Turcja zablokuje plan obrony NATO dla Polski i krajów bałtyckich. "Nie ma mowy o kompromisie"

Turcja zablokuje ostateczną zgodę na plan NATO dotyczący obrony Polski i państw bałtyckich do czasu, aż sojusznicy zgodzą się uznać działające w Syrii kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony za terrorystów - donosi Reuters. Informację tę podał Mevlut Cavusoglu, szef tureckiego MSZ.

W piątek w czasie wizyty w Rzymie Mevlut Cavusoglu poinformował, że Turcja zgodziła się na dalsze aktualizowanie planu obrony dla wschodniej flanki NATO. Jednocześnie zaznaczył, że nie ma od niej ostatecznej zgody na jego przyjęcie. Jak powiedział szef tureckiego MSZ, Ankara będzie blokować plan, dopóki sojusznicy nie uznają kurdyjskich milicji w Syrii, z którymi walczy Turcja, za terrorystów.

Jak podaje Reuters, Cavusoglu powiedział, że "plan NATO nie zostanie opublikowany, dopóki turecki plan również nie zostanie opublikowany".

Nie byłoby uczciwe, gdyby niektóre kraje nie zaakceptowały naszego planu, a jednocześnie poparły plan dla innych

- powiedział szef tureckiego MSZ. Dodał również, że jeżeli plany te mają zostać opublikowane, to tylko razem. Podkreślił, że "nie ma mowy o kompromisie".

Podczas szczytu w Londynie Erdogan zgodził się przyjąć plan obronności dla Polski

W czasie środowego szczytu w Londynie doszło do spotkania prezydentów Polski, Litwy i Łotwy z tureckim prezydentem. W rozmowach uczestniczyli też premier Estonii i sekretarz generalny NATO. Po zakończeniu szczytu poinformowano, że prezydent Turcji Recep Erdogan zgodził się przyjąć plan obronności dla Polski i państw bałtyckich. 

Informację tę podał również Mariusz Błaszczak, minister obrony. Powiedział, że Turcja zgodziła się na przyjęcie planu, dzięki osobistej rozmowie Andrzeja Dudy z Recepem Erdoganem.

Decyzja o przyjęciu planu wymaga jednomyślności.

>>> Dlaczego Unia Europejska toleruje Erdogana? Zobacz wideo:

Więcej o:
Komentarze (421)
Turcja zablokuje plan obrony NATO dla Polski i krajów bałtyckich. "Nie ma mowy o kompromisie"
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 80 razy 66

  Partia Erdogana tez ma "Prawo" w nazwie.

  Czym bardziej pompatyczna nazwa, tym dalej od prawdziwej demokracji, i od prawdziwego znaczenia slow. Kapuscinski pisal kiedys o tych afrykanskich "partiach", ktore w jednej nazwie mogly zmiescic "Ludowo Demokratyczny Robotniczy Front Prawa, Swobody i Wyzwolenia", a tak naprawde nie byly niczym wiecej niz plemiennym gangiem rabusiow i gwalcicieli.

 • jurek4491

  Oceniono 83 razy 63

  Ha ha ha , a BUDYŃ odtrąbił że wszystko załatwił z Erdoganem na CACUSZKO - tyle mamy do gadania pod tymi rządami , wstali z kolan .

 • taroudant

  Oceniono 59 razy 49

  Duda, podobnie jak poseł Suski, niewiele rozumie z otaczającego świata. Może dlatego lubi spotykać się z Trumpem. Ich rozmowy muszą być jak bezładne gaworzenie 8-miesięcznych bobasków : a-gha, a-ghu, ahiahi, mmmmammma - a potem kupa w pampersa i kretyński uśmiech samozadowolenia.

 • antropoid

  Oceniono 56 razy 40

  Na PiSiorów wszyscy leją - łącznie z "sojusznikami" :)

  Ale nic - to postawimy Łuk Triumfu!

  Podatnik chętnie zasponsoruje.

 • magda_breslau

  Oceniono 52 razy 34

  Zapytajcie Macierewicza, co sadzi o weto Erdogano-Putina,

  bo jestem pewna, ze je skrycie popiera, ale moze sie wygada pajac.

 • uploadhelski

  Oceniono 34 razy 30

  Pod rządami PiS-u, geniusza prezydenta, geniusza premiera i genialnych ministrów spraw zagranicznych udało się nam prawie jednocześnie pogorszyć relacje z Iranem i Izraelem, co jest w świecie dyplomacji niezłym wyzwaniem. Jednocześnie trwale i niezłomnie podskakujemy Rosji, obrażamy Niemców, przypominamy Francuzom gdzie jest ich miejsce w świecie polityki. O współpracy z sąsiadami z południa można tylko powiedzieć, że akceptują nas ze względu na to, że napędzamy ich turystykę. Z Litwą tak sobie. Reszta, Węgry, Ukraina - te kraje zorientowały się, że liderem naszego ż Europy już nie jesteśmy.
  Pozostaje jeszcze jakimś PiS-owskim działaniem zerwać korzystne stosunki ze Szwecją, Norwegią i resztą z północy.

 • rafikman

  Oceniono 37 razy 29

  Ciekawe czy Maliniak strzelił sobie chociaż selfiaczka z Erdoganem w swoim stroju harcerza.

 • gj61

  Oceniono 34 razy 24

  Dzięki rozmowie z Dudą.... No, bez jaj!!! Wystarczy poczytać doniesienia prasowe sprzed tygodnia: Turcja zgadza się ale... I tu nic się nie zmieniło, puk, puk czas wrócić do rzeczywistości Duduś: nic nie znaczysz, twój autorytet.... zaraz, zaraz.... ty go nie masz.

 • von_rosen

  Oceniono 27 razy 23

  Kolejny sukces Pana Doktora Prezydenta Dudy! Ura! Ura! Ura!
  Druga kadencja już w kieszeni, nie warto prowadzić kampanii, 90% popiera Pana Doktora Prawa, naszego Prezydenta!
  (Dobrze piszę, Panie Prezesie?)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX