Atak w Londynie. W chwili zamachu miał na kostce elektroniczną bransoletę. Kim jest Usman Khan?

Usman Khan, terrorysta, który nożem zabił w Londynie dwie osoby, rok temu został warunkowo zwolniony z więzienia. Odsiadywał wyrok za działalność terrorystyczną. Należał do powiązanej z Al-Kaidą organizacji, która planowała zamachy m.in. na brytyjski parlament i Borisa Johnsona.

W piątek na London Bridge, tuż obok budynku Fishmongers' Hall, gdzie odbywała się konferencja dotycząca resocjalizacji przestępców, doszło do ataku nożownika. Zginęły dwie osoby, kilka zostało rannych. Mężczyzna miał na sobie atrapę ładunków wybuchowych. Najpierw został przy udziale polskiego obywatela obezwładniony, później zastrzelony przez policję. Wiadomo już, że sprawcą był Usman Khan, jeden z uczestników panelu w Fishmongers' Hall. Do ataku na moście przyznało się już tzw. Państwo Islamskie.

Jak informują niektóre brytyjskie media 28-letni terrorysta w chwili zamachu miał na kostce elektroniczną bransoletę. Mężczyzna w 2012 r. został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem. Khan należał do powiązanej z Al-Kaidą grupy, oskarżanej o planowanie zamachów m.in. na brytyjski parlament, ambasadę USA w Londynie oraz Borisa Johnsona, wówczas burmistrza Londynu.

Kim jest Usman Khan, zamachowiec z London Bridge?

Mężczyzna przyznał się do zarzutu współpracy przy planowaniu zamachów. Jak podają brytyjskie media, m.in. Sky News, Khan był związany z kontrowersyjnym islamskim duchownym z Anjemem Choudarym - jedna z najważniejszych postaci islamskiego radykalizmu na Wyspach. W 2016 r. Choudary został skazany za wspieranie ISIS. Islamski duchowny wyszedł na wolność w październiku 2018 r., ale pozostał pod ścisłym nadzorem brytyjskich służb. 

Niedługo po nim więzienie opuścił właśnie Khan. Mężczyznę zwolniono warunkowo, mieszkał w hrabstwie Staffordshire. Policja ustala, czy w zamach zamieszane były inne osoby. Oficjalnie na razie nikt nie jest poszukiwany. 

Co ciekawe Usman Khan, będąc w więzieniu, wnioskował o udział w programie "deradykalizacji". W liście do swojego prawnika pisał, że chce nauczyć się odpowiedniej wykładni Islamu na kursie organizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a później "żyć jak dobry muzułmanin".

>>> Nowa twarz Al-Ka'idy:

Boris Johnson o przedterminowym zwolnieniu Khana

Dlaczego Khan, który odsiadywał wyrok za terroryzm, wyszedł warunkowo z więzienia przed upływem kary? Zarówno premier Boris Johnson, jak i jego polityczny konkurent, lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, stwierdzili, że problemem jest system warunkowych zwolnień w Wielkiej Brytanii.

- Błędem było pozwolić, aby poważni i brutalni przestępcy wcześnie wychodzili z więzienia - powiedział Johnson. Premier dodał, że system pod tym względem "po prostu nie działa". - Jestem zdania, że praktyka automatycznego skracania wyroku o połowę i wypuszczania na wolność naprawdę niebezpiecznych i brutalnych przestępców po prostu nie działa i mamy na to dobry dowód - powiedział premier.

Corbyn zwrócił uwagę, że nie jest jasne, czy w tym przypadku w ogóle działało biuro kuratora. - Musimy upewnić się, że społeczeństwo jest bezpieczne.Oznacza to nadzór nad osadzonymi w więzieniu, ale również nadzór nad byłymi więźniami, gdy są oni zwolnieni przed zakończeniem wyroku - stwierdził polityk.

Więcej o:
Komentarze (200)
Kim jest Usman Khan? Współpracował z grupą, planującą zamach na Johnsona. Został warunkowo zwolniony
Zaloguj się
 • andienerven

  Oceniono 44 razy 34

  Czy społeczność muzułmańska jest w stanie zapanować nad swoimi czarnymi owcami? Wydaje się, że nie.

 • zgredzik01

  Oceniono 42 razy 28

  Z życiorysu tego Khana wynika, że dobry Muzułmanin to martwy Muzułmanin i to się Khanowi udało. Jest dobrym Muzułmaninem.

 • supertiumacz

  Oceniono 26 razy 24

  "Jak informują niektóre brytyjskie media 28-letni terrorysta w chwili zamachu miał na kostce elektroniczną bransoletę."

  A powinien był mieć taką jak w filmie "Obroża" z Rutgerem Hauerem. Czego wszystkim skazanym za terroryzm serdecznie życzę.

 • gadolinn

  Oceniono 21 razy 17

  dobrze, ze go odstrzelili - nie bedzie warunkowo zwolniony

 • xmugenx

  Oceniono 43 razy 17

  Z twarzy kardiochirurg.

 • emigrant_1984

  Oceniono 17 razy 15

  A gdzie jego kolesie ? A ten jadowity kaznodzieja ? A rodziny to oni maja ?

 • arturkacprzak

  Oceniono 19 razy 15

  odbierać obywatelstwa i deportować, jak się nie integruje to jest śmieciem i wywozić

 • treser.lemingow.z.wyborczej

  Oceniono 51 razy 15

  Przyjmijmy jeszcze kilka milionów muzułmańskich terrorystów. Niech zrobią z Europy drugi Afganistan.

 • redcarius

  Oceniono 15 razy 13

  To kolejne, niedouczone bydle z zapuszczonych wiosek gdzie są tylko piach, syf i kozy. Kto go przyjął, kto to bydle hodował, karmił i dał dach nad głową. Chcieli to mają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX