Erdogan grozi odrzuceniem NATO-wskiego planu obrony przed Rosją. Rozmawiał z Dudą

- Turcja sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony dla państw bałtyckich i Polski, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają kurdyjskich ugrupowań, z którymi walczy Ankara, za terrorystów - powiedział Recep Erdogan przed wylotem do Londynu na szczyt Sojuszu. Prezydent Turcji zaznaczył, że rozmawiał w poniedziałek z prezydentem RP Andrzejem Dudą i zgodził się spotkać z nim i przywódcami krajów bałtyckich w Londynie.

W komentarzu dla PAP Krzysztof Szczerski potwierdził, że prezydent Duda rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Turcji. - To była dobra rozmowa, prezydent liczy na jej kontynuowanie podczas spotkania przywódców w Londynie - powiedział szef gabinetu Dudy.

"Turcja wzięła Europę Wschodnią jako zakładnika"

O tym, że Turcja odmówi poparcia planu obrony NATO dla krajów bałtyckich i Polski, jeżeli Sojusz nie zaoferuje Ankarze większego wsparcia politycznego w walce z kurdyjską milicją YPG w północnej Syrii informowała we wtorek agencja Reuters

Podczas rozpoczynającego się we wtorek szczytu NATO w Londynie jego uczestnicy będą starali się wypracować formalną zgodę wszystkich 29 państw członkowskich na plan militarny obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w przypadku rosyjskiego ataku. Bez zgody Turcji, szybkie wzmocnienie mechanizmów obronnych w krajach bałtyckich i w Polsce będzie trudne dla NATO.

"Turcy wzięli Europę Wschodnią jako zakładnika i blokują zatwierdzenie planów wojskowych, dopóki nie uzyskają ustępstw" - powiedział kilka dni temu jeden z dyplomatów komentując sprawę.

>>> Chcesz wiedzieć co Turcja robi w Syrii? Zobacz wideo:

Szczyt NATO w czasie napięć między USA, Francją i Turcją

Szczyt NATO organizowany jest głównie, by uczcić jubileusz jego powstania. Jednak uroczystości zbiegają się w czasie z ostrymi spięciami Stanów Zjednoczonych, Francji i Turcji. Chodzi zarówno o finansowanie obronności, jak i zarzuconą przez francuskiego prezydenta krajom europejskim bezczynność i zbyt wielką ufność w siłę USA.

W czasie dyskusji poprzedzającej otwarcie szczytu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg będzie przekonywał, że spory w Sojuszu istniały zawsze i nie są one oznaką słabości grupy. “NATO to 29 demokratycznych krajów z obu stron Atlantyku. Różnice między nami widać już było w czasie kryzysu sueskiego w 1956 roku. Naszą siłą jest jednak to, że pomimo tych różnic potrafimy się zjednoczyć wokół najważniejszego zadania, czyli wzajemnej obrony” - mówił kilka dni temu Stoltenberg.

W dyskusji organizowanej przez takie instytuty jak Atlantic Council, Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa czy Globsec weźmie też udział prezydent Andrzej Duda.

W samym NATO tymczasem trwają prace nad nową strategią Sojuszu. Niemcy i Francja zaproponowały stworzenie “grupy mędrców”, którzy do 2021 roku mieliby przygotować plan zmian w Sojuszu. Reformy w NATO rozpoczęto kilka dni temu po aneksji Krymu przez Rosję. Sojusz stworzył nowe siły szybkiego reagowania, wysłał dodatkowe oddziały na wschód Europy i naciska na kraje członkowskie, by te przeznaczały odpowiednio duże kwoty na wojskowość. Zmieniana jest też struktura dowodzenia. W Unii Europejskiej trwa z kolei dyskusja nad ewentualnym stworzeniem europejskich sił obronnych, które nie byłyby zależne od Stanów Zjednoczonych.

Więcej o:
Komentarze (101)
Erdogan grozi odrzuceniem NATO-wskiego planu obrony przed Rosją. Rozmawiał z Dudą
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 22 razy 18

  Czy ktoś słyszał kiedyś aby Duda przeprowadził z kimś niedobra rozmowę? Nawet jak leżał pod biurkiem Trumpa to była to konstruktywna rozmowa po powstaniu z kolan😂😂😂

 • polakadam

  Oceniono 17 razy 9

  Turek już wcześniej pokazał jaki jest wiarygodny. Kupuje od ruskich sprzęt wojskowy, okupuje część Syrii a teraz chce jeszcze żeby państwa demokratyczne zgodziły się na wybicie Kurdów.
  Olać tego małego hitlerka. Rosja nikogo nie zaatakuje . Ale z kolei ten baran gotów jest zrobić ludobójstwo na Kurdach tak samo jak zrobili sto lat temu na Ormianach.

 • antipatico

  Oceniono 15 razy 9

  Putin na chwilę oderwie się od troski o zdrowie szeregowego prezesa, co rozwala Polskę by podziękować Erdoganowi, co rozwala NATO.

 • c.t.k

  Oceniono 12 razy 8

  Sprzedaliśmy Libijczyków, Irakijczyków, sprzedamy Kurdów, Irańczyków. Tacyśmy ch*uje.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 6

  Nigdy żaden Amerykanin ani Europejczyk nie odda życia za jakąś leżącą na zadupiu świata Polskę. Naród Panów nigdy tego nie zrozumie ...

 • czechy11

  Oceniono 14 razy 6

  Jak Anżej Doda Pie...ięty rozmawiał to możemy spać spokojnie. 😂😂😂😂😂

 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy 5

  "Prezydent Turcji zaznaczył, że rozmawiał w poniedziałek z prezydentem RP Andrzejem Dudą"
  =========================================
  No to miał pecha i nic nie wskórał, bo ten od którego zależą decyzje, przecież liże sobie kolano na w szpitalu i zastanawia się czy tym razem ordynator przywiezie mu do domu kule zwykłe, czy może już złote - choć skromne oczywiście :-)

 • optymistaa43

  Oceniono 7 razy 5

  Oby tylko do "grupy medrcow" nie wytypowano MOCARSTWA p t Polska bo wyslemy tam medrca -ruskiego szpiega Macierewicza i nastepnego dnia do Moskwy splynie cyrylica pisany raport.

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 5

  Ciekawe kto byłby lepszy w konstruktywnej roMowie z Erdoganem: Andrzej Duda czy Leśne Ruchadlo wspierane przez Seba sra do chleba. Tak czy inaczej budujcie schrony nad waszym bezpieczeństwem czuwa PiS to gromadźcie puszki😂😂😂😂😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX