Erdogan się zgodził. NATO ma nowy plan obrony dla Polski i krajów bałtyckich

Turcja zgodziła się na plan obronnościowy NATO dla Polski i krajów bałtyckich. Poinformowano po zakończonym właśnie szczycie Sojuszu w Londynie.

Turcja groziła wcześniej, że nie podpisze strategii dla Europy Wschodniej, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają syryjskich Kurdów za terrorystów. Weto prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana oznaczałoby, że dokument w ogóle nie zostanie przyjęty.

Erdogan zgodził się przyjąć plan obronności dla Polski

Wprowadzenie planu poprawy obrony krajów bałtyckich: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wymagało formalnej zgody wszystkich 29 państw członkowskich NATO. Turcja wyrażała wątpliwości co do tego planu, ponieważ chciała, by NATO formalnie uznało kurdyjskie LJS (Ludowe Jednostki Samoobrony) za terrorystów.

Nie wiadomo na razie na jakich warunkach zawarto kompromis. Poinformowano jedynie, że w czasie szczytu doszło do spotkania prezydentów Polski, Litwy i Łotwy czyli Andrzeja Dudy, Gitanasa Nauseda i Egilsa Levitsa z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. W rozmowach uczestniczyli też też premier Estonii Jurim Ratasem i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak podaje Onet, ten ostatni przekazał na konferencji:

Dzisiaj uzgodniliśmy aktualizację planów dla Polski i państw bałtyckich. Jestem z tego zadowolony.

Andrzej Duda jeszcze przed wylotem na szczyt NATO rozmawiał z Erdoganem przez telefon, szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski zapewniał, że była to konwersacja owocna. 

Przyjęta mimo napięć wspólna deklaracja potwierdza jedność Sojuszu ii zobowiązanie zapisane w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, w myśl którego atak na jednego sojusznika będzie uważany za atak na wszystkich. 

>>> Trump w Londynie musi myśleć o USA. Cały czas wisi nad nim widmo impeachmentu. Wyjaśniamy, o co w tym chodzi:

Podczas zakończonego w środę szczytu NATO w Londynie problemem było nie tylko weto Erdogana. W stolicy Anglii powrócił temat słów Emmanuela Macrona na temat Sojuszu, który powiedział, że NATO cierpi na "martwicę mózgu", co spotkało się z krytyką m.in. sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga. Donald Trump nazwał je z kolei "paskudnymi". - To bardzo obraźliwe dla wielu sił, również dla człowieka, który robi bardzo dobrą robotę zarządzając sojuszem - mówił Donald Trump, dodając przy tym, że Sojusz nadal odgrywa ważną rolę, zwłaszcza teraz, gdy go uelastyczniono.

Czytaj też: Turcja stawia ultimatum, Macron obstaje przy "martwicy mózgu". Trump o słowach prezydenta Francji: Paskudne

Będzie reforma NATO

Podczas szczytu w Londynie przywódcy 29 krajów członkowskich zdecydowali również o powołaniu grupy ekspertów, która opracuje reformę Sojuszu. Politycy zgłosili także oddziały swoich wojsk do dyżurów bojowych NATO w ramach inicjatywy gotowości bojowej, nazywanej 4x30. Szczyt zdecydował też o ustanowieniu kosmosu jako sfery działań Sojuszu. Chodzi głównie o zabezpieczenie komunikacji satelitarnej przed atakami hakerskimi.

Przywódcy krajów NATO potwierdzili też w deklaracji końcowej, że Sojusz jest jednością, a najważniejszą zasadą jego działania jest zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

Rozmawiano też o relacjach z Rosją, Chinami, o misjach w Iraku i Afganistanie, wydatkach na obronność i bezpieczeństwie nowych technologii w tym sieci 5G. Następny szczyt zaplanowano na rok 2021. Spotkanie szefów krajów członkowskich zostało zorganizowane w 70. rocznicę powstania Sojuszu. 

Więcej o:
Komentarze (166)
Erdogan się zgodził. NATO ma nowy plan obrony dla Polski i krajów bałtyckich
Zaloguj się
 • lubat

  Oceniono 21 razy 11

  "Nie wiadomo na razie na jakich warunkach zawarto kompromis."
  Naprawdę nie wiadomo? Ja wiem, bo Erdogan na pewno nie ustąpił w sprawie Kurdów, tak jak nie ustąpił w sprawie S-400.
  Nikt tego nie powie ani nie napisze, ale sprzedaliśmy Kurdów. Tak jak sprzedali nas Alianci w 1945. Taka jest Realpolitik. Jeśli mamy w tym interes to też "sprzedajemy" innych.

 • plastikpiokio

  Oceniono 15 razy 11

  ciekawe ---faszystowski dyktator decyduje o naszym być lub nie być ----brawo on-- dobre panisko .

 • kina9

  Oceniono 13 razy 7

  Podobno na ostatnim spotkaniu NATO w Londynie podpisano " tajny protokół".
  Członkowie Sojuszu zobowiązali się kupić od Polski technologię produkcji różańców. Ich właściwości obronne zostały przetestowane w czasie manewrów
  przeprowadzonych na polskich granicach kilka lat temu, kiedy to polscy patrioci
  otoczyli granice polski łańcuchem różańcowym.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 6

  No to co ustalił Duda i Erdogan odnoście Kurdów?

 • baby1

  Oceniono 12 razy 6

  Pogadali, popili, coś tam dziennikarzom powiedzieli i tyle z tego wynika.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 7 razy 5

  Nasz Prezio na niby, gdzie się tak wydzierał,że żyłki mu wyszły na karku?

 • kolona

  Oceniono 11 razy 5

  europa sprzedała Kurdów, tak jak i amerykanie. Erdogan dopiął swego. Grecjo..... drżyj.... ciebie też sprzedadzą Turkowi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX