Finlandia. Sanna Marin zostanie najmłodszą premierką na świecie. Szefową rządu wychowała para kobiet

Po tym, jak premier Finlandii Antti Rinn podał się do dymisji, wyłoniono kandydatkę, która zamiast niego będzie przewodzić nowemu centrolewicowemu rządowi. To 34-letnia Sanna Marin, dotychczasowa minister transportu i komunikacji. Kiedy obejmie urząd, będzie najmłodszą szefową rządu na świecie.

Koalicję rządową w Finlandii tworzą: Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), Centrum Finlandii (KESK), Zielona Unia (VIHR), Związek Lewicowy (VAS) oraz Szwedzka Partia Ludowa w Finlandii (RKP). Łącznie dysponują one 117 mandatami w 200-osobowym jednoizbowym parlamencie. Najwięcej reprezentantów w rządzie ma SDP i to jej przedstawicielka zostanie nowym premierem. Poprzedni szef rządu, Antti Rinn, podał się do dymisji, ponieważ stracił poparcie największego koalicjanta SPD - partii KESK. Polityk nie cieszy się zaufaniem ze względu na to, w jaki sposób radził sobie z trwającym dwa tygodnie strajkiem pracowników poczty w Finlandii - relacjonuje "The Guardian"

>>> Fiński sposób na bezdomność: mieszkania zamiast schronisk

Sanna Marin na czele fińskiego rządu. Partiami koalicyjnymi również kierują kobiety

Po wewnątrzpartyjnych wyborach i posiedzeniu delegatów Socjaldemokratycznej Partii Finlandii zadecydowano, że nowym premierem zostanie 34-letnia Sanna Marin. Marin pokonała 37-letniego Anttiego Lindtmana, szefa grupy parlamentarnej.

Młoda polityczka była do tej pory ministrą transportu i komunikacji. Po oficjalnym zatwierdzeniu przez parlament i uzyskaniu nominacji od prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto zostanie ona najmłodszą szefową rządu w historii tego kraju i trzecią kobietą, która obejmie ten urząd. Marin będzie też najmłodszą urzędującą premierką na świecie. Dla porównania, premierka Nowej Zelandii Jacinda Ardern ma 39 lat, a premier Ukrainy Oleksij Honcharuk - 35. 

- Nigdy nie myślałam o moim wieku i płci, myślę o powodach, dla których zainteresowałam się polityką i tych sprawach, dla których zdobyliśmy zaufanie elektoratu - powiedziała dziennikarzom Sanna Marin po wygranej w wyborach SDP. 

Co ciekawe, partiami, które współtworzą koalicyjny rząd z SDP, również zarządzają kobiety. Związkiem Lewicowym kieruje 32-letnia Li Anderson, Zieloną Unię prowadzi 34-letnia Maria Ohisalo, na czele Centrum Finladii stoi 32-letnia Katri Kulmuni, a 55-letnia Anna-Maja Henriksson jest szefem Szwedzkiej Partii Ludowej.

Wychowywana przez matkę i jej partnerkę

Premierka in spe była wychowywana przez parę jednopłciową. Jak podają media, początkowo jej wychowaniem zajmowała się samotna matka, która następnie związała się z kobietą. Kilka lat temu mówiła w wywiadzie, że jej rodzina nie była rozpoznawana prawnie i traktowana jak prawdziwa rodzina. W Finlandii - choć od 2017 roku obowiązuje równość małżeńska - dopiero w latach 70. zdekryminalizowano stosunki jednopłciowe.

Kobieta jest pierwszą osobą w swojej rodzinie, która skończyła liceum i studia wyższe.

Prezydencja Finlandii w UE

Moment, w którym dochodzi do zmiany przywództwa w fińskim rządzie, nie jest dla tego kraju szczęśliwy, bo do końca roku sprawuje ona rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.  Mówi się, że nominacja Marin i jej nowego rządu nastąpi szybko, bo prawdopodobnie już we wtorek 10 grudnia, tak aby mogła ona reprezentować Finlandię na szczycie przywódców Unii Europejskiej. Odbędzie się on 12 grudnia w Brukseli.

Więcej o:
Komentarze (374)
Finlandia. Sanna Marin zostanie najmłodszą premierką na świecie. Szefową rządu wychowała para kobiet
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 68 razy 42

  A w Wolsce nieformalnie rządzi mężczyzna, który jest w związku z kotem. Finowie w "nowoczesności" Wolakom do pięt nie dorastają :D

 • syriusz.wila

  Oceniono 45 razy 29

  U nas to by była Kaja Godek, albo ta druga od garnka strzyżona, ta od szczepionek i płaskiej Ziemi chyba.

 • magda_breslau

  Oceniono 46 razy 24

  O dobru dziecka decyduje MILOSC rodzicow a nie plec.

  Polski Marianie, wolalbys byc sierota w polskim bidulu, czy adoptowanym dzieckiem Eltona Johna? Wiem, ze to porownanie jest troszke naciagane, ale nie chodzi mi o majatek Eltona, tylko o szczera milosc, jaka obdarza adoptowanego syna.

 • mederith

  Oceniono 38 razy 22

  W Wolskiej Republice Ludowo-Demokratycznej zostalaby ZLINCZOWANA przez oszalaly z nienawisci TŁUM koscielnych fanatykow.

 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 21 razy 19

  Warto też powiedzieć czemu Rinn podał się do dymisji. Otóż wyszło na jaw, że premier ... skłamał w parlamencie ...

 • bsdw

  Oceniono 31 razy 19

  Jak tatuś poszedł w tango to mama z babcią wychowywały pozostawione dzieci. Tez dwie kobiety.

 • piespikus

  Oceniono 20 razy 16

  Jakie to ma znaczenie, że wychowywały ją dwie kobiety? Mnie wychowywało wiele: matka, babcie, wychowawczynie w przedszkolu i szkołach.

 • saksalainen

  Oceniono 19 razy 15

  Ciekawe, śledzę sytuacje w Finlandii dość dokładnie, a nie miałem pojęcia że Sanna Marin była wychowana przez dwie kobiety. Za to wiedziałem że:
  - były premier Antti Rinne bardzo ją popierał,
  - jest bardzo lewicowa i gotowa np. do zdecydowanych kroków w sprawie ochrony klimatu, nawet gdyby to miało obciążać gospodarkę,
  - potrafi przemawiać, jest dużo bardziej przekonująca niż Rinne,
  - ma duże kompetencje w działaniu w mediach społecznościowych,
  - pomimo młodego wieku ma duże doświadczenie polityczne.

  Finowie najwyraźniej uważają takie rzeczy za ważniejsze niż to że była wychowana przez dwie kobiety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX