Chaos w Iraku. Takich protestów nie było od 2003 roku. Premier właśnie podał się do dymisji

Premier Iraku Adil Abd al-Mahdi podał się do dymisji - przekazała telewizja Al-Arabija. Wczoraj polityk zapowiedział odejście z urzędu.

Al-Mahdi złożył już prośbę do parlamentu Iraku o wycofanie poparcia dla niego. Decyzję premiera zaakceptował jego gabinet. Powodem rezygnacji Adil Abd al-Mahdiego jest trudna sytuacja w kraju, wywołana trwającymi od dwóch miesięcy antyrządowymi protestami, w których zginęło kilkaset osób.

Liczba ofiar tych demonstracji przekroczyła 400 - podała agencja Reutera. Według jej wyliczeń, bazujących na danych policyjnych i medycznych, zginęło co najmniej 408 osób, w większości nieuzbrojonych demonstrantów.

Protesty w Iraku.Protesty w Iraku. Fot. Hadi Mizban / AP Photo

Niespokojnie w Iraku

To największe niepokoje społeczne w Iraku od upadku dyktatury Saddama Husajna w 2003 roku. Protestujący żądają odsunięcia od władzy klasy politycznej, która jest oskarżana o korupcję i realizację interesów obcych państw.

Niepokoje naruszyły względną stabilizację, która zapanowała w Iraku po klęsce tak zwanego Państwa Islamskiego w 2017 roku. Masowe demonstracje antyrządowe odbywają się w Bagdadzie i w południowej części Iraku od początku października. Szczególnie aktywni w protestach są młodzi Irakijczycy, którzy mierzyć muszą się z wysokim bezrobociem.

Więcej o:
Komentarze (31)
Chaos w Iraku. Takich protestów nie było od 2003 roku. Premier właśnie podał się do dymisji
Zaloguj się
 • 1627cd1410

  Oceniono 5 razy 5

  rządy się pojawiają i znikają w otchłani..

 • 1627cd1410

  Oceniono 11 razy 5

  Irak wytrzymał kilka lat rządów patałachów.. ile wytrzymają Polacy?

 • steven1968

  Oceniono 14 razy 4

  Amerykanie wszędzie narobią gnoju i uciekają ! Za Saddama w Iraku nie było aż tak żle , jak głosiła propaganda ! Pracowałem tam na kilkuletnim kontrakcie elektryfikacyjnym ! Mnie nikt nie namiesza w mózgownicy ! Sami Irakijczycy są podobnego zdania ! Tylko jest tak jak w Polsce , jedni by Kaczyńskiego nosili w lektyce , a drudzy go chętnie wywieżli delikatnie ujmując na taczkach do mamra ! Ogłupione społeczeństwo kiedyś przychodzi po rozum do głowy , tylko często zbyt póżno !

 • psyhodelic

  Oceniono 5 razy 3

  Co zrobi świat skoro młodzi chcą żyć fikcją, w wirtualnej rzeczywistości? To nie tylko ich problem ale wszystkich nacji. To możne być początkiem wielkich przemian(wydaje się ze juz to nastąpiło) w świecie. Wszyscy chcą być piękni, młodzi i bogaci I żyć fikcją w wirtualnej rzeczywistości, a tymczasem 10 % staruchów ma 90 % majątku ludzkości

 • zarliwy

  Oceniono 4 razy 2

  < która jest oskarżana o korupcję i realizację interesów obcych państw>
  Czy Watykan nie jest dla Polski obcym państwem? Czy nasze kryształki nie są umoczone w szemrane interesy? Tak tylko pytam.

 • utinamfalsus

  Oceniono 13 razy 1

  Podobno (?) Husajn zamordował kilka tysięcy osób. Podobno.
  Ale, od kiedy Stejtowiety zaniosły do Iraku "wolność" i "demokrację", zginęło tak już ponad 1 mln ludzi !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX