1 000 000 000 000 rubli i ruszyła "Siła Syberii". Putin i Xi otworzyli największy gazociąg w historii Rosji

- Ten krok wyprowadza rosyjsko-chińską współpracę strategiczną w energetyce na nowy poziom - powiedział Władymir Putin tuż przed wydaniem polecenia, aby uruchomić gazociąg. Gazprom ma przez 30 lat dostarczyć Chinom łącznie ok. 1 bilion metrów sześciennych gazu o wartości około 400 mld dolarów!

Otwarcie "Siły Syberii" było historycznym momentem. Putin podkreślił, że przypada ono w 70. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Rosją a Chinami. Prezydent Rosji wraz z przywódcą Chin Xi Jinpingiem i szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem odbyli transmitowaną przez telewizje wideokonferencję, podczas której publiczność mogła zobaczyć jak zaczyna płynąć gaz.

"Najlepszy przyjaciel" i najbardziej obiecujący klient

Jak podaje CNN, łączna długość rur, przez które gaz przesyłany jest z Jakucji przez obwody irkucki i amurski do Chin, wynosi około 3 tys. kilometrów. Do 2022 r. dostawy gazu przez nowy gazociąg mają zaspokajać 10 proc. chińskiego popytu na ten surowiec. Powstanie "Siły Syberii" kosztowało łącznie ponad bilion rubli: budowa samego rurociągu pochłonęła 770 miliardów rubli, zaś inwestycje w wydobycie gazu - 430 miliardów rubli. Dzięki inwestycji Chiny staną się drugim po Niemczech największym klientem Gazpromu.

Gazociąg 'Siła Syberii'Gazociąg 'Siła Syberii' Gazprom / https://www.gazprom.com/projects/power-of-siberia/

W kwietniu amerykański gigant naftowy ExxonMobil ogłosił 20-letnią umowę na dostawy do Chin skroplonego gazu ziemnego. "Siła Syberii" jest elementem Chińskich starań o zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla - kraj ten zmaga się z wyjątkowo dużym zanieczyszczeniem powietrza. Władze szacują, że do 2030 r. gaz ziemny zapewni 15 proc. chińskiego miksu energetycznego.

>>> Chiny są coraz bardziej pewne swojej globalnej pozycji. Zobacz jak celebrowały 70-lecie powstania ChRL:

Przewidziana na 30 lat umowa pomiędzy Rosją i Chinami została podpisana w 2014 r., kiedy - po aneksji Krymu - państwa Unii Europejskiej zaczęły wykonywać kroki mające na celu zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji. Relacje pomiędzy Pekinem i Moskwą zacieśniły się od czasu przejęcia władzy przez Xi Jinpinga. W czerwcu Putin powiedział, że osiągnęły one "bezprecedensowy poziom", a przywódcę Chin określił swoim "najlepszym przyjacielem".

Więcej o:
Komentarze (84)
1 000 000 000 000 rubli i ruszyła "Siła Syberii". Putin i Xi otworzyli największy gazociąg w historii Rosji
Zaloguj się
 • incipit

  Oceniono 17 razy 13

  Zera też trzeba umieć liczyć. Poprawcie te banialuki, bo przedszkolakom mącicie w głowach.

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 12

  Chiny po takim zastrzyku energetycznym, znowu przyspieszą gospodarczo. A wy się dalej onanizujcie świnoujskim gazoportem im. Lecha Kaczyńskiego.
  I zbudujcie drugi na Zalewie Wiślanym, żeby jakiś pożytek był z tego waszego Przekopu Mierzei

 • edi54

  Oceniono 13 razy 9

  Wszystkim tu rusofobom chciałbym przypomnmiec ,ze ledwo kilkanascie dni temu Rosjanie otwarli nowoczesna autostrade : Moskwa - Petersburg. Ruruciąg "Siła Sybiru" to nie tylko potężna ale bardzo nowoczesna technologia .Nienawistnikom trzeba tez przypomnieć ,ze na wczorajszej konferencji w Soczi prezydent Putin zapowiedział szybkie wyposażenie marynarki wojennej w nowoczesne rakiety "Cyrkon" , wystrzeliwane także z pod wody. Nam nie zagrażaja ....bo czyz my mamy jeszcze okręty wojenne?

 • darr.darek

  Oceniono 19 razy 9

  Niezłą liczbę wymyśliliście 1 000 000 000 000 000 000 rubli.
  To jest PKB Rosji za okres 20 tysięcy lat. Szacun :-)

 • bratjolki

  Oceniono 12 razy 8

  Narazie z artykułu wynika ze pracownicy redakcji GW (Polacy?) nie umieja liczyć.
  Ruscy i Chińczycy zaś potrafią nieźle.

 • priekrasna.brunhilda

  Oceniono 16 razy 8

  Troll zigzaur porobił się w majty na wieść o tym wydarzeniu. Zaraz ten staruch napisze, że rury tego gazociągu są z tektury.

 • bratjolki

  Oceniono 20 razy 8

  Ruscy połączą wszystkie rury, podłącza Europe południowa via Turcja i .zrobia terminal LNG nad Pacyfikiem i przestaną być zależni od jednego odbiorcy oraz utrzymywać Upadlinę (5%budzetu "państwa") z haraczy za przesył oraz pozwalając im na kradzież surowca
  Hałas o zależność Europy od Rosji oraz sprzeciw budowie Nord Stream2 przez USA dotyczy tego ze US straci teraz możliwość szantażowania Europy przerwami w dostawach czy zakręceniem kurka nie przez Rosję ( która nigdy - nawet przy upadku ZSRR czy zimnej wojnie tego nie zrobiła) lecz przez swoich polskich i upadlinskich wasali którzy kontrolują rury. Ot i historia szczekania na NS2.
  W międzyczasie mamy kontrakt na drogi skroplony smród z USA pod warunkiem... ze będą bazy i zakupy złomu. Poznamy jeszcze co to jest zależność paliwowa.
  PS
  Dlaczego UK ma stałe kontrakty na Ruski gaz skoro tak im blisko do US? Skripal to zslstwił?

 • 23tryt

  Oceniono 18 razy 8

  milion rubli = 16 tys $
  miliard rubli = 16 mln $
  trylion rubli = 16 biliardów dolarów = około 1000 x wartość gospodarki w USA

 • dlugi48

  Oceniono 20 razy 8

  No i mają wszystkich w dupie. A tak mieliśmy nadzieję, że ich wykończymy tymi naszymi sankcjami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX