

Za sprawą nowych przepisów prawo dotyczące segregacji płci ulegnie złagodzeniu. W niedzielę 8 grudnia saudyjskie ministerstwo ds. municypalnych i wiejskich ogłosiło, że wymóg budowania dwóch osobnych wejść w restauracjach zostaje zniesiony - pisze "Time". Zmiana ta została jednak wprowadzona po cichu i wpisana do długiego, pełnego technicznych szczegółów rejestru informacji o przepisach budowlanych, tak aby nie budzić sprzeciwu konserwatywnej części społeczeństwa.

Warto podkreślić, że nowe przepisy pozwalają restauracjom na posiadanie jednego wejścia dla kobiet i mężczyzn, ale nie wprowadzają wymogu likwidacji przestrzennej separacji ze względu na płeć. W praktyce oznacza to, że w większości lokali, przede wszystkim w tych położonych w mniejszych miejscowościach, prawdopodobnie długo nic się nie zmieni. Nowy przepis ma jednak pomóc w przyciągnięciu nowych inwestycji i stworzeniu większych możliwości biznesowych.

Prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej. Książę opowiada się za reformami społecznymi

W całej Arabii Saudyjskiej obowiązuje przepis mówiący o tym, że niepowiązanym ze sobą mężczyznom i kobietom nie wolno mieszać się w miejscach publicznych. W szkołach i na uniwersytetach publicznych wydzielane są dwie strefy, nawet w czasie większości ślubów w Arabii Saudyjskiej mężczyźni i kobiety również świętują oddzielnie. W ostatnich latach następują jednak pewne zmiany, wprowadzane przez księcia Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana. Za jego rządów została ograniczona władza policji religijnej, zniesiono przepisy zakazujące kobietom prowadzenia samochodów, zezwolono im na zakładanie i prowadzenie przedsiębiorstw bez zgody mężczyzn i pozwolono na ubieganie się o paszport i swobodne podróżowanie.

>>> To nowa era dla saudyjskich kobiet. W końcu mogą legalnie prowadzić auta

Więcej o:
Komentarze (70)
Arabia Saudyjska. W restauracjach nie będzie specjalnych stref płci. Kobiety będą mogły jeść z mężczyznami
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 25 razy 25

  Kobiety będą mogły jeść z mężczyznami.
  A burkę będą mogły zdjąć czy mają ją utaplać zupą?

 • ps11111ps

  Oceniono 18 razy 16

  Postęp po Arabsku: "... będą mogły jeść z mężczyznami ale nie przy stole, lecz na podłodzę u stóp pana swego i nie z talerza tylko bezpośrednio z gleby".

 • jahodovy

  Oceniono 17 razy 15

  Wow! Ludzkie pany!

 • pan.szklanka

  Oceniono 20 razy 10

  Przyjedzie delegacja Trybunału Konstytucyjnego. Pawłowicz zamówi sałatkę i wrócą do segregacji.

 • sector23

  Oceniono 12 razy 10

  Ok, ale nawet jeśli, to czy będa mogły jeść to samo, czy z talerzy i czy na pewno z uyciem sztućców?

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy 9

  Normalnie, europeizacja jak w Turcji w latach dwudziestych za Kemala. Może jeszcze przyjmą alfabet łaciński i kalendarz gregoriański? Mustafa Kemal kupił od Szwajcarów licencję na kodeks cywilny a do tego zniósł prawne znaczenie tytułów szejków i derwiszów.

 • sprzedam_sie

  Oceniono 10 razy 8

  Maja gest, ciapate lajzy.
  Pytanie pozostaje tylko, czy przy stole czy z podlogi.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 8 razy 8

  No, teraz juz tylko pozwolenie na zdjecie zaslony z twarzy i mozna sobie zupke jesc..

 • 1-mark-adams

  Oceniono 7 razy 7

  "Będą mogły jeść z mężczyznami". Ludzcy panowie. W okresie przejściowym z miski na podłodze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX