Wydalono dwóch pracowników rosyjskiej ambasady w Berlinie. W tle zabójstwo Gruzina

Niemcy wydaliły dwóch pracowników ambasady rosyjskiej po tym, jak prokuratura federalna oświadczyła, że ma "wystarczające dowody" na to, że Moskwa lub rząd czeczeński usankcjonował zabójstwo czeczeńskiego separatysty w Berlinie.

Prokurator federalny w Karlsruhe (południowo-zachodnie Niemcy) ogłosił w środę 4 grudnia, że zastrzelenie Zelimchana Changoszwilego w sierpniu 2019 roku jest aktem "o najwyższym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa" i zapowiedział, że przejmie śledztwo w tej sprawie. W związku z tym komunikatem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec poinformowało ambasadora Rosji w Berlinie, że dwóch jego pracowników zostało wydalonych. Niemieckie MZS powołało się na odmowę Kremla we współpracy w dochodzeniu dotyczącym zabójstwa Changoszwilego.

Niemcy. Zabójstwo Zelimchana Changoszwilego

Przypomnijmy, że 40-letni Changoszwili został zastrzelony w parku Tiergarten w centrum Berlina tuż przed południem 23 sierpnia 2019 roku. Sprawca podjechał do niego na rowerze i wystrzelił z pistoletu Glock. Niemiecki prokurator federalny oświadczył, że rosyjski wywiad zaklasyfikował Changoszwilego - etnicznego Czeczena pochodzącego z północno-wschodniej Gruzji - jako członka organizacji terrorystycznej "Emirat Kaukaski". Wiadomo, że Changoszwili uczestniczył w drugiej wojnie czeczeńskiej (1999-2009) po stronie czeczeńskich separatystów. W 2002 roku w Rosji został oskarżony o terroryzm. W 2015 roku w stolicy Gruzji, Tbilisi, próbowano go zabić. Po tym zdarzeniu Changoszwili wyjechał z rodziną na Ukrainę, a następnie do Niemiec. 

>>> Gruzja się zmniejsza. Żołnierze postawili płot na środku wioski

Człowiek podejrzany o zabójstwo Changoszwilego został aresztowany przez policję w chwili, gdy próbował pozbyć się broni, z której zastrzelono Czeczena. Człowiek ten odmówił współpracy ze służbami. Ustalono, że podejrzany o zabójstwo przedostał się do Niemiec, używając rosyjskiego paszportu wydanego na nazwisko Vadim Sokołow. Eksperci zakwestionowali autentyczność dokumentu. W trakcie dochodzenia ustalono, że zabójcą jest Vadim Krasikow - człowiek, którego w 2013 roku ścigano za zabójstwo rosyjskiego biznesmena. Wiadomo, że przyleciał on z Moskwy do Paryża, posługując się wizą pracowniczą, z której wynikało, że Vadim Sokołow pracuje jako inżynier budowlany w firmie ZAO RUST z Petersburga. Badania przeprowadzone przez niemieckich prokuratorów wykazały jednak, że firma ta zatrudniała tylko jednego pracownika, a numer faksu łączył firmę z ministerstwem obrony Federacji Rosyjskiej - relacjonuje "The Guardian"

Rosja "podejmie działania" w odpowiedzi na decyzję Niemiec

Niemiecki prokurator federalny oświadczył, że nic nie wskazuje na to, że zabójstwo Zelimchana Changoszwilego zostało zlecone przez podmiot niepaństwowy. W czasie dochodzenia nie znaleziono też motywu osobistego ani związków tej sprawy z terroryzmem lub przestępczością zorganizowaną. W związku z tymi ustaleniami, Niemcy uznały dwóch rosyjskich urzędników za osoby niepożądane i wydaliły ich. Rząd niemiecki zastrzegł sobie prawo do podjęcia nowych środków, jeśli Moskwa nie będzie współpracować w dochodzeniu w sprawie zabójstwa obywatela Gruzji w Berlinie - informuje rosyjska agencja TASS. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało z kolei, że "Rosja podejmie działania w odpowiedzi na wydalenie z Niemiec jej dyplomatów", a zachowanie strony niemieckiej uznało za "bezpodstawne i nieprzyjazne". 

Więcej o:
Komentarze (92)
Niemcy. Wydalono dwóch pracowników rosyjskiej ambasady. W tle zabójstwo Gruzina
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 22 razy 12

  A na wschodzie bez zmian, tylko znowu przesuwa się na zachód. Dziś już nie trzeba czołgów, suweren sam chce.

 • obeznany

  Oceniono 26 razy 10

  >>>> Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (...) zachowanie strony niemieckiej uznało za "bezpodstawne i nieprzyjazne". <<<

  No bo jakie podstawy Niemcy mogą mieć wobec zabójcy poszukiwanego najpierw przez interpol na zlecenie Rosji, co nagle bez podania przyczyn zostało przez Rosję odwołane po czym ów zabójca zjawił się w Niemczech ze świerzutkim paszportem Federacji Rosyjskiej wydanej na osobę, która nie istnieje i której nikt nie zna w firmie, w której ma ponoć pracować?

  Nu kak….?

 • 2.big

  Oceniono 22 razy 8

  Moskiewska szkoła dyplomacji 😁

 • as31

  Oceniono 13 razy 5

  Ależ sensacja... Stare, znane sowieckie metody.

 • white_lake

  Oceniono 6 razy 4

  emirat kaukaski? cóż, mała szkoda, krótki żal :)
  ale akcja jak z thrillera

 • czizus

  Oceniono 28 razy 4

  A ten debil Macron che jakiegoś zbliżenie z tą bandycką Rosją. To kraj ewidentnie bandycki a struktury rządowe nie różnią się niczym od mafijnych. Podobnie jak mafia mordują kogo chcą, gdzie chcą i czym chcą(polon, bronią chemiczną nowiczok, . . . ) a jakieś tam traktaty i zasady . . . . . . . . . !!! To nie dla Kremla. Kraj do cna skorumpowany, absolutnie niewiarygodny, . . . . nawet instytucje państwowe zajęło się dopingiem rosyjskich sportowców na masową skalę i fałszerstwami ich próbek , też na masową skalę. Dno!
  I ten francuski kretyn chce z takim krajem jakichś partnerstw!!!!

 • verdura2763

  Oceniono 13 razy 3

  Wszędzie gdzie czuć ruskimi onucami, tam możemy być pewni że jest syf, gnój ,brud, grabież, morderstwa, gwałty, tyle wacioki można o was powiedzieć.

 • ad2009

  Oceniono 13 razy 3

  Bardzo mi sie spodobala ta rosyjska firma z jednym pracownikiem. Uzywajaca faksu...A na haslo "Rosja" natychmiast pojawiaja sie towarzysze stamtad

 • byann

  Oceniono 4 razy 2

  hahahahah
  ... numer faksu łączył firmę z ministerstwem obrony Federacji Rosyjskiej...
  oświadczył, że nic nie wskazuje na to, że zabójstwo Zelimchana Changoszwilego zostało zlecone przez podmiot niepaństwowy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX