USA. Katastrofa samolotu w Dakocie Południowej. Dziewięć osób nie żyje, w tym dwoje dzieci

Dziewięć osób, w tym dwoje dzieci poniosło śmierć w katastrofie małego samolotu w Południowej Dakocie w Stanach Zjednoczonych. Trzy osoby zostały ranne. Maszyna typu Pilatus PC-12 rozbiła się zaraz po starcie z lotniska w mieście Chamberlain.

Jak informują amerykańskie władze lotnicze, na pokładzie było 12 osób. Wśród ofiar jest pilot. Osoby, które przeżyły wypadek przewieziono do szpitala w Sioux Falls.

>>> Jak samoloty współpracują z lotniskami? Zobacz wideo:

Katastrofa lotnicza w Dakocie

Samolot leciał z Chamberlain do Idaho Falls w stanie Idaho.

Na miejscu pracują już eksperci z federalnej agencji lotniczej i z Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu, którzy wyjaśnią przyczyny katastrofy, podaje AP News.

Południowa Dakota jest jednym z rejonów, gdzie wydano ostrzeżenie przed zamieciami śnieżnymi. Ich fala przemieszcza się przez Stany Zjednoczone na wschód.

Więcej o:
Komentarze (15)
USA. Katastrofa samolotu w Dakocie Południowej. Dziewięć osób nie żyje
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 8 razy 4

  >'na pokładzie było 12 osób'
  To był szwajcarski Pilatus PC-12. Dopuszczony do 10 osób w tym 1 pilot.

 • lokis_jarl

  Oceniono 5 razy 1

  Typuję na oblodzenie samolotu. Albo w ogól, albo źle wykonane usuwanie lodu z skrzydeł i kadłuba, lub po prawidłowym odlodzeniu maszyna zbyt długo czekała na start i lód ponownie osadził się na samolocie. Małe maszyny są zwykle przesuwane za duże w kolejce do startu. Druga podobna katastrofa, poprzednia w 2009 roku w marcu, oblodzone skrzydła przy podchodzeniu do lądowania. Tutaj źle zadziała własna instalacja roztapiająca lód na skrzydłach lub nie została włączona. Samolot spłonął doszczętnie. Samolot jest udaną konstrukcją szwajcarskiej firmy Pilatus. Kadłub i skrzydła są produkowane od 2011 roku w Świdniku.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 11 razy 1

  A ilu ludzi co tydzień ginie w Polsce na drogach? Nieważne, że wiadomość z dudy wzięta; ważne, że z HAMERYKI! Klękajcie narody!

 • osobaniepozadana

  Oceniono 2 razy -2

  no i to jest niezwykle istotna informacja, dziękuję

 • wredek123

  Oceniono 11 razy -3

  No KU.A... a o wypadku kolo pizza Hut w Perry (OK) gdzie dwa "jeepy" się stuknęły nikt nie napisał!! skandal!!😱😱😱
  ... cenie dobre dziennikarstwo.... tylko gdzie je teraz znaleźć?🤔

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX