Francuskie Alpy miały być bazą rosyjskich szpiegów. Grupa odpowiada m.in. za otrucie Skripala

Kilkunastu agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego miało bazę we francuskich Alpach. Jak wynika z informacji, do których dotarł "Le Monde", tam przygotowywali plany dla swoich operacji. To grupa, która odpowiada za zabójstwa na terenie Europy i otrucie Siergieja Skripala.

Niemiecki MSZ poinformował w tym tygodniu, że dwóch pracowników rosyjskiej ambasady w Berlinie zostało uznanych za osoby niepożądane. Ma to związek ze śledztwem dotyczącym zabójstwa gruzińskiego obywatela w Berlinie. Jego śmierć może być kolejnym zabójstwem, w które zamieszane są rosyjskie służby i władze.

Tymczasem w czwartek francuski dziennik "Le Monde" opublikował informacje nt. międzynarodowego śledztwa dotyczącego całej grupy elitarnych rosyjskich szpiegów. Brytyjskie, francuskie i szwajcarskie służby wywiadowcze miały ustalić, że grupa 15 agentów supertajnej jednostki 29155 GRU - wywiadu wojskowego Rosji - działała w Europie w latach 2014-2018. Ich "specjalizacją" były zabójstwa. To oni mieli stać m.in. za nieudanym atakiem na Siergieja Skripala i właśnie otrucie byłego agenta zapoczątkowało europejskie śledztwo.

Zaplecze logistycznej supertajnej jednostki 

Członkowie grupy podróżowali po Europie, ale regularnie przebywali w tym samym czasie w regionie Górna Sabaudia (Haute-Savoie) we francuskich Alpach. Pojawiali się tam zarówno w małych i raczej mało dostępnych miejscowościach, ale też m.in. w turystycznym Chamonix. Region na pograniczu Francji i Szwajcarii miał służyć im jako zaplecze logistyczne i baza do przeprowadzania operacji w Europie, w tym także na Bałkanach, m.in. w Mołdawii i Czarnogórze. Grupa miała nie przeprowadzać akcji na terenie samej Francji, by nie przyciągać uwagi do swojej bazy. 

W Górnej Sabaudii zatrzymali się m.in. dwaj Rosjanie oskarżeni o atak na Skripala. Na miejscu nie znaleziono materialnych śladów pozostawionych przez agentów, ale potwierdzono miejsca ich pobytu. 

Angela Merkel ma się spotkać z prezydentem Władimirem Putinem 9 grudnia w Paryżu podczas szczytu w formacie normandzkim w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Więcej o:
Komentarze (123)
Francuskie Alpy miały być bazą rosyjskich szpiegów. Grupa odpowiada m.in. za otrucie Skripala
Zaloguj się
 • agenciputinawon

  Oceniono 48 razy 14

  Rosja to wyjątkowo bandyckie, zbrodnicze państwo od chwili ludobójczej rewolucji w której zbrodniarze przejęli władzę. USA i instytucje europejskie wysyłają w kosmos sondy i umieszczają w nim teleskopy, rozbudowują sieć radioteleskopów, dzięki którym poznajemy tajemnice budowy wszechświata, dokonują przełomowych często wynalazków w nauce i technice, medycynie, a sowiecka swołocz co najwyżej nadal morduje ludzi na całym świecie, próbują budować nowe bronie masowej zagłady a poddani Putina na wsiach mieszkają gorzej niż bydło w cywilizowanych państwach. Obłąkany zbrodniczy reżim doprowadzi kiedyś świat do zagłady.
  swojego

 • balcerowicz_musi_wrocic

  Oceniono 25 razy 9

  Tak szeroka działalność agenturalna (operacyjna), jaką Rosja prowadzi w całej Europie, nie obejdzie się baz takich baz. Jest mało prawdopodobne, aby francuski kontrwywiad tej aktywności nie zauważył.

 • envol

  Oceniono 9 razy 5

  Kacapy mają takie duże państwo a mimo wszystko jest im ciasno. Przed wszystkim gryzie ich to, że choć mają kasę, którą ukradli swoim rodakom i zniewolili kraj, nie mogą brylować na salonach Europy! Tutaj nigdy nie będzie miejsca dla postsowieckiej swołoczy. Paszoł von!

 • uploadhelski

  Oceniono 10 razy 4

  zamiast nieustannie pisać że ktoś "miał coś zrobić" napiszcie po prostu, że "podobno coś zrobił". Tekstów na gazeta.pI nie da się czytać z powodu infantylnych określeń, małego zasobu słownictwa (ciągle ktoś kogoś "miażdży") i regionalizmów.

 • phugoid

  Oceniono 16 razy 4

  mysle, ze kazdy pracownik ruskiej ambasady w wawce ma tu troll konto i wypisuje lub tylko minusuje :) ot! gieroje!

 • fox.foksinski

  Oceniono 24 razy 4

  Ale tu ruskich troli....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX