Kim jest "Kapitan Narwal"? Brytyjczycy pod wrażeniem postawy Polaka, który walczył z terrorystą

Polak, który próbował powstrzymać terrorystę atakującego przechodniów na London Bridge w Wielkiej Brytanii, zachowuje dużą anonimowość. Ze względu na bezpieczeństwo mężczyzny nie są ujawniane informacje na temat jego nazwiska czy też wyglądu.

Do mediów nie dociera zbyt wiele informacji na temat bohaterskiego Polaka, który kłem narwala próbował powstrzymać 28-letniego terrorystę Usmara Khana. Łukasz w walce z napastnikiem został aż pięciokrotnie raniony nożem.

Londyn: kim jest Polak, który bohatersko walczył kłem narwala z terrorystą?

Polak został już jednak wypisany z londyńskiego szpitala, gdzie przebywał od piątku, kiedy doszło do ataku. O Łukaszu wiadomo tylko tyle, że jest pracownikiem lokalu gastronomicznego znajdującego się w budynku Fishmongers' Hall. Zmywając naczynia miał usłyszeć krzyki zaatakowanych ludzi. Mężczyzna wybiegł wtedy na górę, zdjął ze ściany kieł narwala i pobiegł pomóc ratować poszkodowanych.

Szczegóły na temat samej interwencji Polaka zdradził jego pracodawca Toby Williamson. To właśnie w rozmowie z dziennikarzami Sky News ujawnił, że Łukasz doznał poważnie wyglądających ran. Williamson ubolewał również, że na terenie budynku nie znajdowały się kamery, które uwieczniłyby szybką reakcję Polaka. Z drugiej strony stwierdził: "Pewnie już nie zobaczycie Łukasza. Przede wszystkim dlatego, że jest on bardzo skromny".

Bohaterom podziękowała królowa i premier. O Polaku piszą także brytyjscy dziennikarze

Łukasz, tak jak dwóch pozostałych przechodniów, którzy podjęli walkę z terrorystą, został uhonorowany rysunkiem wykonanym przez Boba Morana z dziennika "The Daily Telegraph". Mężczyźni przedstawieni zostali jako superbohaterowie przypominający trochę postaci z komiksów Marvela. Polak został nazwany "Kapitanem Narwala". Bohaterska reakcja spotkała się z uznaniem także królowej Elżbiety II, premiera Borisa Johnsona oraz burmistrza Londynu Sadiq Khana.

Na postawę Polaka uwagę zwrócili też brytyjscy dziennikarze. Piers Morgan napisał m.in. "Facet z kłem wieloryba to polski szef kuchni o imieniu Łukasz. Warto zapamiętać, gdy następnym razem ktoś powie:
"wpuściliśmy zbyt wielu mieszkańców Europy Wschodniej do tego kraju”" - napisał na swoim Twitterze dziennikarz.

Pod wrażeniem Łukasza był także dziennikarz stacji LBC Matthew Thompson ("Przeklęci Polacy. Przyjeżdżają tu i eliminują naszych terrorystów") oraz były policjant Clive Allan: "Wystarczy powiedzieć cytując inny wpis: 'Przeklęci Polacy przychodzą do nas, podejmują pracę, ratują nam życie!' Robią to od 80 lat. Pozdrawiam Lukasza i naszych polskich przyjaciół. Masz wdzięczność Brytyjczyków. Jesteś prawdziwym bohaterem!". Dziennikarz Dan Walker z BBC napisał: "Ci kolesie są niesamowici. Terrorysta zabił już 2 osoby, zranił innych, a oni ścigają go z kłem wieloryba i gaśnicą. Ma na sobie kamizelkę samobójczą, o której nie wiedzą, że jest podróbką. Niesamowite. Prawdziwi bohaterowie".

 
Więcej o:
Komentarze (120)
Kim jest "Kapitan Narwal"? Brytyjczycy pod wrażeniem postawy Polaka, który walczył z terrorystą
Zaloguj się
 • niejudzik

  Oceniono 62 razy 54

  Jeden rodak ze zmywaka zrobił więcej dobrego dla wszystkich Polaków mieszkających na wyspach, niż kolejni trzej ministrowie spraw zagranicznych obecnej ekipy razem wzięci...

 • strange_email

  Oceniono 24 razy 22

  Pan Lukasz juz nigdy w zyciu nie powinien zaplacic za obiad czy drinka w Londynie. Co za niesamowity gosc!

 • obeznany

  Oceniono 40 razy 16

  Teraz Panie Łukaszu kolej na następny krok odważnego człowieka z kręgosłupem moralnym:
  Wyraźnie odmówić przyjęcia jakichkolwiek odznaczeń i zaszczytów ze strony pisowskich glizd jak Morawiecki, Duda, Ziobro, które już zwietrzyły, że mogą się Pańskim kosztem lansować.

 • mistermadmat

  Oceniono 19 razy 13

  Łukasz szacun chłopie !!!!!!!!!!!!Nie daj się tylko wciągnąć w gierki Matołuszka i spółki sutenerów .

 • staefun

  Oceniono 15 razy 13

  Szef kuchni zmywał naczynia? Szacun.

 • jezus.chytrus.krulem.polski

  Oceniono 15 razy 9

  "Bloody Poles. Coming over here. Taking out our terrorists. Taking out our terrorists. "
  to nawiązanie do: Taking out our job. - taka gra słów

 • rikol

  Oceniono 20 razy 8

  Jak powiedział kiedyś Churchill - nie chcieliśmy wojny, mamy i hańbę i wojnę. To dotyczy również obecnej sytuacji z islamem. Można to zamiatać pod dywan ile tylko się chce, ale to i tak wyjdzie. Przypominam, ze większość niemców to też byli porządni ludzie, a mimo tego niemcy doprowadziły do II wojny światowej.

  Łukasz to prawdziwy Europejczyk i chrześcijanin - nawet jeśli jest niewierzący. Narażać swoje życie dla innych to baza chrześcijaństwa. Zupełne przeciwieństwo islamu, gdzie największym honorem jest śmierć dla allacha,a największym przekleństwem dla mężczyzny jest śmierć naturalna. Różnica kultur jest gigantyczna i nie da się tego pogodzić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX